مطالب علمی جدید در مورد تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یک وسیله ورزشی پرطرفدار است که با آن می توان تمرینات هوازی انجام داد. این دستگاه مدت ها پیش وارد بازار شد و دوشادوش تکنولوژی روز جهان پیش رفت. اکنون این دستگاه در انواع تردمیل باشگاهی، تردمیل خانگی و تردمیل آبی طراحی و تولید می شود. افراد می توانند با توجه به نیاز خود یک دستگاه مناسب را انتخاب کرده و سال ها آن را مورد استفاده قرار بدهند؛ در صورتی که از تردمیل شخصی یا باشگاهی به درستی مراقبت و نگهداری شود، عمر این دستگاه طولانی تر می شود.در زمان خرید تردمیل مناسب باید به نکات مهمی توجه داشت.

پیش از هر چیز برای خریدار قیمت کالا اهمیت دارد و هر کس با توجه به مبلغی که در نظر گرفته است خرید انجام می دهد؛ ولیکن توجه به عواملی مانند نوع شیب دستی یا برقی، قدرت موتور، ابعاد تسمه که فضای دویدن را تعیین می کند، تک کاره یا چند کاره بودن تردمیل، برند و کشور سازنده ضروری می باشد؛ ضمن این که این فاکتورها در قیمت دستگاه نیز تاثیر گذارهستند. هیچ گاه تردمیل دسته دوم خریداری نکنید؛ چون شما اطلاع ندارید صاحب قبلی به چه صورت دستگاه را مورد استفاده قرار داده و از آن مراقبت کرده است؛ احتمال دارد موتور تردمیل دسته دوم نیم سوز شده باشد.

اطلاعاتی که مانیتور تردمیل نشان می دهد نیز اهمیت دارد و باید به آن ها توجه داشت؛ نمایشگر دستگاه باید حداقل مسافت، زمان، سرعت، کالری مصرف شده و ضربان قلب کاربر را نمایش بدهد؛ این اطلاعات بسیار مفید هستند؛ ورزشکار می تواند توسط آن ها در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود.ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص بسیار مهمی است و ورزشکار توسط آن متوجه می شود آیا شدت حرکاتش روی تردمیل کافی است یا خیر؛ مهمولاً سیم هایی به بدن متصل می شوند که از طریق آن ها ضربان قلب بر روی مانیتور نشان داده می شود. گاهی نیز سنسورهای ضربان قلب بی سیم هستند.

هر چه کارآیی های دستگاه بیشتر باشد، گران قیمت تر خواهد بود؛ اما شما باید طوری دستگاه را انتخاب نمایید که از هزینه ای که صرف آن شده حداکثر استفاده را ببرید.به بیشینه وزن قابل تحمل برای تردمیل نیز دقت داشته باشید و مطمئن شوید دستگاه وزن شما یا سنگین ترین عضو خانواده را که تمایل دارد با آن تمرینات ورزشی انجام بدهد، تحمل می کند. در هنگام دویدن ضربات شدیدی توسط پای کاربر بر سطح دستگاه وارد می شود و برای این که تردمیل در برابر این ضربات دوام بیاورد و عمر طولانی تری داشته باشد می بایست حداکثر ظرفیت تحمل وزن دستگاه 10 الی 20 کیلوگرم بیشتر از وزن ورزشکاران باشد؛ بیشینه وزن قابل تحمل در تردمیل به ابعاد تسمه، جنس بدنه، اندازه دستگاه و قدرت موتور مربوط می شود.

تردمیلی تهیه کنید که بتوانید روزانه به مدت طولانی از آن استفاده کنید. به طور معمول کمترین قدرت موتور تردمیل 1 اسب بخار است، ولیکن برای منزل دستگاهی را انتخاب نمایید که 2 الی 3 اسب بخار قدرت داشته باشد؛ در تردمیل باشگاهی توان موتور باید بیش از 3 اسب بخار بوده و با برق متناوب شهری کار کند. اغلب تردمیل ها مجهز به انواع ضربه گیرها هستند، این دستگاه نباید سرو صدای زیادی ایجاد کند و برای دیگران مزاحمت ایجاد کند؛ کم صدا بودن تردمیل نشانه طراحی مناسب و کیفیت قطعات مکانیکی آن می باشد و با توان موتور ارتباطی ندارد.

اگر مایل هستید برای فرم دادن به ماهیچه های پایین تنه و عضله سازی بر اساس برنامه ای تمرین انجام بدهید که در آن مدام باید شیب دستگاه تغییر کند و دویدن و راه رفتن در شیب سربالایی را در دستور کار خود داده اید؛ باید دستگاه حداقل شیب 10 درصد داشته باشد. زمانی که زیاد با شیب دستگاه کار دارید، بهتر است تردمیلی داشته باشید که شیب آن برقی باشد و به صورت اتوماتیک و تنها با فشار یک دکمه تنظیم بشود.وقتی برای خرید تردمیل مراجعه می کنید، دستگاه را روشن کرده و چند دقیقه با سرعت کم روی آن راه بروید؛ در این زمان نباید لرزش حس کنید؛ با این کار تلنگر نوار نقاله که نباید وجود داشته باشد را مورد بررسی قرار داده اید.

سرعت اغلب تردمیل ها از 1 کیلومتر در ساعت شروع شده و به 16 الی 20 کیلومتر در ساعت می رسد؛ البته تردمیل هایی هستند که سرعت آن ها به بیش از 40 کیلومتر در ساعت نیز می رسد، این دستگاه ها برای افراد حرفه ای مناسب است. تنظیم سرعت نیز باید به سادگی و با فشار یک دکمه انجام پذیر باشد.بعضی از تردمیل ها دارای پروتز های مصنوعی هستند که به دستگاه قابلیت حرکت رو به عقب و یا شیب منفی می دهد. در صورت وجود، حرکت معکوس دستگاه را نیز چک کنید؛ شیب منفی دویدن در سرپایینی را شبیه سازی می کند و اغلب بین 10 الی 16 درصد متغیر می باشد.

ابتدا و انتهای حرکت تردمیل باید آرام و روان باشد تا به اندام ورزشکار ضربه وارد نشود.معمولاً تردمیل های پیشرفته مجهز به ضربه گیرهای مخصوصی هستند که از مفاصل، عضلات و ستون فقرات ورزشکار محافظت می کنند. هنگامی که نوار نقاله خاصیت ضربه گیری دارد امکان دویدن بر روی سطح نرم و انعطاف پذیر به وجود می آید و ورزشکار آسیب نخواهد دید؛ دویدن بر روی چنین دستگاه هایی از دویدن بر روی سطح آسفالت بسیار ایمن تر است.تردمیل باید در شیب های بیشتر نیز سرعت خود را حفظ کرده و حالت نامتعادل پیدا نکند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :