چگونه دویدن موجب تناسب اندام می شود؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همان طور که می دانید ورزش دویدن مادر همه رشته های ورزشی محسوب می شود. این ورزش نیاز به آموزش خاصی ندارد؛ زیرا هر فرد سالمی به طور غریزی در کودکی آن را می آموزد. در گذشته های دور انسان انس بیشتری با طبیعت داشت و دویدن، پیاده روی، بالا رفتن از تپه و کوه، بخشی از زندگی روزمره بود؛ ولی با آغاز زندگی ماشینی و صنعتی شدن جوامع، مردم دیگر فرصت ندارند برای انجام فعالیت بدنی به محیط بیرون بروند.

انسان از طبیعت فاصله گرفت و بسیاری از بیماری ها به میان آمدند که بی تحرکی، اضافه وزن و تجمع چربی های زائد در قسمت های مختلف بدن عامل اصلی اغلب این بیماری ها بود، به همین دلیل متخصصین و مخترعین کوشیدند دستگاه هایی بسازند که مردم بتوانند توسط آن ها بدون دور شدن از محل زندگی خود و اتلاف وقت به ورزش های هوازی بپردازید؛ در نتیجه دستگاه های ورزشی همچون تردمیل به بازار آمدند و مورد استقبال قرار گرفتند؛ دویدن بهترین شیوه برای تناسب اندام و کاهش وزن شناخته شده است.

ورزش دویدن چه بر روی تردمیل و چه در پارک و فضای بیرون، ورزش هوازی به شمار می آید که برای بهبود عملکرد قلبی- عروقی بدن فواید فراوانی دارد.هنگامی که هنوز تردمیل های مدرن و پیشرفته تولید وعرضه نشده بودند، مردم ورزش با این دستگاه را کسل کننده می پنداشتند؛ اما امروزه اکثر تردمیل ها قابلیت پخش موزیک، فیلم، اتصال به اینترنت و... را دارند. نمایشگر دیجیتال این دستگاه اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار کاربر قرار می دهد که منجر به ایجاد انگیزه می شود و توسط آن ها می توان یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کرد.

کسانی به طور منظم و روزانه به ورزش دویدن می پردازند، کمتر به پزشک مراجعه می کنند؛ زیرا این فعالیت از بسیاری از بیماری ها همچون سرطان، دیابت نوع 2، حمله های قلبی، فشار خون، افسردگی و... جلوگیری می کند. دویدن کربوهیدرات ها را می سوزاند؛ بنابراین در صورتی که برای شام یک بشقاب برنج میل کردید می توانید پس از یک ساعت بعد از صرف شام 30 دقیقه بدوید و دیگر نگران چاق شدن نباشید. اگر قادر نیستید 30 دقیقه مداوم بدوید، می توانید این تمرین را به صورت تناوبی انجام بدهید؛ بدین ترتیب که 1 الی 2 دقیقه با سرعت زیاد و با نهایت توان خود بدوید و 1 دقیقه با آهسته راه رفتن به استراحت فعال بپردازید و این چرخه را تا پایان مدت تمرین تکرار کنید.

ورزش باعث جوان ماندن و افزایش طول عمر می شود؛ تدوام و استمرار در این تمرین سبب جلوگیری از تحلیل رفتن ماهیچه ها در سنین پیری شده و استقامت اسکلت بدن، بافت های همبند و عضلات را بالا می برد؛ بنابراین روند پیری به تاخیر می افتد. وقتی عضلات و ماهیچه ها مستحکم بشوند، رباط ها و تاندن ها در نگه داشتن و حمایت مفصل قوی تر شده و پوکی استخوان و خمیدگی رخ نمی دهد.

سطح صاف، نرم و انعطاف پذیر تسمه تردمیل به مراتب از سطح آسفالت ایمن تر می باشد و در صورتی که به ضربه گیر نیز مجهز باشد، آسیبی به مفاصل و عضلات وارد نخواهد شد؛ ضمن این که دویدن با افزایش ظرفیت ریه موجب سلامتی سیستم تنفسی شده و کمک می کند انسان در انجام سایر امور روزانه توان بیشتری داشته باشد.

دویدن موجب می شود سطح آدرنالین خون افزایش پیدا کند؛ این ماده در هنگام تحرک ترشح می شود و قند خون را بالا برده و انرژی بدن را بیشتر می کند. بعضی از مردم معتقدند با قرار گرفتن در موقعیت استرس و اندوه چاق می شوند؛ این تصور به هیچ وجه اشتباه نیست؛ چون ساختار بدن انسان طوری است که در واکنش به اضطراب آدرنالین ترشح می کند؛ آدرنالین منجربه تولید قند می شود و اگر تحرک کافی نداشته باشید، این قند اضافه به صورت چربی در اطراف شکم ذخیره سازی خواهد شد؛ عکس العمل طبیعی بدن به اضطراب و استرس دویدن است. در صورتی که نمی توانید عوامل استرس زا را از زندگی خود حذف کنید، درهنگام بروز این حالت ها با ورزش اثرات منفی آن را خنثی کنید.

دویدن افسرگی را از میان برده و استرس را از انسان دور می کند؛ محققان معتقدند به همین دلیل انسان های بدوی چاق نمی شدند، زیرا عامل اصلی ترس و اضطراب در آن زمان حمله حیوانات وحشی در هنگام شکار بوده که به محض مواجه شدن با آن می گریختند؛ به طور کلی آدرنالین در بدن یک حالت جنگ و گریز ایجاد می کند. این ماده یک هورمون سریع الاثر شناخته شده است؛ به همین علت انجام تمرینات ورزشی خشم را کاهش داده و موجب آرامش می شوند.

هنگامی که سن افراد بیش از 40 سال می شود، سوخت و ساز کاهش می یابد و بدن آماده می شود تا به انواع بیماری ها واختلالات روانی مبتلا بشود. از طرفی در این وضعیت هورمون های افزایش دهنده اشتها بیشتر شده و بدن برای چاقی شدن مستعد می گردد.

دویدن بر روی دستگاه تردمیل در محیط آرام منزل برای فرد این امکان را فراهم می سازد که با افکار خود تنها باشد؛ به طور کلی انسان موجودی اجتماعی است و تنهاییی و انزواطلبی با ذات او تضاد دارد؛ اما بسیاری از مردم ترجیح می دهند در آرامش و به دور از هیاهوی فضای بیرون به انجام تمرینات ورزشی مشغول بشوند.

اشخاصی که ورزش را در برنامه روزانه خود جا داده اند به علت رضایتمندی از شکل بدن و ظاهر خود اعتماد به نفس بالاتری پیدا می کنند و این مسئله منجر می شود راحت تر در اماکن عمومی حاضر بشوند و عزت نفس بیشتری داشته باشند. کمی درد و خستگی پس از ورزش اجتناب ناپذیر است؛ اما این دردها نباید غیر قابل تحمل باشند.

در حین دویدن، فقط ماهیچه ها وعضلات پا را به کار نمی گیرید؛ بلکه همه اندام ها در این ورزش مشارکت می کنند و تقویت می شوند.30 دقیقه پس از شروع دویدن و حتی راه رفتن تند، مغز هورمون اندروفین آزاد می کند؛ این ماده موجب احساس سرزندگی و نشاط می شود. در صورتی که احساس تنبلی و کسالت می کنید، می بایست کمی بدوید. دویدن انرژی انسان را بالا می برد و به فرد احساس آرامش می دهد، به طوری که برخی از متخصصین معتقدند دویدن به اندازه یوگا آرامش بخش است.

افرادی که می دوند در مقایسه با افراد کم تحرک خواب با کیفیت تری دارند؛ زیرا این تمرین ورزشی هوازی کم خوابی و اختلالات خواب را از میان برده و موجب می شود در طول روز کارآیی بیشتری داشته باشیم. کسانی که دویدن را جزیی از برنامه های روزانه خود قرار داده اند احتمال کمتری دارد که به آلزایمر دچار بشوند؛ حتی اگر این بیماری در خانواده آن ها به موروثی باشد.دویدن قدرت حافظه را بالا برده و مانع زوال عقل می شود.

با این فعالیت بدنی مفید شما به فردی جذاب تبدیل می شوید؛ چون نه تنها ظاهر زیباتری پیدا می کنید؛ بلکه خلق و خوی بهتری نیز خواهید داشت. یک انسان 70 کیلویی می تواند در یک ساعت تمرین دویدن 800 کالری مصرف کند؛ به همین دلیل دویدن بهترین و سریع ترین روش برای چربی سوزی و لاغری به شمار می آید. ورزش در کنار یک رژیم غذایی سالم تنها راه برای رسیدن به اندام متناسب اندام است و در دسترس بودن دستگاه های ورزشی به ادامه این راه کمک خواهد کرد.

ورزش صحبگاهی فواید بی شماری به همراه دارد. پس از ورزش در صبح می بایست برای ادامه فعالیت ها و ملاقات های روزمره دوش بگیرید؛ دوش گرفتن در صبح پس از تمرینات ورزشی منجر به از بین رفتن چربی های اضافه بدن می شود.30 دقیقه پیش از آغاز تمرین با تردمیل، یک لیوان آب بنوشید و در طی تمرین یک بطری آب در دسترس داشته و هرگاه احساس تشنگی کردید، جرعه جرعه آب بخوردید. نوشیدن آب دمای بدن را متعادل نگه می دارد و اکسیژن رسانی به سلول ها را افزایش می دهد؛ در نتیجه سوخت و ساز بیشتر شده و چربی سوزی رخ می دهد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :