مناسب ترین شیوه استفاده از دوچرخه ثابت ورزشی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 11 : 8 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اینکه هر فرد با استفاده از دوچرخه ثابت تا چه میزان فعالیت را انتخاب می نماید، بسته به وضعیت جسمی او و آمادگی بدنی اش دارد. برای کسانی که تازه کار هستند و پیش از این فعالیت بدنی خاصی نداشته اند باید در آغاز فعالیت خود را با شدت کم شروع کنند.بهتر است برای جذاب تر شدن تمرین از روش هایی استفاده کنید تا تمرین را برایتان لذت بخش تر نماید و با رغبت بیشتری به انجام آن پرداخته و ورزش را دنبال کنید.البته پیش از شروع تمرین و در هنگام انتخاب و خرید دوچرخه ثابت باید دقت داشته باشید تا دوچرخه ثابت انتخابی شما مناسب با وزن و قد شما باشد.

در آغاز زمانی که جهت خرید دوچرخه ثابت ورزشی به فروشگاهی مراجعه می کنید حتماً وزن سنگین ترین فرد که قرار است با استفاده از آن تمرین کند را به فروشنده اطلاع دهید تا دستگاهی مناسب را به شما معرفی نماید.دستگاه را در زمینی صاف و بدون شیب و پستی و بلندی قرار دهید تا در وضعیت تعادل قرار گیرد.در کل دوچرخه ثابت ورزشی در مقایسه با دستگاههای بدنسازی دیگر کوچکتر بوده و فضای کمتری را اشغال میکند. قابل ذکر است که فضای مورد نیاز برای قرار دادن دوچرخه ثابت ایستاده در مقایسه با نوع نشسته آن کمتر است اما کار با انواع نشسته یا مبله ساده تر و با فشار کمتری همراه بوده که استفاده از آن برای افراد مسن و اشخاصی که به کمر درد مبتلا هستند مناسب تر می باشد.

زمانی که قصد دارید با استفاده از دوچرخه ثابت به انجام تمرین بپردازید برای جلوگیری از فشار و آسیب به مفاصل و لذت بخش تر شدن کار با آن باید ارتفاع زین و فرمان را به شیوه درست و مناسب با شرایط جسمی خود تنظیم کنید.شیوه نشستن صحیح بر روی دستگاه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است به گونه متعادل بر روی دستگاه قرار گیرید یعنی وزن شما بر روی بدنتان به درستی پخش شود.شرایط زین و دسته های دوچرخه باید با زمین به شکل موازی باشد.این کار سبب می شود تا به اندام های شما به ویژه در ناحیه کشاله ران، بازوها و شانه فشاری وارد نشود.

از همان آغاز به شیوه صحیح بر روی دوچرخه ثابت خود بنشینید تا بدن شما به این شیوه صحیح عادت نماید.از قوز کردن در هنگام ورزش اجتناب کنید.اگر از دوچرخه ثابت حرفه ای استفاده می کنید و هنگام رکاب زدن کمی خم می شوید باید دقت کنید تا شانه های شما از راستای بدنتان جلوتر نباشد در طول تمرین شکم خود را منقبض کنید تا عضلات شکمتان نیز در گیر این فعالیت شود.زمانی که پاهای خود را بر روی پدال قرار می دهید زانوی شما باید کمی خم باشد بنابراین تنظیم ارتفاع زین مهم بوده و هنگام رکاب زدن نباید در قسمت لگن ضربه ای احساس نمایید.

استفاده از دوچرخه ثابت نیز همانند هر ورزش دیگری نیازمند پوشیدن کفش مناسب ورزشی ست.از پوشیدن کفش با کف نازک و سفت خودداری کنید.کفش ورزشی شما باید انعطاف پذیر و دارای لایه های مناسبی در کف آن باشد.در هنگام پدال زدن کل کف پا را بر روی پدال قرار دهید بنابراین استفاده از پدال های پهن بهتر است. پیش از شروع تمرین، در حدود 10 دقیقه بدنتان را گرم نمایید و بعد از پایان کار نیز حداقل 5 دقیقه را به سرد کردن بدن خود اختصاص دهید برای سرد کردن بدن بهتر است از حرکات کششی ایستا استفاده کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :