ورزش بی هوازی چیست؟

1 / 10
از 2 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 18 تير 1396 در ساعت 18 : 7 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

از منظر فیزیولوژی برای ایجاد حرکت و منقبض شدن عضلات در ورزش نیاز به انرژی می باشد که این انرژی از مصرف شدن آدنوزین تری فسفات که در سلول های عضلات موجود است فراهم می شود. برای شکسته شدن و تولید آدنوزین تری فسفات اصطلاحا دو دستگاه تولید انرژی نیاز است که در واقع این دستگاه ها همان تمرینات هوازی و غیر هوازی می باشند.در ادامه مقاله قصد معرفی تمرینات غیر هوازی را داریم:

تمرینات بی هوازی

ورزش های بی هوازی و اصطلاحا غیر هوازی و بدون اکسیژن برخلاف ورزش های هوازی از اکسیژن برای سوخت و و ساز و تولید انرژی استفاده نمی کنند. بلکه در این ورزش ها انرژی مورد نیاز برای انجام تمرینات از سوختن گلوکز تامین می شود. چرا که سرعت و شدت این تمرینات آنقدر بالاست که عضلات نمی توانند با سرعت بالا و متناسب با سرعت تمرین اکسیژن دریافت کنند.

در حین انجام این ورزش ها ضربان قلب به 80-90 درصد می رسد وشخص نفس کم می آورد. به دلیل کمبود اکسیژن در ورزش های بی هوازی معمولا این نوع از تمرینات در زمان کوتاهی و کمتر از دو دقیقه طول می کشند. مانند دو سرعت (100-800 متر).

البته ورزش هایی چون فوتبال، بسکتبال، والیبال، بدنسازی، انواع پرش ها و کشتی نیز با وجود اینکه بیشتر از 2 دقیقه طول می کشند جزو ورزش های غیر هوازی محسوب می شوند. چرا که ورزشکار در طول بازی مدام در حال دویدن نیست و با توجه به اینکه در مرت زمان انجام ورزش انرژی شخص از سوختن گوکز حاصل می شود جزو دسته ورزش های غیر هوازی طبقه بندی می شوند.

چطور بفهمیم یک ورزش هوازی است یا غیر هوازی

در تمرینات غیر هوازی افزایش ضربان قلب و اسید لاکتیک موجب خستگی زیاد و کم آوردن اکسیژن می شود به طوری که در حین انجام تمرین اگر بخواهید صحبت کنید نفس کم آورده و صحبت هایتان به صورت بریده بریده خواهد شد. تمرینات غیر هوازی به صورت پشت سرهم با یک استراحت بین هرتمرین نیز انجام می شوند. مثلا فرد 5 ثانیه با سرعت 70 درصد ضربان قلب بدود و بین آن 20 ثانیه وقفه و استراحت داشته باشد.

انواع فعالیت‌های بی هوازی:

ورزش های غیر هوازی حرکت های زیادی را در بر می گیرند و تنوع آن ها زیاد است. در ادامه انواعی از این نوع ورزش ها آمده است:

- ورزش های کاریو مثل دویدن سرعتی
- تمرینات قدرتی مانند پاورلیفتینگ و بدنسازی
- Kettlebells یا تمرینات با دمبل
- تمرینات فارتلک
- تمرینات شدید و سخت مثل HIIT – TABATA که به صورت تناوبی انجام می شوند.
- تمرینات پلایومتری
- انواع پرش ها مانند پروانه پرشی، لانگر پرشی، پرش قروباغه‌ای، اسکوات پرشی
- ورزش های تیمی مثل والیبال، فوتبال و بسکتبال
- ورزش هایی مثل کشتی

چرا انجام تمرینات غیر هوازی مهم است:

1- بالا بردن قدرت شخص برای انجام تمرینات با سخت و شدید ، امری که با انجام ورزش های هوازی به دست نمی آید.

2- موجب سوزاندن کالری بیشترمی شود.

3- اسقامت بدن افزایش می یابد: تحقیقات نشان می دهد به مرور زمان در انجام تمرینات غیر هوازی به دلیل تولید بافر و افزایش 12 تا 50 درصدی بافر بدن اسید لاکتیک کمتری در بدن تجمع یافته و دیرتر خسته می شود.

4- تولید عضلات قوی تر و حجم آوری

5- به افزایش VO2max (حداکثر اکسیژن دریافتی بافت های بدن در انجام فعالیت های هوازی) کمک می کند.

6- در مواردی که زمان کمی برای ورزش کردن دارید (مثلا فقط 20 دقیقه زمان دارید.) با انجام تمرینات بی هوازی می توانید ورزش خوبی داشته باشید.

تمرینات غیرهوازی به چه صورت باید انجام شوند؟

این تمرینات به دلیل نبودن اکسیژن برای افراد تازه کار مناسب نبوده و از آنجایی که این نوع از ورزش ها شدت بالایی دارد، باید بعد از آن بدن انرژی از دست یافته اش را به دست بیاورد. پس بهتر است به صورت یک روز در میان انجام شود. برای انجام تمرینات غیرهوازی می توان تمرینات کاردیو با سختی بالا را با تمرینات هوازی تلفیق کرد. مثلا 5 دقیقه روی تردمیل دویده و پس از آن تمرینات غیر هوازی انجام داد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :