ورزشکاران حرفه ای از تردمیل استفاده می کنند

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب ورزشکاران حرفه ای دنیا که در رشته های مختلف ورزشی مانند فوتبال، شنا، دو و ... فعالیت می کنند برای تمرینات خود دستگاه تردمیل را مورد استفاده قرار می دهند. تردمیل برای حفظ توانایی و قدرت بدنی ورزشکار بسیار مفید است. این دستگاه کمک می کند کاربر به نحوه صحیح دویدن عادت کند. وقتی مقابل آینه بر روی تردمیل می دوید، می توانید گام برداشتن خود را مورد بررسی قرار داده و در صورت اشتباه بودن آن را اصلا کنید.

دویدن مانند هر ورزش دیگری تکنیک های خاص خود را دارد. وقتی ورزشکار در محیط وسیع بیرون می دود، مربی قادر نیست با او هم گام شده و تذکرات لازم را گوشزد کند. اما بر روی تردمیل، مربی می تواند کنار ورزشکار بایستد و مشکلات تمرین را تذکر بدهد. همچنین تردمیل با محاسبه دقیق زمان، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب امکان طراحی الگوی مناسب ورزشی را فراهم می آورد.

بعضی از تردمیل ها برای افراد حرفه ای و مبتدی برنامه های از پیش تعیین شده ای دارند که در انجام تمرینات به ورزشکار کمک می کند. شیب تردمیل نیز برای افزایش شدت تمرین و تنوع بخشیدن به آن کارآمد است. تردمیل های بسیار پیشرفته دارای شیب معکوس می باشند که به وسیله آن هماهنگی و توقف در سراشیبی قابل تمرین است.

تردمیل در زمان کوتاه بهترین نتایج را برای کاربر به همراه دارد؛ به همین علت روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند. این دستگاه هوازی، سبب می شود در هنگام ورزش فرد اکسیژن زیادی مصرف کند و اکسیژن بیشتر متابولیسم را بهبود بخشیده و به تناسب اندام منجر می شود.

ورزشکارانی که دوران حرفه ای خود را پشت سر گذاشته اند برای حفظ تناسب اندام و سلامتی روحی و جسمی به سراغ این دستگاه می روند؛ چون کناره گیری کامل از ورزش به بدن آن ها آسیب می رساند. عدم تحرک برای افرادی که ورزشکار بودند افسردگی به همراه می آورد. همان طور که می دانید با ورزش ترشح هورمون اندروفین در بدن زیاد می شود. این هورمون که منبع آن هیپوتالاموس است به وسیله هیپوفیز وارد جریان خون شده و به اعصاب انتقال دهنده درد راه می یابد؛ سپس به گیرنده های تسکین دهنده درد متصل می شود و مانند مرفین عمل می کند. در واقع اندروفین با اثر گذاشتن بر روی گیرنده های عصبی، مانع آزاد شدن مولکول های پیام رسان عصبی از پایانه عصب می شود؛ در نتیجه هیچ پیام دردآوری به مغز نمی رسد. این ماده علاوه بر کاهش درد سبب ایجاد نشاط و شادمانی در فرد خواهد شد و تنش های عصبی را کم می کند؛ به همین دلیل آن را مسکن طبیعی بدن می نامند. بنابراین اگر ورزشکار برای همیشه فعالیت بدنی را ترک کند، دچار افسردگی می شود.

احتمالا به دلیل کاهش همین ماده، برخی از ورزشکاران حرفه ای پس از ترک ورزش به مصرف الکل و مواد مخدر رو می آورند. از مزایای ورزش منظم و مستمر می توانیم به افزایش طول عمر، افزایش قدرت بدنی، افزایش سطح انرژی، حفظ حجم عضلانی، کاهش درصد چربی، حفظ رنگ مو، کاهش افسردگی، کاهش چین و چروک پوست، افزایش استقامت، بهبود سیستم ایمنی، بهبود عملکرد قلبی- عروقی، افزایش حافظه و داشتن فشار خون طبیعی اشاره کنیم.

عضلات بافت بسیار ارزشمندی هستند که برای انسان تولید انرژی می کنند؛ با ورزش چربی ها تبدیل به عضله می شود و توده عضلانی سوخت وساز بدن را افزایش می دهد؛ در واقع هر چه بدن عضلانی تر باشد تناسب اندام زودتر اتفاق می افتد. این یعنی تناسب اندام، تناسب اندام بیشتر به همراه می آورد. متخصصین در مورد ترک ناگهانی ورزش به افراد هشدار می دهند؛ زیرا این کار صدمات جدی به همراه دارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :