چگونه ورزش را به صورت یک عادت روزانه در بیاوریم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای این که یک فعالیت روزانه را بتوانیم به راحتی انجام بدهیم باید به انجام آن عادت کنیم. ورزش برای بدن انسان فواید بسیاری به همراه دارد و باعث می شود سالم تر، شاداب تر و جوان تر بماند. تقریبا همه افراد فواید بی شمار ورزش را می دانند؛ اما گنجاندن آن در برنامه روزانه برای آن ها سخت است؛ چون وقت و علاقه کافی ندارند.بسیاری از ما هر هفته ورزش را به هفته بعد موکول می کنیم و وقتی به خود می آییم می بینیم که ماه ها و سال هاست که این کار را به تاخیر انداخته ایم؛ بنابراین باید برای رفع این مسئله فکری بکنیم و چاره ای بیندیشیم.

در ابتدا سعی کنید تحرک روزانه خود را افزایش بدهید، در هنگام رفتن به سرکار، خرید یا هر جای دیگر مسیرهای کوتاه تر را پیاده طی کنید و کمتر سوار وسایل نقلیه بشوید. به جای استفاده از آسانسور کمی به خود زحمت بدهید و پله ها را درنوردید. به پاهای خود متکی باشید هر روز مدتی را به پیاده روی و دویدن اختصاص بدهید.

البته در اغلب مواقع آلودگی هوا، سرد بود و یا گرم بودن هوا، در دسترس نبودن فضای مناسب، تاریکی، کمبود امنیت، کمبود وقت و ... به شما اجازه نمی دهد در محیط بیرون به قدم زدن بپردازید؛ به همین علت تردمیل جایگزین خوبی برای دویدن و پیاده روی در فضای بیرون محسوب می شود. خیلی از افراد ترجیح می دهند بعد از یک روز کاری سخت، در منزل و در کنار اعضای خانواده به ورزش بپردازند؛ ضمن این که وجود یک تردمیل خانگی ورزش را برای همه افراد خانواده قابل دسترسی کرده و همه می توانند با آن به ورزش مشغول شوند؛ به شرط این که تردمیلی انتخاب کنید که برای سنگین وزن ترین عضو خانواده مناسب باشد.

چون دستگاه تردمیل محدوده تحمل وزن دارد و اگر فردی با بیش از وزن قابل تحمل برای دستگاه از آن استفاده کند، به تردمیل آسیب وارد می شود. در هنگام خرید این وسیله علاوه بر قیمت به قدرت موتور، حداکثر وزن قابل تحمل برای دستگاه، برند، کشور سازنده، گارانتی و سایر نکات دقت کنید تا بعدها به دردسر نیفتید.

ورزش با تردمیل را به صورت یک عادت روزانه در بیاورید

این کار چندان پیچیده نسیت؛ ببینید معمولا در چه زمانی از روز وقت بیشتری برای انجام تمرینات دارید. وجود تردمیل خانگی کمک می کند بتوانید در فواصل کارهای روزانه به ورزش بپردازید. مثلا وقتی مشغول تماشای سریال یا فیلم مورد علاقه خود هستید به انجام تمرین با این دستگاه بپردازید یا در حین آشپزی در حالی که حواستان به غذای روی اجاق است ورزش کنید.این روزها تردمیل طرفداران بسیاری دارد به طوری که بیش از 60 درصد مردم جهان به خرید این دستگاه روی آورده اند؛ چون وجود آن سبب می شود بتوانند ورزش را به صورت منظم و مستمر ادامه بدهند.

سعی کنید از فعالیت ورزشی لذت ببرید

وقتی حال و حوصله تان سرجا است یک موسیقی پرانرژی بگذارید و به انجام تمرین مشغول شوید. ورزش روحیه انسان را بهتر می کند. می توانید با یکی از اعضای خانواده یا دوستتان همراه بشوید و در هنگام انجام تمرینات با هم حرف بزنید. اگر در کنار تردمیل دستگاه های هوازی دیگری همچون اسکی فضایی و دوچرخه ثابت داشته باشید، تنوع بیشتری ایجاد می شود و زودتر به نتیجه می رسید. می توانید در کنار تمرینات هوازی، تمرینات قدرتی مانند ورزش دراز و نشست نیز انجام بدهید.

تمرینات قدرتی کوتاه مدت به تنهایی کاری برای لاغری انجام نمی دهند؛ اما اگر در فواصل بین تمرینات هوازی یا پس از آن انجام بشود، عضلات درگیر را تقویت کرده و به عضله سازی منجر می شود. عضلات بافت بسیار مهمی هستند که انرژی بدن را تامین کرده و سوخت و ساز را افزایش می دهند. در مورد فعالیت های ورزشی خود با دوستان ورزشکارتان حرف بزنید. بدون شک دوستان ورزشکارتان شما را در این زمینه راهنمایی، تشویق و همراهی می کنند.

اغلب دستگاه های هوازی اطلاعاتی نظیر کالری سوزانده شده، سرعت، زمان و مسافت را در اختیار شما می گذارند؛ این اطلاعات را ثبت کرده و پیشرفت خود را مورد ارزیابی قرار بدهید؛ با ورزش بیشتر آمادگی جسمانی شما افزایش یافته و می توانید تمرینات شدیدتری را پشت سربگذارید و این مسئله به شما انگیزه می دهد، در این زمینه با خود یا دوستتان به رغابت بپردازید. البته نباید خود را با دیگران مقایسه کنید، هر انسانی درنوع خود منحصر به فرد است و توانایی های مخصوص به خود را دارد؛ رغابت برای شمانا باید فقط جنبه تفریح داشته باشد.

امور کار را در دست بگیرید

آیا واقعا تصمیم گرفته اید انسان سالمی باشید و از سلامتی و اندام متناسب لذت ببرید؟ این یک انتخاب است؛ بنابراین تا دیر نشده عادات غذایی ناسالم را ترک کرده و به وزرش اصولی و برنامه ریزی شده بپردازید. بهترین روش برای داشتن اندامی متناسب و سالم بودن، تغییر سبک زندگی است. شیوه درست زندگی کردن شامل تغذیه سالم، خواب کافی و به موقع، فعالیت بدنی کافی و تفریحات سالم می شود. اگر بتوانید اعضای خانواده و دوستانتان را در پیروی از این شیوه با خود همراه کنید، موفق تر خواهید بود.

به ورزش به عنوان یک کار سخت نگاه نکنید

اگر به انجام تمرینات ورزشی منظم به چشم یک کار دشوار و شاق نگاه کنید موفق نمی شوید آن را به صورت عادت روزانه در بیاورید. به خود بقبولانید که داشتن یک زندگی موفق و سالم بدون ورزش ممکن نیست.ورزش باید مانند مسواک زدن به شکل عادتی دربیاید که تا آن را انجام ندهید، خوابتان نبرد و احساس کمبود کنید. وقتی فعالیت بدنی را به صورت عادت در برنامه های روزانه خود جا بدهید، از آن بیشتر لذت می برید و دیگر از انجامش شانه خالی نخواهید کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :