دویدن بر روی هورمون های بدن چه تاثیری می گذارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 29 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دو هورمون لپتین و گرلین، هورمون های گرسنگی و سیری شناخته شده اند و وزن بدن را مدیریت می کنند. در واقع این هورمون ها هستند که باعث می شوند مغز فرمان صادر کند بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد یا خیر و چه موقع باید غذا بخورید.

گرلین از پانکراس و معده ترشح شده و پیام گرسنگی را به مغز می رساند. لپتین از سلول های چربی ترشح می شود و احساس سیری ایجاد می کند. قند خون بر روی این فرایند طبیعی تاثیر می گذارد و نامنظمی قند خون و پیام های اشتباهی که به مغز ارسال می شود؛ مغز را وادار می کند فرمان گرسنگی صادر بکند؛ در حالیکه بدن هنوز مواد قندی لازم را برای سوخت و ساز دارد، فرد احساس گرسنگی کرده و غذا می خورد؛ در نتیجه ذخایر چربی افزایش می یابند و چاقی رخ می دهد.

ورزش منجر به تنظیم فشار و قند خون شده و از ارسال این پیام های اشتباه جلوگیری می کند. در هنگام دویدن ضربان قلب بالا می رود و همین مسئله موجب می شود اکسیژن رسانی به بدن و همچنین مغز بهتر صورت بگیرد؛ اکسیژن بیشتر عملکرد پیام رسانی مغز را بهبود می بخشید.

در صورتی که تمایل دارید انسان خوش خلقی باشید روزی 40 دقیقه بر روی تردمیل یا سطح زمین بدوید؛ بدن پس از 30 الی 40 دقیقه تمرین هوازی هورمون هایی ترشح می کند که خلق وخوی انسان را بهبود می بخشد. برای تولید هورمون سروتونین بدن به کربوهیدرات نیاز دارد؛ اگر سوخت و ساز پایین باشد، بدن قندهای دریافتی را به شکل ذخایر چربی نگه داشته و فرد مدام تمایل به خوردن شیرینیجات پیدا می کند؛ در صورتی که جلوی خود را بگیرد و مواد قندی نخورد، عصبی و بدخلق می شود.دویدن منجر می شود متابولیسم بالا برود و بدن با سوزاندن چربی های اضافه انرژی لازم را به دست بیاورد؛ بنابراین کربوهیدرات مورد نیاز برای ترشح سروتونین از محل ذخایر چربی تامین می گردد و دیگر نیاز به خوردن شیرینیجات اضافه نیست.

در بدن بانوان دو هورمون زنانه پروژسترون و استروژن ترشح می شود که عملکرد تخمدان ها تحت تاثیر این هورمون ها قرار می گیرد. ترشح شدن یکی از این دو هورمون ترشح دیگری را متوقف می کند و بدین ترتیب دستگاه جنسی و تناسلی تنظیم می شود. ترشح هورمون های بدن تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می گیرند. استرس های روانی مزمن و اضافه وزن منجر به ضعیف شدن عملکرد تخمدان ها شده و باعث بی نظمی در قاعدگی، میگرن، کاهش میل جنسی، افسردگی و در نهایت نازایی می شود.

انجام تمرینات ورزشی هوازی مانند ایروبیک و دویدن هورمون های زنانه را تنظیم می کند؛ به همین دلیل به خانم هایی که مشکل تنبلی تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند، توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی تحرک روزمره خود را افزایش داده و هر روز بیش از 30 دقیقه بدوند یا با سرعت راه بروند؛ اما اغلب بانوان به دلیل مشغله های فراوان و وجود یک سری از محدودیت ها نمی توانند هر روز برای پیاده روی و دویدن خود را به مکان های مناسب برسانند؛ به همین علت استفاده از دستگاه های هوازی همچون دوچرخه ثابت، تردمیل، اسکی فضایی و ... در با شگاه های ورزشی یا منازل پیشنهاد می شود؛ این دستگاه ها ورزش را برای عموم مردم قابل دسترسی کرده و باعث می شود بتوانیم اصل تداوم در تمرینات ورزشی را رعایت کنیم.مشکلات جسمی 80 درصد از خانم ها با ورزش حل می شود و دیگر نیاز به صرف هزینه های هنگفت برای درمان نسیت.

بدن هر انسانی یک ساعت درونی دارد که با چرخه طبیعی خواب و بیداری و شب و روز تنظیم می شود. هنگامی که با غروب خورشید جهان پر از تاریکی می شود، غدد صنوبری مغز شروع به ترشح هورمون ملاتونین می کنند. هورمون ملاتونین، در واقع هورمون خواب است؛ این هورمون برای آزاد شدن نیاز به تاریکی دارد و هرچه تاریکی مطلق تر باشد ترشح آن افزایش می یابد؛ همچنین ملاتونین در ایجاد علائم خلقی نیز موثر بوده و کمبود این هورمون باعث ایجاد مشکلاتی همچون دیابت، چاقی و سرطان می شود.

آمارها نشان می دهد اغلب کسانی که شب ها بیدار می مانند و خیلی دیر می خوابند از بیماری افسردگی رنج می برند؛ افسردگی و استرس های روانی موجب اختلال درخواب می شود. همان طور که گفتیم ورزش هوازی دویدن باعث ترشح برخی از هورمون های ضد افسردگی می شود؛ این مسئله به تنظیم ملاتونین کمک می کند؛ نتیجه می گیریم دویدن هم خواب انسان را تنظیم می کند و هم مانع افسردگی می شود.

هورمون کورتیزول نیز ازغدد فوق کلیه ترشح می شود؛ این هورمون ترس و اضطراب ایجاد می کند؛ به طوری که کورتیزول به هورمون اضطراب شهرت دارد. ترشح این هورمون ضربان قلب را بالا می برد. استرس مزمن موجب می شود میزان ترشح کورتیزول در بدن کاهش پیدا کند؛ بنابراین بدن در مقابل اضطراب و ترس خلع سلاح می شود. در صورتی که هفته ای 3 ساعت در مقطع کوتاه اما پر فشار بدویم این هورمون تنظیم خواهد شد. 40 دقیقه دویدن به صورت تناوبی و به صورت روزانه و منظم نیز کمک می کند این هورمون به اندازه لازم ترشح بشود.

ورزش به روش تناوبی بهترین شیوه برای ترشح هورمون های مفید در بدن است. برای پیروی از این روش 2 الی 3 دقیقه با نهایت توان خود بدوید؛ سپس 1 دقیقه با نرم دویدن یا راه رفتن استراحت فعال داشته باشید و همین چرخه را بیش از 30 دقیقه ادامه بدهید؛ به این روش، تمرینات تناوبی یا اینتروال می گویند که بهترین روش برای ورزش هوازی به شمار می آید.
ورزش هوازی با افزایش ضربان قلب سبب اکسیژن رسانی بیشتر به بدن می شود و سوخت و ساز را افزایش می دهد؛ ضمن این که به درمان بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، افسردگی و سایر بیماری های روانی کمک می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :