فواید ورزش با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بسیاری از افراد هستند که فرصتی برای حضور و ثبت نام در کلاس های ورزشی را ندارند و دوست دارند دستگاهی را برای کمک به کاهش وزن خریداری کرده و در خانه از آن استفاده نمایند.یکی از دستگاه های محبوب ورزشی دوچرخه ثابت است که کاربر به وسیله آن میتواند ورزشی خوب و مفیدی را انجام بدهد. قصد داریم در ادامه این مقاله شما را با فواید دوچرخه ثابت آشنا کنیم.

انجام دادن ورزش با دوچرخه ثابت یک نوع فعالیت هوازی محسوب می شود و برای سلامتی بدن بسیار مفید است.با کمک دوچرخه ثابت و انجام دادن برنامه ورزشی منظم می توانید به راحتی وزن کم کنید و سوخت و ساز بدن را برای از بین بردن چربی های اضافی بالا ببرید.در زمان استفاده از دوچرخه ثابت هورمونی به نام اندروفین در بدن ترشح می شود که در بدن باعث کم شدن استرس و اضطراب می شود. این هورمون در بدن تولید شادی و نشاط می کند و اگر می خواهید این حس را هر روز تجربه کنید به ورزش با دوچرخه ثابت در منزل ادامه بدهید.

ورزش و انجام دادن تمرینات با دوچرخه ثابت، فشاری بر روی زانو وارد نمی کند و نسبت به سایر دستگاه های ورزشی احتمال آسیب دیدگی کمتری برای شما خواهد داشت.داشتن دوچرخه ثابت در خانه حتی برای دوچرخه سواران حرفه ای نیز بسیار مفید خواهد بود و در هر شرایط آب و هوایی که امکان بیرون رفتن از خانه را ندارند، می توانند با دوچرخه ثابت ورزش کنند و عضلات را تقویت کرده و آمادگی بدن را از دست ندهند.

دوچرخه ثابت را در منزل، در مکانی قرار دهید که بتوانید به راحتی بر روی آن سوار یا پیاده شوید و قبل از استفاده از این دستگاه به ارتفاع دسته ها و زین دوچرخه توجه داشته باشید.زین دوچرخه ثابت باید کاملا موازی با زمین قرار داشته باشد تا به کشاله ران فشار وارد نکند.برای اینکه تشخیص دهید که چگونه زین دوچرخه را می توانید به بهترین شکل تنظیم کنید، بهتر است در زمان تنظیم دقت داشته باشید که زانوهایتان کمی خم شده باشند و بتوانید رکاب زدن خوبی را تجربه کنید.

در زمان رکاب زدن توجه داشته باشید که با حرکت های شدید ضربه ای به لگن وارد نکنید تا بعد از تمرین دچار درد و بی حسی یا مشکلات جدی تری در این نواحی نشوید.در زمان استفاده از دوچرخه تنظیم دسته آن را نیز فراموش نکنید تا بیش از حد بالا یا پایین نباشد و همیشه در وضعیت روبه جلو قرار بگیرد.اگر دسته دوچرخه بیش از اندازه روبه جلو باشد به نشیمنگاه فشار زیادی وارد می شود و اگر دسته ها زیاد پایین تنظیم شوند، باعث خستگی بازوها، شانه و کمر درد می شوند و شما را از ادامه دادن ورزش باز می دارند.

اگر در مدت زمان طولانی با دوچرخه ثابت ورزش انجام بدهید، دچار گردن درد خواهید شد و این مشکل زمانی بیشتر برای شما اتفاق میفتد که مشغول پدال زدن هستید و دسته های دوچرخه نیز پایین تر از حد معمول قرار دارند.در شرایطی که دسته ها بسیار پایین قرار دارند، حتی ران ها نیز دچار مشکل می شوند و باید طوری دسته ها را تنظیم کنید که لازم نباشد بیش از حد خم بشوید.

از دوچرخه ثابت نیز باید به درستی استفاده کنید و اگر مچ پا روی پا به طور صحیح قرار نگیرد، قسمت ای داخلی پا آسیب خواند دید و دچار زانو درد خواهید شد.در زمان استفاده از دوچرخه ثابت به یاد داشته باشید تا سرعت پدال زدن شما در به وجود آمدن زانو درد بسیار تاثیر دارد و باید دوچرخه ای را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی بر روی آن رکاب بزنید و اگر بیش از اندازه چرخ دنده ها سفت باشند به زانوها فشار وارد می کنند.

در زمان استفاده از دوچرخه ثابت نیز باید از کفش مناسب ورزشی استانداردی استفاده کنید تا دچار بی حسی پا و درد در این ناحیه نشوید.در زمانی که رکاب می زنید باید از کفش ورزشی استفاده کنید تا فشاری که به بدن وارد می شود را به صورت یکسان پخش کند.اگر هدف شما از استفاده کردن دوچرخه ثابت رسیدن به تناسب اندام و لاغری است بهتراست به طور جدی و به صورت تناوبی ورزش های هوازی خود را دنبال کنید تا بتوانید به نتایج دلخواه برسید.

هنگامی که هنوز در انجام ورزش مبتدی هستید، در ابتدای شروع ورزش با دوچرخه ثابت با سرعت زیادی رکاب نزنید تا به کمر، زانوها، گردن آسیب وارد نکنید. هنگام ورزش با دوچرخه ثابت اگر می خواهید دچار مشکلی نشوید و از فواید تمرین با دوچرخه لذت ببرید، همیشه توجه داشته باشید که بخش بالایی بدن را شل نگه دارید تا به مفاصل فشار وارد نشود. اگر زین دوچرخه ثابت بیش از اندازه سفت است، از زین های ژلاتینی استفاده کنید تا بتوانید ورزش را ادامه بدهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :