چربی سوزی با کدام دستگاه هوازی سریع تر اتفاق می افتد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش هوازی ورزشی است که ضربان قلب را بالا می برد و باعث می شود اکسیژن زیادی وارد بدن بشود و این اکسیژن زیاد سوخت و ساز را افزایش داده و موجب چربی سوزی می شود. در صورتی که این ورزش به طور منظم و مستمر انجام بشود فرد به کاهش وزن و تناسب اندام دست خواهد یافت؛ اما سوال این جاست چه ورزشی با چه دستگاهی و چه شدتی موجب چربی سوزی بیشتر می شود؟

ورزش های هوازی بسیار متنوع هستند؛ به طور کلی به هر نوع ورزشی که در مدت نسبتا طولانی و با شدت متوسط یا تناوبی انجام بشود، ورزش هوازی می گویند. کسانی که امکان دارند در زمان های مناسب خود را به مکان های مناسب برسانند می توانند این گونه تمرینات را در فضای بیرون انجام بدهند؛ اما کسانی که وقت کافی ندارند، در باشگاه های ورزشی یا منازل خود با دستگاه های هوازی به این فعالیت بدنی می پردازند. بسیاری می پرسند کدام دستگاه ورزشی مناسب تر است و با آن چربی سوزی سریع تر رخ می دهد.

دوچرخه ثابت:

دوچرخه ثابت یکی از قدمی ترین دستگاه های هوازی است که وارد سالن های بدنسازی شد؛ این دستگاه برای کاهش وزن و چربی سوزی بسیار عالی است؛ گرچه ممکن است کاربر را تنبل کند؛ چون بر روی دوچرخه ثابت باید درست بنشینید و حتی بهتر است ایستاده رکاب بزنید. دوچرخه ثابت نیز انواع مختلفی دارد؛ مانند دوچرخه ثابت مبله یا دوچرخه ثابت نشسته، دوچرخه ثابت اسپینینگ و...

دوچرخه ثابت نشسته برای کسانی مناسب است که دچار کمر درد هستند و نمی خواهند در حین تمرین هیچ فشاری به کمرشان وارد بشود. این نوع دوچرخه ثابت هم مانند سایر مدل های آن کار چربی سوزی و تناسب اندام را انجام می دهد؛ به شرط اینکه بر روی آن به خوبی رکاب بزنید و ضربان قلب خود را بالا ببرید. ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص بسیار مهمی است.

دوچرخه ثابت اسپینینگ در مقایسه با دوچرخه ثابت نشسته، عضلات و ماهیچه های بیشتری را به کار می گیرد و منجر به چربی سوزی و کاهش وزن می شود. ورزش اسپینینگ یک ورزش جدید است که در سالن های بدنسازی به صورت گروهی انجام می شود؛ اما این ورزش را در منزل هم می توان انجام داد و از فواید آن بهره مند شد.

بر روی دوچرخه ثابت می بایست طوری رکاب بزنید که تنفس عمیق تر و تندتر و بشود و در واقع در حین این تمرین پاها و شش ها هم زمان به کار گرفته می شوند. با این دستگاه می توان در یک ساعت حدود 500 کالری سوزاند.

در صورتی که آمادگی جسمانی شما هنوز به جایی نرسیده است که بتوانید 1 ساعت مداوم رکاب بزنید، می توانید تمرینات خود را به صورت تناوبی انجام بدهید؛ به این ترتیب که 2 دقیقه با نهایت توان خود رکاب بزنید و 1 دقیقه با آهسته پدال زدن به استراحت فعال بپردازید و بعد دوباره تا آن جا که می توانید سرعت خود را افزایش بدهید. تمرین با دوچرخه ثابت می بایست بیش از 30 دقیقه طول بکشد. گاهی در هنگام پدال زدن آرام رکاب ها را به صورت معکوس به حرکت در بیاورید و برعکس رکاب بزنید؛ این کار موجب تقویت عضلات پشت پا شده و به آن ها فرم زیبایی می بخشد.

در 20 دقیقه نخست ورزش هوازی بدن فقط قندهای موجود را می سوزاند و پس از آن وارد مرحله چربی سوزی می شود. تنفس منظم و عمیق و در هنگام ورزش هوازی یکی از ارکان تمرین به شمار می آید؛ چون در صورت کمبود اکسیژن سوخت و ساز به خوبی انجام نمی پذیرد و اکسیژن لازم برای سوخت و تامین انرژی مورد نیاز به بافت ها نمی رسد؛ در نتیجه اسیدلاکتیک ترشح خواهد شد.

اسیدلاکتیک نوعیی فرآورده قند کافت در بدن انسان است که در اثر کمبود اکسیژن تولید می شود و با درد، گرفتگی و اسپاسم همراه است. این همان ماده ای است که باعث می شود در حین تمرین ناگهان پهلوی شما درد بگیرد و دیگر نتوانید به تمرین ادامه بدهید.

اسکی فضایی:

ورزش با اسکی فضایی در مقایسه با دویدن فشار بسیار کمتری به مفاصل پا و کمر وارد می کند؛ تمرین با این دستگاه برای افرادی که به ورم مفاصل و زانو درد و دچارهستند بسیار مناسب است؛ زیرا ورزش با اسکی فضایی یک تمرین بدون برخورد واقعی به شمار می آید؛ در هنگام انجام تمرین با این دستگاه می بایست سعی کنید ضربان قلب خود را به اندازه وقتی که تند راه می روید، بالا ببرید و در بیشتر طول تمرین در این حالت نگاه دارید.
همان طور که گفتیم ضربان قلب شاخص مهمی است که می توان به وسیله آن سطح تمرین را تعیین کرد و تشخیص بدهیم در طی تمرینات تناوبی چه وقت سرعت را افزایش یا کاهش بدهیم. با دستگاه هوازی اسکی فضایی نیز بهتر است تمرینات تناوبی را به صورت 2 دقیقه ای انجام بدهید؛ یعنی به مدت 2 دقیقه با نهایت توان و سرعت خود پدال بزنید و 2 دقیقه به آرامی پدال بزنید و این چرخه را بیش از 30 دقیقه ادامه بدهید. با این دستگاه در یک ساعت می توان حدود 700 کالری سوزاند.

تردمیل:

تردمیل پرطرفدارترین دستگاه های هوازی شناخته شده است و در بحث استفاده از دستگاه های خانگی بیشترین آمار مربوط به همین دستگاه می شود؛ با تردمیل می توان در یک ساعت حدود 800 کالری از دست داد.تردمیل برای تناسب اندام و کاهش وزن وسیله بسیار ایده آلی است؛ ولیکن کاربر می بایست طریقه استفاده صحیح از آن را فرابگیرند.

هرچه سرعت این دستگاه افزایش پیدا کند، بیشتر متحرک و روان می شود؛ اگر واقعا قصد چربی سوزی دارید، باید بر روی این دستگاه بدوید؛ اما شاید 30 دقیقه دویدن برای همه افراد امکان پذیر نباشد، چون همه در ابتدای ورزش آمادگی جسمانی مناسبی ندارند. با تردمیل نیز می توانید به صورت تناوبی تمرینات ورزشی انجام بدهید. 2 الی 3 دقیقه با نهایت سرعت خود بدوید و سپس 1 دقیقه با آرام راه رفتن به استراحت فعال بپردازید و همین چرخه را تا پایان مدت تمرین تکرار کنید.

تغییر شیب تردمیل در تمرین تنوع ایجاد کرده و آن را از یکنواختی خارج می کند؛ ولی توجه داشته باشید برای کسانی که به بیماری هایی همچون واریس، آرتروز و زانو درد مبتلا هستند، شیب بیش از 1 درصد چندان مناسب نیست.

شیب زیاد به قوزک پا و تاندول آشیل فشار وارد می کند و موجب آسیب وارد شدن به این نواحی می شود؛ حتی در صورتی که کاملا سالم و جوان هستید بر روی شیب بیشتر از 4 درصد نباید بیش از 5 دقیقه بدوید. می توانید با ایجاد شیب زیاد بر روی دستگاه تردمیل ورزش تپه نوردی را تجربه کنید.

دستگاه های مدرن و پیشرفته امروزی امکانات بسیار خوبی دارند، صفحه نمایش این دستگاه ها اطلاعات مفیدی همچون سرعت، کالری سوزانده شده، زمان، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ ورزشکار به کمک این اطلاعات ارزشمند می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را برای خود طراحی کند و طبق همین الگو پیش برود تا به نتایج مطلوب دست پیدا کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :