روش هایی برای جلوگیری از خستگی بیش از حد ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 28 مرداد 1397 در ساعت 19 : 24 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش و پیروی کردن از رژیم غذایی مناسب باید در کنار هم اجرا شوند. شاید شما این مشکل را تجربه کرده باشید که در ابتدای شروع ورزش شور و اشتیاق یا از مهم تر، انرژی زیادی داشته اید و اما در ادامه راه کم کم خستگی و سستی به سراغ شما می آید و اگر به این مشکل رسیدگی نکنیم نمی توانیم به راه مان ادامه دهیم و از هدف باز می مانیم. برای اینکه بتوانیم خستگی را در طی روز و به خصوص در زمان ورزش از خود دور کنیم پیشنهاداتی برای شما داریم که بهتر است با این مقاله با ما همراه باشید.

از محاسبه اعداد فاصله بگیرید

اگر شما هم تا به حال دچار وزن کم کردن و ورزش کردن برای رسیدن به تناسب اندام باشید حتما به این مشکل برخورد کرده اید که هر چه درگیر وزن کردن خود یا میزان کالری که سوزانده اید می شوید و محاسبه می کنید چند متر راه رفته اید، کم بود فعالیت یا به وجود آمدن مشکلی در این بیش از اندازه شما را خسته و نا امید خواهد کرد.

پس در گام اول توصیه اکیدی داریم، اینکه دچار محاسبه اعداد نشوید و تمرکز خود را از روی کیلوگرم، متر و حتی تعداد دفعاتی که تمرینات ورزشی انجام می دهید بردارید. اشتباه اکثر ما این است که به طور مثال می گوییم باید تا ماه دیگر 10 کیلوگرم وزن کم کنم در صورتی که بهتر است به پایان راه خود فکر کنید و با تصور آن روز اصلاح شیوه زندگی تان را به یک عادت تبدیل کنید. با پایبند بودن به شیوه صحیح زندگی می توانیم کم کم و البته از راه درست و اصولی از شر اضافه وزن خود خلاص شوید و به تناسب اندام برسید.

تناسب اندام برای تمام عمر است

هستند افرادی که برای شرکت در مراسم خاصی یا پوشیدن لباس خاصی چند مدتی بدن خود و البته دیگران را به شدت آزار می دهند تا چند کیلویی از وزن خود را کم کنند و اما باید به یاد داشته باشید بهتر است تصمیمی قطعی بگیرید و بخواهید برای تمام عمر از شر اضافه وزن و چاقی خلاص شوید.

رسیدن به تناسب اندام برای تمام عمر لازم است و باید این را در ذهن خود جا بیندازید که اگر به هدف تناسب اندام خود در مدت زمان کوتاهی که می خواستید نرسیدید ناامید نشوید و همچنان برای دست یابی به آن تلاش کنید.

انجام دادن ورزش یا مصرف غذاهای گیاهی و البته سالم برای تمام عمر لازم است و مانند مسواک زدن باید برای ما به یک عادت تبدیل شوند. ورزشی ساده که بتوانید هر روز برای مدت زمان کوتاهی هم که شده آن را انجام دهید.

پیاده روی یک از ساده ترین ورزش هایی است که می توانید در هر مکان و زمانی آن را انجام دهید. یک از ابزارهای مفیدی که می تواند به شما برای اجرای تمرینات پیاده روی روزانه تان کمک کند نیز تردمیل است. با داشتن تردمیل می توانید روزانه در هر ساعت از شبانه روز که فرصتی پیدا کردید ورزش کنید و فعالیت مفیدی داشته باشید.

فراموش نکنید برای انجام دادن یا به طور کل تغییر دادن هر چیزی به زمان نیاز دارید و نباید از تبلی ها و خستگی ها ناامید شوید و به طور کل راهی که میدانید درست است را ترک کنید.

هوشیار باشید

گاهی به عواقب کاری که می خواهید انجام دهید نیز فکر کنید. اینکه بدن شما زمانی که از شر چربی های اضافی خلاص شود چه حسی دارد و انجام دادن تمرینات ورزشی چه حال و چه حس خوبی را به شما منتقل خواهد کرد و شما از لحاظ حس فیزیک و البته روحی و ذهنی نیز بسیار قوی خواهید شد. یادآوری ذهنی این عواملی است که به شما انگیزه و انرژی زیادی منتقل خواهد کرد ومی توانید مصمم تر راه تان را ادامه دهید.

از مدیتیشن یا تفکر استفاده کنید

انجام دادن مدیتیشن زمان زیادی از شما نمی گیرد اما در عوض به شما انرژی دوباره ای می بخشد. زمانی که شما برای تقویت روحیه خود زمان بگذارید می توانید به راحتی استرس خود را کنترل کرده و راحت تر تمرینات ورزشی روزانه خود را پیگیری کنید و به رژیم غذایی خود پایبند باشید. مدیتیشن در هر زمان و مکانی امکان پذیر است مثلا در پیاده روی بر روی تردمیل، در زمان حمام کردن و ... که زیاد سخت هم نیست. شاید جالب است بدانید شما حتی می توانید زمانی که از خواب بیدار می شوید، 5 دقیقه از زمان خود را قبل از بیدار شدن از رختخواب به نفس عمیق کشیدنی آگاهانه اختصاص دهید که همین کار نوعی تمرین مدیتیشن است.

کم خوابی و بد خوابیدن یکی از عوامل به وجود آمدن حس خستگی در بدن ماست که باید به آن توجه داشته باشید. با کم خوابیدن بدن در تلاطم است و دچار استرس خواهد شد و خستگی ما را چندین برابر خواهد کرد.

بدن در زمان اجرای تمرینات سنگین و وزنه زدن اسیدی می شود و یون های هیدروژنی آزاد می کند که بیش از اندازه شدن این یون ها در بدن سبب ایجاد حس خستگی و کوفتگی در بدن ما خواهد شد.

اسیدی شدن بدن علاوه بر ایجاد حس خستگی سبب کند شدن روند کاهش وزن نیز می شود و برای کنترل این موضوع بهتر است بدن را از لحاظ آمادگی جسمانی آماده کنید تا بتواند از پس این یون های تولید شده برآید.

کم‌خونی بدن نیز برای بدن مشکلات زیادی به وجود می آورد. کم خونی و نرسیدن خون کافی به اندام های حیاتی بدن سبب می شود اکسیژن کافی نیز به بدن نرسد و شما زودتر از سایر افراد دچار خستگی و بی رمقی و کوفتگی شوید.

کم‌خونی زیاد حتی می تواند باعث بسیاری از مشکلات مانند: بی‌خوابی، سرگیجه، گرفتگی پا‌ها و ... در بدن شود. بهتر است برای رفع این مشکل به تغذیه خود اهمیت دهید و خوردن مکمل های غذایی را نیز فراموش نکنید.

آب زیاد بنوشید. می دانید که آب برای بدن چه تاثیرات مفیدی دارد و کمبود آن به بدن آسیب های جدی خواهد رساند. زمانی که آب در بدن کم می شود خون غلیظ شده و در نتیجه کار کردن برای قلب دشوار خواهد شد.

با ورزش کردن نیز مقداری از آب موجود در بدن ما از طریق عرق کردن تبخیر خواهد شد و برای شما دردسر ساز خواهد می شود و شما زودتر از همیشه احساس خستگی و بی حسی خواهید داشت.

برای اینکه به این مشکلات در ورزش برخورد نکنید، بهترین کار آن است که قبل و بعد یا حتی حین انجام دادن ورزش نیز آب بنوشید تا بدنی هیداراته ورزش کنید و خستگی را کمتر احساس کنید و بتوانید مدت زمان بیشتری فعالیت انجام دهید.

اگر هر راه حلی را امتحان می کنید اما هنوز با انجام دادن کمی ورزش احساس خستگی دارید، بهتر است تیروئید خود را بررسی کنید تا متوجه شوید عملکرد مناسبی دارد یا خیر. کم‌کاری تیروئید یکی از عوامل کم بودن انرژی است که موجب افزایش وزن، دردهای عضلانی یا حتی اضافه وزن ما خواهد شد.

برای انجام دادن ورزش و رسیدن به تناسب اندام باید انرژی داشته باشید و صرف آنکه اگر کمتر کالری دریافت کنید می توانید زودتر لاغر شوید خوردن خود را محدود نکنید. بدون انرژی زودتر احساس خستگی خواهید کرد و بهتر است مصرف کربوهدرات های سالم را نیز از برنامه غذایی خود حذف نکنید.

با انجام این نکات ساده هم می توانید به لاغری و تناسب اندام خود برسید و هم منظم ورزش درستی را بدون اینکه به بدنتان آسیبی برسانید انجام دهید و هم احساس خستگی و بی رمقی را از خود دور کنید با انرژی بیشتری ورزش انجام دهید و فعالیت داشته باشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :