فواید ورزش کردن در آب

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 28 مرداد 1397 در ساعت 19 : 23 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام دادن ورزش و فعالیت روزانه به هر سبک و از هر نوعی که باشد برای بدن مفید و البته لازم است. دنیای شلوغ و پر مشغله ما این روزها کمتر به ما فرصتی را می دهد تا بتوانیم ساعتی در روز را به ورزش کردن در باشگاه یا حتی فضای بیرون اختصاص دهیم. حتما شنیده اید که ورزش کردن در آب فواید بسیار زیادی برای بدن دارد و با انجام دادن ورزش آن هم در آب می توانید با یک تیر چند نشان مفید بزنید.

این روزها انواع ورزش هایی که در آب نیز انجام می شوند پیشرفت کرده اند و دستگاه های زیادی نیز برای راحت تر و مفید تر شدن این نوع ورزش روانه بازار شده اند که با کمک آنها لازم نیست فقط در آب قدم بزنید و اعضای بدن تان را تکان دهید و می توانید به طور کاملا حرفه ای ورزش خوبی را تجربه کنید.

جالب است بدانید از دلایلی که پزشکان معمولا به بیشتر بیمارانی که دچار کمر درد و مشکلات مفصلی هستند راه رفتن در آب را پیشنهاد می دهند آن است که زمانی که شما در آب هستید وزن بدن 90 درصد کاهش پیدا می کند و با احساس سبکی که می کنید می توانید راحت تر قدم بردارید یا حرکت کنید.

زمانی که شما در آب 90 درصد وزن بدن خود را احساس نکنید تاثیری که ورزش روی اندام شما می گذارد متفاوت تر از آن چیزی است که ورزش در خشکی برای شما خواهد داشت. در حقیقت ورزش در آب برای بدن نوعی استراحت مطلوب البته با فواید بالا است؛ به طور مثال با انجام دادن ورزش در آب می توانید خستگی یک روز شلوغ کاری یا خستگی انجام دادن ورزش های باشگاهی را از تن بیرون کنید و سرحال شوید.

ورزش کردن در آب علاوه بر مزیت ها و کمک هایی که به بدن ما می کند سبب بالا رفتن انرژی و شادتر شدن شما می شود و قادر خواهید بود لحظلات خوبی را هم ورزش کنید و هم تفریح و لذت ببرید.

انجام دادن ورزش در آب برای تمام سنین مناسب بوده و دارای فواید زیادی می باشد و می تواند عضلات، استخوان ها و حتی تاندون های شما را از آسیب های احتمالی ورزش درامان نگه دارد و با خیالی راحت ورزش تان را اجرا کنید. افرادی که مشکلات استخوانی و مفصلی دارند و نمی توانند در خشکی ورزش کنند، می توانند در آب انواع ورزش ها را بدون تحمل دردی انجام دهند و شاهد نتایج خوبی برای بدن خود باشید. ورزش کردن در آب تجهیزات زیادی نمی خواهد و بدون وسیله نیز می توانید تمرینات مفیدی را اجرا کنید البته با استفاده از دستگاه های جدید آبی امروزی مانند انواع تردمیل های آبی، اسکی فضایی ها یا استپ های آبی که امروزه تولید شده اند می توانید تمرینات کامل و البته مفیدی را برای سلامتی بدن تان اجرا کنید. 

ورزش کردن در آب را به چشم یک فعالیت درمانی نگاه کنید که با انجام دادن آن علاوه بر بدست آوردن تناسب اندام و رسیدن به لاغری می توانید بیماری های مختلف را از خود نیز دور کنید.

زمانی که در آب ورزش می کنید یا به وسیله تردمیل یا دیگر دستگاه های هوازی آبی تمرینات هوازی انجام می دهید بدن شما کالری بیشتری از زمان معمولی که در خشکی فعالیت می کنید می سوزاند. مقاومت آب بسیار زیاد است و بدن برای مقابله با آن به ناچار باید کالری بیشتری بسوزاند و شما را دچار مشکل خواهد کرد.

حتی اگر بتوانید برای مدت زمان کمی در حد 30 دقیقه نیز در آب ورزش کنید به راحتی می توانید 300 کالری بسوزانید و چربی های بدن مخصوصا در نواحی شکم و کمرتان را از بین ببرید.

برای ترمیم استخوان ها و مفاصل بهترین راه حلی که پزشکان پیشنهاد می دهند ورزش درمانی در  آب است که به بهبود قدرت مفاصل و راحت تر حرکت کردن مفاصل کمک می کند و سبب بهتر و البته راحت تر شدن عملکرد روزانه بدن و لذت بردن از زندگی روزمره شما خواهد شد.

زمانی که در خشکی ورزش می کنیم یا حتی بر روی تردمیل احتمال افتادن و مواجه با انواع مشکلات می تواند انرژی ما را تا حد بسیار زیادی کم کند با انجام دادن ورزش در آب با وجود مقاومت آب سطح انعطاف پذیری مفاصل نیز بیشتر شده و از ورزش خود بازدهی بیشتری را دریافت خواهید کرد.

انعطاف پذیری عامل مهمی برای انجام دادن انواع ورزش و سلامتی بدن محسوب می شود که با افزایش آن راحت تر می توانید تعادل بدن و هماهنگی‌های حرکتی بدن را کنترل کنید. ورزش در آب حتی به سالمندان نیز این امکان را می دهد تا راحت تر بتوانند ورزش انجام دهند و کم کم استقامت عضلانی به سلامتی قلبی و دیگر اعضای بدن برسند.

زمانی که در آب  ورزش می کنید گردش خون در بدن شما نیز افزایش پیدا می کند. بالا رفتن جریان خون نیز در بدن به بالا رفتن سوخت و ساز بدن و کم شدن فشار خون کمک می کند. افراد چاق یا حتی افرادی که بیماری فشار خون مبتلا هستند می توانند انجام تمرینات هوازی را در آب امتحان کنند و علاوه بر مشکلات ارتوپدی خود بیماری های تنفسی و قلبی و فشار خون را به راحتی تحت کنترل درآورده یا حتی آن را درمان کنند.

پیش تر یادآوری شد که مقاومت آب برای بدن بیشتر از هوا می باشد و به همین دلیل است که میزان انرژی که در یک ساعت شنا کردن یا ورزش کردن در آب می سوزانید بسیار بیشتر از همان زمانی است این مدت در خشکی ورزش خواهید کرد.

با ورزش کردن در آب عضلات قوی‌تری خواهند شد و بهتر رشد می‌کنند و راحت تر می توانید برای استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و به آرامش خوبی برسید. صدای آب می تواند نوعی مدیتیشن برای بدن باشد و سبب افزایش آرامش شما شود و با تولید اندورفین در بدن احساس سرحالی و کم شدن استرس را تجربه خواهید کرد.

مقاومت آب شدت تمرینات را بالا می برد و کم کم عضلات قوی می شوند و سخت تر کار می کنند و با چربی سوزی خوبی که بدنتان پیدا انجام می دهد راحت تر به کاهش وزن‌ دلخواه تان خواهید رسید. بهتر است این کار را در کارهای هفتگی تان قرار دهید تا بتوانید علاوه بر ارتقای سطح سلامتی جسمانی تان به کاهش وزن خوبی نیز دست پیدا کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :