نکاتی که باید بر روی دوچرخه ثابت رعایت شود!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام ورزش دوچرخه سواری یکی از لذت بخش ترین تمرینات است. نگرانی این مسئله که در هر زمانی که دوست دارید نمی توانید این ورزش را انجام دهید مثلا در هوای سرد زمستان، با اختراع دستگاه شبیه سازی شده آن یعنی دوچرخه ثابت به راحتی حل شده است. امروزه انواع دوچرخه ثابت به بازار آمده است که با تهیه یک دستگاه می توانید هر روز صبح این ورزش لذت بخش را در خانه انجام دهید.

علاوه بر این در اغلب باشگاه های ورزشی نیز کلاس های اسپینینگ برگزار می شود که انجام این تمرین با موزیک های ریتمیک همراه است و باعث فعالیت بیشتر در ورزشکاران می شود. تمرین با اسپینینگ باعث می شود سرعت رکاب زدن افزایش پیدا کند و ورزشکار مدت بیشتری را به انجام ورزش سپری کند.

تمرین بر روی دوچرخه ثابت همراه با موزیک تند، باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید. با این کار عضله قلب به خوبی تقویت می شود و خون بیشتری به سر تا سر بدن جریان پیدا می کند. تداوم در انجام این ورزش موجب می شود پس از مدتی به نتایج چشمگیر آن دست پیدا کنید و علاوه بر سوزاندن چربی های اضافی بدن، باعث فعالیت بهتر قلب شوید. خوبی دوچرخه ثابت این است که می توانید به تدریج آمادگی جسمانی خود را بیشتر کنید و با تغییر دادن سطح مقاومت در دستگاه، شدت تمرینات را افزایش دهید و شروع به تقویت عضلات ساق پا و ماهیچه های قسمت ران کنید.

شما باید طوری تمرینات با دوچرخه ثابت را انجام دهید که از ورزش دلزده نشوید، این اتفاق اغلب در باشگاه های ورزشی پیش می آید و علت آن هم فشار های بیش از حد مربی در زمان تمرین است. اینکه بتوانید با یک برنامه دقیق تمرین خود را به صورت اصولی انجام دهید بهترین روش است. قبل از شروع ورزش باید با انجام حرکات کششی بدن تان را آماده یا به اصطلاح گرم کنید. این کار باعث می شود که به عضلات و ماهیچه های شما حین تمرین آسیبی وارد نشود و بدن برای انجام تمرین با شدت بالا آمادگی کامل را داشته باشد.

از نکات مهمی که باعث می شود شما بتوانید مدت بیشتری تمرین کنید و همچنین ورزش را لذت بخش نمایید، قرار گرفتن راحت بر روی صندلی یا زین دستگاه است. قبل از تمرین حتما باید صندلی را تنظیم کنید، این کار از خستگی شما جلوگیری خواهد کرد. اگر بر روی زین راحت نباشید بی شک حین تمرین اذیت خواهید شد و نمی توانید بر روی دستگاه دوام بیاورید.

لباس راحت بپوشید؛ این کار موجب می شود حس بهتری داشته باشید. پوشیدن یک دست لباس نخی بهترین گزینه است، زیرا رطوبت بدن را جذب می کند و مانند یک فیلتر عمل کرده، دمای بدن را در موقع ورزش متعادل نگه می دارد. امروزه لباسهای ورزشی مناسبی طراحی شده است که می توانید با تهیه یک ست مناسب آن را در زمان تمرین، چه در خانه یا باشگاه استفاده کنید.

کفش راحت بپوشید؛ کفش شما حین تمرین باید طوری باشد که به راحتی درون پدال قرار گیرد. اغلب پدال ها تسمه ای دارند که پا را بر روی رکاب نگه می دارند. پای شما باید بر روی پدال ثابت بماند تا موقع تمرین از جای خود بیرون نیاید و به پایتان آسیبی وارد نشود. قبل از شروع تمرین باید تمامی گزینه ها از جمله صندلی، فرمان دوچرخه ثابت و رکاب آن به خوبی تنظیم شده باشد. رعایت این نکات باعث می شود در طول تمرین شما هرچه راحت تر ورزش را انجام دهید و مدت زمان بیشتری را به رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت بپردازید.

اکثر دوچرخه ثابت های امروزی را می توان به راحتی تنظیم کرد و شدت تمرینات را در آن ها افزایش داد که این کار باعث تقویت عضلات می شود. با بالا بردن مقاومت در دوچرخه ثابت، شما تمرین بر روی شیب را تجربه می کنید. مخصوصا اینکه در دوچرخه ثابت های جدید تمرینات پیش فرضی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید سریع تر ورزش خود را شروع کنید، همچنین تمرینات متنوعی را انجام دهید.

یکی دیگر از خوبی های این دستگاه هوازی داشتن سنسور ضربان قلب است که در انجام تمرین تاثیر به سزایی دارد. این سنسور باعث می شود طبق میزان ضربان قلب در حین تمرین شدت را بسنجید. زیرا ضربان قلب باید بین 60 تا 80 درصد باشد و شدت ورزش باید طوری باشد که شما بتوانید صحبت کنید. اگر در زمان تمرین حس کنید به ریه ها بیش از حد فشار وارد می شود یعنی مقاومت زیادی بالا است.

در زمان ورزش با دوچرخه ثابت بر روی عضلات مرکزی نیز تمرکز کنید. برای انجام این کار و تقویت نقاط مرکزی بدن، باید حین تمرین کمر را کاملا صاف نگه دارید و در بعضی مواقع ایستاده رکاب بزنید. می توانید با گوش دادن به یک موسیقی ریتمیک هم ورزش را لذت بخش کرده و هم فعالیت تان را بیشتر کنید. حتما قبل و در زمان ورزش آب بنوشید، زیرا آب بدن تان با تعریق از بین می رود.

استفاده از اسپینینگ باعث افزایش گردش خون در بدن می شود و افزایش خون نیز اکسیژن را به خوبی به مغز می رساند و باعث عملکرد بهتر آن خواهد شد. شما بر روی دوچرخه ثابت باید طوری مقاومت را تنظیم کنید که از آسیب رساندن به بدن جلوگیری کند و گردش خون به خوبی انجام شود. ورزش با دوچرخه ثابت برای افرادی که از بیماری فشار خون، آلزایمر خفیف، پارکینسون و غیره رنج می برند گزینه بسیار مناسبی است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :