چگونگی تنفس صحیح در هنگام ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 9 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تنفس صحیح یکی از عوامل مهمی ست که سبب افزایش کارایی تمرینات ورزشی می گردد و موجب می شود تا انرژی شخص بیهوده تلف نشود.اگر به شیوه نادرست بر روی تردمیل نفس بکشید زودتر دچار خستگی می شوید و در عضلات خود احساس ناراحتی و درد می کنید.اما شیوه صحیح تنفس سبب می شود تا بتوانید سریعتر و به مدت طولانی تری بدوید در این حالت مصرف نیروی شما کمتر است و دچار درد در پهلوهای خود نمی شوید. پس توجه داشته باشید که همین فاکتور کوچک و کم اهمیت تا چه میزان می تواند بر روی کیفیت تمرین شما تاثیرگذار باشد.

کسانی که مبتدی هستند و بدن آنها به انجام ورزش سنگین یا به مدت طولانی عادت ندارد زودتر دچار پهلو درد می شوند و علت آن این است که ماهیچه های شکم و پهلوهای آنها با ورزش تطبیق نیافته است بنابراین فشار زیادی به آنها وارد می گردد.بنابراین برای حل این مشکل بهتر است با شکم تنفس کنید نه با قفسه سینه.بطوری که در هنگام نفس کشیدن شکم شما به داخل و خارج حرکت کند در غیر این صورت تنفس شما عمیق نمی باشد و باید در آن تجدید نظر کنید و گرنه دچار درد می شوید.

سعی کنید در هنگام تنفس دم عمیق و طولانی داشته باشید؛ در این صورت اکسیژن کافی به اندام های شما میرسد و عضلات شما کوفته نمی گردد.با این روش قدرت بدنی خود را افزایش داده و اکسیژن رسانی به شکل بهتری برای عضلات شما صورت می گیرد. بعلاوه مصرف اکسیژن بیشتر، متابولیسم شما را به میزان چشم گیری بالا می برد.سعی کنید هنگام دویدن با دهان باز تنفس نکنید زیرا این کار سبب خشکی دهان و آسیب رسیدن به گلوی شما می شود. بهترین شیوه این است که هوا را از راه بینی وارد و از طریق دهان خارج نمایید.

بر روی شیوه تنفس تان تمرکز کنید و تنفس خود را با حرکات پایتان تنظیم نمایید زیرا تنفس ریتمیک متناسب با حرکات در تمرینات ایروبیک سبب می گردد اکسیژن رسانی به شیوه بهتر و بیشتری برای بافتهای شما انجام شود.برای مثال زمانیکه پای راستتان را بلند می کنید دم و زمانی که پای چپتان را بلند می کنید عمل بازدم را انجام دهید.شما می توانید شیوه های دیگر را نیز امتحان کنید و از روشی استفاده کنید که برایتان راحت تر و مناسب تر است.
در زمانی که بر روی تردمیل ورزش می کنید باید تنفس شما به گونه ای باشد که اصطلاحاً از نفس نیفتید و بتوانید در مدت تمرین صحبت کنید اگر در هنگام استفاده از تردمیل قادر نباشید این کار را انجام دهید به این معنی می باشد که شیوه تنفس شما صحیح نیست و اکسیژن کافی به اندام هایتان نمی رسد در این حالت سرعت تمرین خود را پایین آورید و تلاش کنید تا صحیح و عمیق تنفس کنید.شما می توانید با ورزش کردن ظرفیت شش های خود را بالا ببرید و از حجم بیشتری از آن استفاده کنید و البته دویدن مناسب ترین فعالیت برای دستیابی به این هدف می باشد.همچنین می توانید هرگاه از دویدن احساس خستگی کردید از فعالیت خود کاسته و پیاده روی کنید.

یک شیوه مناسب برای دستیابی به تنفس ایده آل در زمان دویدن این است که بر روی زمین و بر روی شکم دراز بکشید و تلاش کنید با تنفس عمیق عضلات شکم تان را بالا و پایین دهید و در هر دم و بازدم تا 8 بشمارید و این کار را به مدت 5 دقیقه انجام دهید.پس برای دستیابی به تنفس صحیح باید برای تمرین تنفس وقت بگذارید.از جمله عواملی که سبب می گردد در فعالیت های ورزشی و یا زندگی روزانه نفس کم بیاورید کشیدن سیگار می باشد.بنابراین سعی کنید آن را کنار بگذارید تا زندگی بهتری داشته باشید.
حدود بیست دقیقه پیش از شروع تمرین با تردمیل 1 لیوان آب بنوشید و در طول تمرین نیز بطری آب را در دسترس خود قرار دهید و گاه گاهی جرعه ای آب بنوشید به این ترتیب علاوه بر تنظیم دمای بدن و اکسیژن رسانی بهتر به بافتها از درد پهلو در هنگام دویدن در امان می مانید.

بیشتر اوقات علت درد پهلو در افراد به هنگام دویدن، به دلیل ساییدگی بین 2غشای پرده دیافراگم بر روی هم می باشد. در حقیقت مابین این لایه ها یک مایع لیز کننده قرار دارد که سبب حرکت راحت آن ها در زمان انجام فعالیتهای شدید نظیر دویدن و پیاده روی می باشد.بنابراین در صورتی که آب بدن در طول تمرین کم شود از میزان مایع بین این دو غشا کاسته می شود و موجب بالا رفتن اصطکاک آنها و ایجاد درد شدید در ورزشکار می شود.پس نوشیدن آب به میزان کافی قبل و در طول تمرین را فراموش نکنید.

البته شما باید پیش از دویدن و بعد از آن از حرکات کششی برای افزایش آمادگی استفاده کنید تا بدن آمادگی لازم برای تحمل فشارهای حاصل از تمرینات سخت نظیر دویدن را داشته باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :