فواید ورزش با دستگاه هوازی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

طبق آخرین آمارها حدود 70 درصد میان سالان و افراد مسن اضافه وزن دارند. برای این مشکل دلائل متعددی ارائه شده است که اصلی ترین آن تمایل بدن به ذخیره کردن انرژی است.در گذشته پیش از ماشینی شدن زندگی انسان ها، مردم برای انجام کارهای روزمره انرژی زیادی مصرف می کردند؛ بنابراین بدن انسان از انرژی نگهداری می کرد تا فرد توانایی لازم را داشته باشد و بتواند کارهای دشوار را انجام بدهد. امروزه انسان ها دیگر برای امور روزانه تلاش چندانی نمی کنند و اغلب کارها با فشار یک یا چند دکمه و صرف کمترین انرژی انجام می پذیرد؛ اما تمایل به ذخیره سازی انرژی به صورت تکاملی از نسل های قبل به ما ارث رسیده است؛ در حالی که انسان امروز به علت اشتغال به کارهای کم تحرک و ماشینی شدن زندگی دیگر فرصت پیدا نمی کند انرژی های ذخیره شده را به مصرف برساند و به همین دلیل با اضافه وزن مواجه می شود.

بالا رفتن ذخایر چربی در بدن و چاقی، احتمال بروز بسیاری از بیماری ها از جمله، بیماری های قلبی- عروقی، دیابت نوع 2، انواع سرطان، آپنه مسدود شدن خواب ،افسردگی، آسم، آرتروز استخوان و... را افزایش می دهد؛ به طور کلی چاقی وضعیت پزشکی است که بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده و سلامتی، طول عمر و کیفیت زندگی را کاهش می دهد.

امروزه چاقی به عنوان یک نوع بیماری شناخته شده است که عامل بیماری های گوناگونی می شود. بیماری چاقی معمولا به دلیل ورودی انرژی بیش از اندازه، کم تحرکی و استعداد ژنتیکی ایجاد می شود؛ اما عملکرد نادرست غدد رون ریز، استفاده از بعضی از داروها و امراض روانی نیز می تواند عوامل بروز این بیماری باشد. چنانچه می بینیم برخی از افراد چاق پرخوری نمی کنند؛ ولی به علت کند بودن متابولیسم بدنشان همچنان چاق هستند.رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی راه حل اصلی مبارزه با چاقی محسوب می شود. مرض چاقی، امروزه در بین بزرگسالان و کودکان بسیار شایع شده است و یکی از عمده ترین علل قابل پیشگیری مرگ ومیر در جهان محسوب می شود و دانشمندان به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات سلامت عمومی قرن به آن توجه نشان می دهند.

دوچرخه سواری، دویدن، راه رفتن، شنا، اسکیت، تنیس و ... ورزش های هوازی به شمار می آیند که در مدت نسبتا طولانی و با شدت متوسط یا تناوبی انجام می شود؛ اما این گونه فعالیت ها نیاز به فضای بزرگ و مناسب دارند و اغلب افراد فرصت کافی برای رفتن به این فضاها و پرداختن به ورزش های هوازی را پیدا نمی کنند؛ از طرفی تمرینات ورزشی باید به صورت مستمر و منظم انجام بشوند تا فوایدی را که انتظار داریم به ارمغان بیاورند؛ یعنی حداقل 3 روز در هفته انجام این گونه تمرینات ضروری است، به همین دلیل دستگاه های ورزشی هوازی همچون دوچرخه ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و... تولید و عرضه شدند. با وجود این دستگاه ها ورزش هوازی در محیط محدود باشگاه و منزل امکان پذیر شده است.

پیاده روی و دویدن به صورت منظم و روزانه مزایای زیادی از جمله تناسب اندام، کاهش وزن، استحکام استخوان ها، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط اجتماعی، ایجاد احساسات مثبت، درمان افسردگی و اضطراب، سلامتی، طول عمر و... به همراه دارد. این فعالیت بدنی مفید توانایی بدن فرد را در انجام سایر امور روزمره بالا می برد.

دویدن انرژی زیادی از بدن می گیرد و بدن ناچار می شود برای تامین این انرژی کالری های موجود و قابل دسترسی را بسوزاند. هنگامی که کالری موجود در بدن پایان یافت، ذخایر چربی شروع به سوخت و ساز می کنند؛ به همین دلیل توصیه می شود ورزش هوازی بیشتر از 20 دقیقه ادامه پیدا کند؛ زیرا در 20 دقیقه نخست بدن فقط قند می سوزاند و بعد وارد مرحله چربی سوزی می شود.
سرعت و زمان 2 فاکتور اصلی هستند که با افزایش آن 2 شدت تمرینات بیشتر می شود؛ شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد و هر چه فرد بیشتر به ورزش بپردازد از آمادگی جسمانی بیشتری برخودار خواهد شد؛ به همین خاطر ورزشکاران حرفه ای به سادگی قادرند بیش از 1 ساعت به تمرینات ورزشی مشغول بشوند؛ در حالی که این زمان برای افراد تازه کار بسیار زیاد است؛ چون هنوز آمادگی لازم را به دست نیاورده اند.

افراد تازه کار که عضلات و مفاصل ضعیفی دارند می توانند ورزش را با مدت زمان 20 دقیقه شروع کنند و به تدریج زمان را افزایش بدهند. کسانی که با هدف لاغر شدن و کاهش وزن به ورزش می پردازند، می بایست روزانه با تمرینات ورزشی حدود 500 کالری بسوزانند تا تعادل کالریکی منفی در بدن آن ها ایجاد بشود. میزان چربی سوزی در ورزش به شدت تمرین، وزن، سرعت و نحوه عملکرد ورزشکار بستگی دارد.

محاسبه کالری سوازنده شده در حین تمرین کار ساده ای نیست؛ اما دستگاه های ورزشی مدرن امروزی اغلب مجهز به مانیتوری هستند که زمان، مسافت طی شده، سرعت، کالری مصرف شده و ضربان قلب کاربر را نمایش می دهد؛ این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند و برای طراحی یک الگوی ورزشی اصولی و مناسب به کار می روند؛ توسط این اطلاعات می توان سطح تمرین را مشخص کرد و آن را افزایش داد.بدن انسان پس از مدتی به فعالیت های تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها واکنش نشان نمی دهد؛ بنابراین می بایست هر 4 هفته در برنامه ورزشی تغییراتی ایجاد بشود و شدت تمرین افزایش پیدا بکند.

با افزایش سرعت، بیشتر کردن زمان تمرین و بالا بردن مقاومت دستگاه یا سنگین تر کردن وزنه ها می توان سطح تمرینات را ارتقا داد. رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، دویدن و با سرعت راه رفتن فشار خون را متعادل کرده و باعث می شود عملکرد رگ های خونی بهتر شده و خون با سرعت بیشتر و روان تر جریان بیاید؛ بنابراین احتمال سکته قلبی تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند و اکسیژن رسانی به بدن بهتر صورت می گیرد و سوخت و ساز بالا می رود؛ با افزایش سوخت و ساز احتمال کاهش وزن و لاغری بیشتر می شود.

با ورزش هوازی که با دویدن همراه باشد، ماهیچه ها در واکنش به حرکات تند و برخوردهای متوسط تقویت می شوند، ماهیچه های قوی و بافت های همبند را محکم کرده و پوست بدن سفت می شود، در نتیجه فرد جوان تر و شاداب تر باقی می ماند.

در هنگام ورزش بدن برای متعادل نگه داشتن دمای خود شروع به عرق ریختن می کند؛ مواد زائد سمی، چربی، نمک اضافه، جوش های سر سیاه و ... همراه با عرق از سطح پوست خارج می شوند؛ به همین علت وقتی پس از تمرینات ورزشی پوست خود را می شوییم، احساس می کنیم پوستمان شفاف تر و شاداب تر شده است.

با تقویت ماهیچه های در سنین بالا عضلات و ماهیچه ها با استحکام بیشتری از استخوان های بدن حمایت می کنند و مواد مغذی بیشتری به استخوان می رسانند؛ به همین علت افراد ورزشکار در کهنسالی کمتر تراکم استخوان خود را از دست داده و به بیماری خاموش پوکی استخوان مبتلا می شوند.

تحقیقات نشان می دهد کسانی که اهل ورزش هستند، روحیه صبورتری دارند، راحت تر مشکلات زندگی را پشت سر گذاشته و کمتر آسیب می بینند. در حین ورزش هوازی هورمون هایی از مغز ترشح می شوند که خلق و خوی انسان را بهتر می کنند؛ یکی از این هورمون ها اندروفین است؛ این ماده مسکن طبیعی بدن است و موجب سرزندگی و نشاط می شود.

وقتی با دستگاه های هوازی به ورزش می پردازید لزومی ندارد با چشم دوختن به ساعت یا تایمر دستگاه خود را کسل کنید، برای این که متوجه گذر زمان نشوید و با انرژی تر به ورزش بپردازید، موسیقی پر انرژی گوش بدهید یا تلوزیون تماشا کنید. بعضی از دستگاه های ورزشی مجهز به سیستم پخش موسیقی توسط USB یا MP3 هستند؛ می توانید از این ویژگی استفاده کرده و ورزش ریتمیک انجام بدهید، با انجام تمرین به صورت ریتمیک از فواید ورزش ایروبیک بهره مند خواهید شد.

دویدن مهارت های ذهنی و جسمی را افزایش داده و منجر به هماهنگی بیشتر اعضای بدن می شود. سطح نرم و انعطاف پذیر تسمه تردمیل که در زیر پا قرار می گیرد و بر روی آن می دویم، سبب می شود عضلات و مفاصل ورزشکار دچار آسیب نشوند؛ ضمن این که بعضی از تردمیل ها مجهز به ضربه گیر SDS هستند؛ این ضربه گیر از عضلات و مفاصل ورزشکار محافظت می کند.

افراد آسیب دیده که دچار درد زانو یا کمر درد هستند و کسانی که اضافه وزن زیادی دارند نباید شیب دستگاه را بالا ببرند و با سرعت زیاد بدوند؛ دویدن با سرعت زیاد ورزش پربرخورد محسوب می شود و به مفاصل فرد آسیب دیده یا چاق صدمه می زند؛ این افراد بهتراست به آهستگی و ملایم ورزش را شروع کنند و تا سطح متوسط پیش بروند. افراد چاق می توانند پس از کاهش وزن اولیه، سبک تر شدن و بالا رفتن آمادگی جسمانی بر شدت تمرینات افزوده و سریع تر راه بروند و حتی بدوند.

تمرینات هوازی به روش تناوبی یا اینتروال باعث می شود در کمترین زمان بیشترین نتیجه را به دست بیاورید و کمتر خسته بشوید؛ برای اجرای این روش 2 الی 3 دقیقه با نهایت توان تمرین انجام بدهید؛ مثلا اگر ورزش شما دویدن است، 2 الی 3 دقیقه با نهایت سرعت خود بدوید؛ سپس به مدت 1 دقیقه با آهسته راه رفتن به استراحت فعال بپردازید و بعد دوباره سرعت خود را افزایش بدهید و این چرخه را تا پایان زمان تمرین تکرار کنید.

در انجام تمرینات ورزشی خود را با دیگران مورد مقایسه قرار ندهید. بدن افراد با هم متفاوت هستند و هرکس ویژگی های خاص خود را دارد؛ برای بررسی پیشرفت خود اطلاعات مانیتور را ثبت کرده و پس از مدتی متوجه پیشرفت خود خواهید شد. عجله نداشته باشید؛ 3 ماه پس از شروع ورزش تغییرات بدن شما به چشم می آید و آن را حس می کنید.

همواره به بدن خود گوش بدهید، بدن شما بهترین راهنما است. هرگاه حس کردید انجام برنامه ورزشی برای شما بسیار راحت شده است و بدون هیچ تلاشی آن را انجام می دهید؛ باید شدت تمرینات را افزایش بدهید. یک مقدار فشار در حین تمرین توانایی بدن را بالا برده و آمادگی جسمانی را بهتر می کند؛ به طوری که در انجام سایر فعالیت های روزمره راحت تر عمل خواهید کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :