راهنمای تنظیم دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت نیز مانند سایر دستگاه ها دارای نکات قابل توجهی است، که قبل از استفاده حتما باید رعایت شود و در صورت تنظیم نبودن منجر به کمر درد، زانو درد و ... می شود. اگر دوچرخه ثابت را برای استفاد در خانه خریداری می نمایید، بهتر است فضای مورد نظرتان دارای جای کافی برای سوار و پیاده شدن از دستگاه را داشته باشد و شما بتوانید به راحتی بر روی دوچرخه ثابت ، تحرک لازم را داشته باشید.در این مقاله ما شما را با چند نکته جهت تنظیم دستگاه دوچرخه ثابت آشنا می کنیم تا هنگام استفاده از آن به مشکل برخورد نکنید:

اولین نکته؛ ارتفاع زین دوچرخه ثابت را با قد خود تنظیم نمایید. کنار دوچرخه ایستاده و ارتفاع زین را موازی با استخوان لگن خود تنظیم کنید زیرا قد و طول پای شما با این تنظیمات در ارتباط است و در صورت تنظیم نبودن ممکن است موقع تمرین پای شما از رکاب در رفته و دچار آسیب دیدگی شوید. پس از تنظیم اگر شما هنگام پا گذاشتن بر روی پدال در زانوی خود خمیدگی جزئی احساس کردید، این یعنی زین دوچرخه در وضعیت درستی قرار دارد.

تنظیم ارتفاع صندلی دوچرخه ثابت ، در درجه مقاومت بالای دستگاه تاثیر گذار بوده، از صدمه به زانو ها جلوگیری می نماید و موجب فشار بیشتر در پا، مچ پا و لگن در هنگام تمرین می شود. همچنین زین دوچرخه نباید به سمت بالا باشد زیرا موجب فشار به کشاله ران شده و اگر پایین باشد به بازوها و شانه فشار وارد خواهد کرد.

دومین نکته؛ در تنظیم دوچرخه ثابت این است، که جلو و عقب بودن زین باعث انعطاف پذیری شما حین تمرین خواهد شد، که موجب جلوگیری از آسیب به زانوها می شود. اگر فاصله شما از زین زیاد باشد، باعث فشار بر روی زانو و کمر شما خواهد شد و اگر زین زیادی جلو باشد نیم تنه شما در حالت بدی قرار خواهد گرفت.

سومین نکته؛ فرمان دوچرخه ثابت را در وضعیت درست قرار دهید. بهترین وضعیت برای فرمان این دستگاه، حالتی است که بدون اینکه شما وزن زیادی را بر روی فرمان وارد کنید، روی دوچرخه احساس راحتی کنید. قرار گرفتن فرمان دوچرخه به سبک و نوع ورزش شما با این دستگاه بستگی دارد، اگر فرمان این دستگاه زیادی پایین باشد، موجب آسیب به گردن، شانه و بازوها می شود و اگر فرمان زیاد بالا باشد موجب فشار به نشیمنگاه خواهد شد.

چهارمین نکته؛ پاهای شما حتما باید در وسط پدال دوچرخه قرار بگیرد تا بتوانید تمرین دقیقی داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است حین تمرین، پدال از زیر پا در رفته و موجب آسیب رساندن جدی به پای تان شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :