چرا باید ورزش کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 23 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر دوست دارید حتی پس از ساعات کار پرانرژی باشید و بتوانید برای کارهای دیگری وقت بگذارید یا برای خوردن کمی شیرینی احساس گناه نکنید، تنها راه ورزش کردن است؛ البته کاهش وزن مهم ترین دلیل ورزش نیست؛ خیلی از افراد با ورزش وزن کم کرده اند و می کنند؛ این هدف برای کسانی که به تازگی ورزش را شروع کرده اند در دراز مدت امکان پذیر می شود و در صورتی که عجله به خرج بدهید خیلی زود دلزده و ناامید خواهید شد؛ بنابراین بهتر است به مزایای دیگر ورزش بیندیشید.ورزش کارآیی شما را در طول روز برای انجام کارهای روزانه افزایش می دهد. این فعالیت مفید به شما انگیزه می دهد.

ورزش مغز را تیز می کند و قوای جسمانی را بالا می برد. تحقیقات نشان داده کسانی که به تمرینات ورزشی می پردازند در محل کار خود کارآیی بیشتری دارند؛ اگر مرخصی های استعلاجی و ساعاتی را به دلیل نامناسب بودن حال کارمندان محاسبه کنید، می بینید شرکت هایی که کارکنان خود را به ورزش تشویق می کنند هزینه های بهداشت و درمان کمتری را متقبل می شوند و بازدهی کارکنانشان بیشتر می باشد.

جالب است بدانید جنبش و تکاپو استرس های روزانه و فشارهای روانی را از میان می برد.روانشناسان بر این باورند که ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد می کند و آشفتگی های روحی و روانی را از میان می برد؛ هر چه استرس کمتری داشته باشید بهتر می توانید با دیگران ارتباط بگیرید و تند مزاجی و زود رنجی تان کاهش می یابد.

ورزش به شما انرژی می دهد؛ شاید تعجب کنید و بگویید ما با ورزش انرژی خود را از دست می دهیم؛ ولی کافی است برای مدتی این کار را امتحان کنید؛ 30 دقیقه پس از شروع تمرینات ورزشی از مغز هورمون اندروفین آزاد می شود و تمام روز شما را تغییر می دهد.ورزش باعث می شود توانایی بیشتری برای کارهای روزانه داشته باشید و دیگر در هنگام خرید و بالا رفتن از پله نفستان نگیرد.

بسیاری از مردم وقتی به مشاوران ورزشی مراجعه می کنند شکایت دارند که برای انجام تمرینات ورزشی بسیار خسته هستند و پس از یک روز کاری توان ورزش کردن ندارند؛ متخصصان به آن ها می گویند در مراحل اولیه ورزش آن ها را خسته تر خواهد کرد؛ ولی پس از چند هفته این مشکل برطرف می شود و حتی پس از ورزش انرژی بیشتری خواهند داشت و احساس شادابی و نشاط می کنند؛ در واقع ورزش فقط در همان چند هفته اول سخت است و بعد از این دوران تبدیل به یک عمل فرح بخش می شود.

در صورتی که به دلیل مشغله های فروان کاری و خانوادگی فرصت لازم برای رفتن به باشگاه ورزشی و فضاهای مناسب را ندارید می توانید برای خود یک باشگاه خانگی کوچک درست کنید؛ کافی است یک یا چند دستگاه ورزشی هوازی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... داشته باشید.

بدن انسان پس از مدتی به داشتن فعالیت عادت می کند و قوی تر می شود. لزومی ندارد ورزش را از همان ابتدا با جلسات طولانی مدت شروع کنید؛ سطح تمرین به آمادگی جسمانی شما بستگی دارد و زمان یکی از مولفه هایی است که سطح تمرین را تعیین می کند؛ می توانید زمان خود را از 20 دقیقه شروع کرده و به تدریج این مدت را افزایش بدهید تا به زمان مطلوب که حدود 60 دقیقه است برسید.

تحقیقات نشان داده داشتن فعالیت مناسب باعث پیشگیری از بسیاری از بیماری ها همچون دیابت نوع 2، پوکی استخوان، ورم مفاصل، بیماری های قلبی- عروقی، کلسترول بالا، انواع سرطان، فشار خون بالا و سکته می شود.

ورزش حجم عضلات بدن را افزایش می دهد؛ عضلات بافت بسیار با ارزشی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و در صورتی که در جوانی آن ها را تقویت کنید در سنین پیری با استحکام بیشتری در کنار استخوان ها باقی می مانند و مواد مغذی لازم را به استخوان ها می رسانند؛ بدین ترتیب از پوکی استخوان جلوگیری می شود.

ورزش سیستم دفاعی بدن را تقویت کرده و باعث می شود شما کمتر دچار بیماری های عفونی و حتی آنفولانزا و سرماخوردگی بشوید؛ در واقع هیچ بیماری نیست که ورزش بر آن اثرات مثبت نداشته باشد؛ البته باید بدانید کسانی که به بیماری آنفولانزا دچار شده اند باید حداقل یک هفته از فعالیت شدید بپرهیزند و ورزش نکنند؛ چون ورزش علائم این بیماری را تشدید می کند.

ورزش قلب را مانند سایر عضلات بدن تقویت می کند و باعث می شود عملکرد قلبی- عروقی کارآمدتر بشود؛ در نتیجه قلب پلاک های کمتری خواهد داشت. ورزش سبب می شود تپش قلب آرام تر بشوذد و تنفس بهتری داشته باشید؛ در نتیجه در طول روز خستگی کمتری حس می کنید و تپش قلب در برابر محرک ها کمتر بالا می رود و همه این ها باعث می شود قلب سالم تری داشته باشید.زمانی که ورزش می کنید با خیال راحت تر می توانید خوراکی های مورد علاقه خود را بخورید؛ چون عضلات کالری بیشتری می سوزانند و سوخت و ساز بدن حتی در حین استراحت نیز بیشتر می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :