طول عمر خود را با تردمیل افزایش دهید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 29 مرداد 1396 در ساعت 12 : 56 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برخی از کارشناسان بر این باورند که هر روز 30 دقیقه راه رفتن و پیاده روی ، به طور تقریبی 90 دقیقه عمر انسان را افزایش می دهد . همچنین این طول عمر با سلامتی همراه خواهد بود . دویدن و پیاده روی یک ورزش هوازی محسوب می شود و انجام دادن این ورزش هوازی سبب این می شود تا متابولیسم بدن بهبود شود . این مورد را هم باید متذکر بشویم که میزان اثر بخشی ورزش کردن به اندازه آن بستگی دارد .

وقتی سن یک نفر بالا می رود سوخت و ساز بدن او نیز کاهش می یابد . به همین علت است که افرادی که سنشان بالا می رود ، افزایش وزن پیدا می کنند . ورزش کردن به طور منظم و بادقت و روی اصول باعث می شود تا متابولیسم از حالت کند بودن خارج شده و منجر به افزایش حجم عضلانی می گردد. عضلات بافت با ارزشی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و باعث سوخت و ساز بیشتر می شوند. یعنی هر چه بیشتر ورزش کنید، بدن عضلانی تری خواهید داشت و همین عضلات روند کاهش وزن و تناسب اندام را تسریع می کنند.

کارشناسان بر این باورند دنبال کردن یک برنامه کاملا منظم ورزشی در زندگی تاثیر گذار ترین روش برای سلامت و افزایش عمر است . اما این روز ها به دلیل آلودگی شهر های بزرگ و نامساعد بودن شرایط آب و هوایی و همچنین در دسترس نبودن فضای مناسب ، بیشتر افراد نمی توانند تمرینات ورزشی خود را انجام دهند . به همین علت ورزش با دستگاه های هوازی خانگی مانند تردمیل توصیه می شود. تردمیل خانگی، این امکان را فراهم می کند در هر لحظه که فرصت یافتید به سراغ ورزش بروید و از فواید بسیار آن بهرمند شوید.

سن بیولوژیکی می تواند 10 سال کمتر از سن واقعی به نظر برسد و این یکی از فواید ورزش به شمار می آید. ورزش سبب می شود پیری در سلول ها و حتی کروموزم به تعویق بیفتد. این فعالیت مفید اثرات ضد پیری اثبات شده ای دارد؛ با افزایش سن کروموزوم ها کوتاه ترمی شوند؛ انجام تمرینات ورزشی منظم و مستمر از کوتاه شدن آن ها برای مدتی جلوگیری می کند؛ بنابراین طول عمر بیشتر خواهد شد. ضمن این که تمرین ورزشی کیفیت خواب را بالا برده و سبب بهبود وضعیت قلبی – عروقی می شود.در میان سالی چربی های ران و باسن به سمت شکم سوق پیدا می کنند.

چاقی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است؛ زیرا چربی های شکم احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. ورزش کلسترول و دیابت را بهبود بخشیده و ایمنی بدن را بالا می برد. در سنین پیری حافظه انسان کندتر می شود؛ ورزش هوازی منظم و متداوم، اندازه هیپوکمپوس مغز را که با حافظه مرتبط است، بیشتر می کند و مهارت های مغزی بهبود یافته و در اصطلاح مغز تیزتر می شود.

ورزش هوازی اگر با حرکات تعادلی ترکیب بشود، استخوان ها، بینایی و هوش را قوی می کند. راه رافتن بر روی تردمیل یک نوع ورزش تعادلی محسوب می شود؛ زیرا بر روی این دستگاه بر روی تسمه ای گام بر می دارید که در خلاف جهت شما در حرکت است و حفظ تعادل از راه رفتن در حالت عادی کمی مشکل تر است. به طور کلی ورزش تاثیرات مثبتی بر ذهن انسان دارد و از انحطاط نرون ها پیشگیری می کند؛ در نتیجه از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. برای حقظ جوانی بیشتر می بایست از انجام تمرینات ورزشی لذت ببرید.

پس از 30 دقیقه دویدن بر روی تردمیل یا سطح زمین، مغز هورمون اندروفین آزاد می کند، این ماده استرس های روانی و اضطراب را می کاهد و ضد افسردگی است. دویدن همانند ورزش یوگا، آرامش بخش می باشد. دستگاه تردمیل این امکان را به شما می دهد که بر ضربان قلب و تنفس خود متمرکز بشوید که به لحاظ سلامت روحی و جسمی تاثیر به سزایی دارد.قلب یک عضله است و مانند سایر عضلات در اثر بی تحرکی ضعیف شده و خون رسانی به ارگان های بدن با زحمت انجام می پذیرد. این حالت منجر به ایجاد حس خستگی و ناتوانی در بدن می شود. انجام تمرینات ورزشی در سطح متوسط، اکسیژن رسانی به بافت ها را افزایش داده و احساس خستگی ناشی از کمبود اکسیژن از بین می برد.

فواید ورزش به ایجاد حس شادابی و جوانی محدود نمی شود؛ بالا رفتن سن فقط انعطاف پذیری بدن را کم نمی کند، بلکه انعطاف پذیری شریان ها و عروق نیز کمتر می شود.تمرینات ورزشی منظم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاسته و مانع فشار خون بالا، افزایش تری گلیسرید و ایجاد لایه چربی در سرخ رگ و مسدود شدن رگ ها خواهد شد.

ورزش گردش خون را در بدن بهتر می کند؛ در نتیجه انقباض و انبساط رگ های حاوی اکسیژن و خون، به راحتی انجام می پذیرد و اکسیژن به اندازه کافی به مغز و عضلات و حتی قلب می رسد. انجام حرکات کششی پس از دویدن، به انعطاف پذیری رگ ها کمک می کند.بی تحرکی فشار خون را بالا برده و سبب می شود قلب به سختی کار کند، چربی ها در رگ ها رسوب کرده و احتمال انسداد بالا می رود. هر چه سن بیولوژیکی بدن بیشتر می شود احتمال بدتر شدن آزمایش ذهنی و فیزیکی بالاتر می رود. در اغلب افراد جوان، سن بیولوژیکی با سن شناسنامه هماهنگ است.

به جز عوامل ژنتیکی، عوامل زیست محیطی و سبک زندگی بر سن بیولوژکی بدن تاثیر دارد.سن شناسنامه چندان اهمیتی ندارد؛ مهم این است که چقدر احساس جوانی می کنید. با پرداختن به ورزش و تغییر عادات مختلف زندگی از همین امروز می توانید روند پیری را به تاخیر انداخته و سن بیولوژکی خود را پایین بیاورید؛ به طوری که در چند سال آینده کسی نتواند سن شما را حدس بزند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :