چرا تردمیل ساخته شد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 29 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

هر چه علم پیشرفت کرد، زندگی بشر ماشینی تر شد و انسان ها بی تحرک تر و چاق تر شدند؛ در نتیجه بیماری های زیادی که علت بروز آن ها چاقی بود در بین افراد جامعه شایع گشت؛ به همین علت سازندگان و مخترعین تجهیزات ورزشی کوشیدند وسایلی بسازند که همه اقشار جامعه بتوانند در فضای محدود منزل یا باشگاه به ورزش بپردازند.

تمرینات ورزشی بدن فرد را قدرتمند می کند و باعث می شود علاوه بر بالا رفتن توانایی در انجام امور روزمره، ایجاد تناسب اندام و افزایش اعتماد به نفس، احساسات مثبتی در ورزشکار به وجود بیاید و بهتر بتواند فشارها و استرس های روانی زندگی را مدیریت کند؛ به طوری که کیفیت زندگی روزمره بالا برود.

تردمیل یک دستگاه ورزش هوازی محسوب می شود؛ ورزش هوازی به تمریناتی گفته می شود که در مدت نسبتا طولانی با شدت متوسط انجام می شود و در طی آن ضربان قلب بالا می رود، تنفس عمیق تر و منظم تر می شود و به دلیل اکسیژن رسانی بیشتر سوخت و ساز افزایش پیدا می کند و چربی سوزی رخ می دهد.علاوه برهمه این ها، دویدن بر روی تردمیل بدن را چابک می کند و فرد در پاسخ گویی به محرک ها سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد.

این گونه تمرینات با تقویت مفاصل و عضلات استحکام بیشتری به استخوان ها و اسکلت بدن می بخشد؛ به طور کلی تمرینات ورزشی سلامتی را افزایش داده و کارآیی انسان را بالا می برد؛ زیرا با استمرار و تکرار این تمرینات ورزشی آمادگی جسمانی فرد بیشتر می شود.

انسان امروز به علت پرداختن به مشاغل کم تحرک، در دسترس نبودن فضای مناسب و ایمن، کمبود وقت و... فرصت نمی یابد برای ورزش به فضای مناسبی برود؛ به همین علت دستگاه های ورزش متعددی وارد بازار شدند و محبوبیت زیادی پیدا کردند. در بحث استفاده از دستگاه های خانگی تردمیل بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که 60 درصد مردم جهان به خرید این دستگاه ورزشی روآورده اند.

کسانی که به طور روزانه به ورزش می پردازند، طول عمری بیشتری خواهند داشت و در طی مدت عمر خود کمتر ممکن است دچار بیماری هایی همچون بیماری های قلب- عروقی، دیابت نوع 2، انواع سرطان، پوکی استخوان، آلزایمر و... بشوند.

با حرکت دادن مفاصل در طی تمرینات ورزشی، انعطاف پذیری بدن بالا می رود و هر چه این حرکات بیشتر باشد انعطاف پذیری بیشتر می شود. با افزایش سن انعطاف پذیری بدن کاهش می یابد. انجام تمرینات ورزشی باعث ایجاد تعادل بین چربی ها و ماهیچه ها می شود و حجم توده عضلات را بیشتر می کند؛ هر چه حجم عضلات بدن بیشتر باشد، سوخت و ساز بیشتر می شود؛ عضلات بافت بسیار مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و وجود آن باعث تناسب اندام و کاهش وزن خواهد شد.

انجام تمرینات ورزشی هوازی بر روی تردمیل، همانند ورزش ایروبیک اکسیژن رسانی را افزایش می دهد؛ در نتیجه چربی های اضافه و قندها به انرژی تبدیل می شوند. دویدن بر روی دستگاه تردمیل مقاومت بدن را در مقابل بیماری های میکروبی و عفونی بیشتر می کند و در واقع سیستم ایمنی بدن قوی تر می شود.زمانی که بیش از 30 دقیقه بر روی تردمیل تمرین انجام می دهید مغز هورمون اندروفین آزاد می کند. این ماده شیمیایی مسکن طبیعی بدن شناخته شده است که سبب ایجاد سرزندگی و شادابی می شود؛ بنابراین می توانیم بگوییم ورزش مانند یک داروی ضد افسردگی عمل می کند.

انجام تمرین ورزشی با تردمیل وضعیت گوارش را بهبود می بخشد و از یبوست مزمن جلوگیری می کند. همچنین بانوانی که به دلیل تنبلی تخمدان یا مبتلا بودن به سندرم تخمدان پلی کیستیک قاعدگی نامنظمی دارند با ورزش هورمون های بدنشان تنظیم می شود و با این وسیله می توانند به رفع مشکل خود بپردازند. ورزش این دستگاه های هوازی بیماری دیابت را کنترل می کند. کسانی که ورزش را در برنامه روزمره خود گنجانده اند و برای آن وقت می گذارند، رضایت بیشتری از شکل ظاهری خود دارند و این مسئله موجب می شود این راه را مشتاقانه ادامه بدهند.

برخی از تحقیقات نشان داده افرادی که در داخل منزل و به دور از هیاهو و آلودگی هوای بیرون به ورزش مشغول می شوند کمتر دچار ریزش مو و مشکلات تنفسی می شوند.ورزش دویدن، تنش های زندگی روزمره را می کاهد و تعداد سلولهای مغزی را افزایش می دهد که منجر به ارتباطات بیشتر مغز با سایر اندام ها می شود؛ به طوری که متخصصین اعتقاد دارند دویدن به اندازه یوگا آرامش بخش است.

کسانی که از جوانی شروع به ورزش می کنند، در کهنسالی به آلزایمر و پوکی استخوان دچار نمی شوند؛ چون عضلات و ماهیچه های آن ها با ورزش قوام یافته است و در سن پیری نیز با استحکام بیشتری در کنار استخوان ها باقی می مانند و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به استخوان ها می رسانند؛ در نتیجه ورزش نه تنها بنیه بدن انسان را بیشتر می کند؛ بلکه عملکرد مغز را نیز بهبود می بخشد.

بعضی از افراد به دلیل چاقی و نارضایتی از شکل اندام خود، اعتماد به نفس لازم را ندارند و کمتر در اجتماع ظاهر می شوند؛ انسان یک موجود اجتماعی است و انزوا طلبی با ذات در تضاد می باشد. به این گونه افراد پیشنهاد می کنیم با تهیه یک دستگاه هوازی مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش را در محیط منزل شروع کنند و همراه با یک رژیم غذایی سالم پیش بروند. پس از مدت 3 ماه تاثیرات چشمگیری در بدن خود مشاهده خواهند کرد و اعتماد به نفس و عزت نفسشان شان افزایش پیدا می کنند و به راحتی می توانند وارد محیط های اجتماعی بشوند.

در صورتی که ورزش را جزیی از برنامه های روزمره خود قرار بدهید و هرگز از آن ترک نکنید دیگر اثری از چاقی در بدن خود مشاهده نخواهید کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :