دوچرخه ثابت و دستیابی به کاهش وزن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 11 : 9 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه همه افراد با فواید زیاد ورزش دوچرخه سواری آشنا هستند و آن را به عنوان یک ورزش هوازی مفید می شناسند.استفاده از دوچرخه به شیوه اصولی و مداوم تاثیر بسیاری در کاهش وزن افراد دارد.اما دوچرخه سواری یکی از ورزش هایی ست که نیاز به فضای بزرگ و ایمنی دارد که در آن تردد وسایل نقلیه صورت نگیرد.بنابراین برای دستیابی به مکانی مناسب باید مدت زیادی وقت صرف کرد و این یکی از پیچیدگی های مهم ورزش دوچرخه سواری ست.به همین خاطر بسیاری از افراد از انتخاب این ورزش به عنوان رشته اصلی ورزشی خود منصرف می شوند و تصمیم می گیرند تا تنها گاهگداری و فقط برای تفریح از آن استفاده کنند.

دوچرخه ثابت دستگاهی ست که این مشکل را تا حدود زیادی حل کرده است و به دلیل اینکه از دوچرخه واقعی در طراحی آن استفاده شده است می تواند به عنوان یک دستگاه شبیه سازی شده جایگزین مناسبی برای آن باشد.در حقیقت استفاده از دوچرخه ثابت همان فواید ورزش کردن با دوچرخه واقعی را برای شما به همراه دارد.

همانگونه که از نام آن مشخص است شما با استفاده از این دستگاه می توانید ساعتها رکاب بزنید بدون اینکه مسافتی را طی کنید و این مهمترین ویژگی این دستگاه ورزشی ست.شما با خرید دوچرخه ثابت و قرار دادن آن در منزل همیشه آن را در دسترس خود دارید و در هر زمانی که فرصت داشته باشید بدون توجه به ساعت می توانید ورزش کنید. بعلاوه با این کار سایر افراد خانه را نیز به ورزش کردن ترغیب می کنید.

از آنجایی که دوچرخه ثابت در مقایسه با بسیاری از دستگاههای فیتنس دیگر فشار کمتری به بدن وارد می کند؛ بنابراین کاربر می تواند با بهره گیری از آن زمان طولانی تری را به ورزش کردن اختصاص دهد بدون اینکه فشار زیادی را متحمل شود. تمرین با این دستگاه همچنین میزان اکسیداسیون چربی های بدن شما را بیشتر می کند به همین خاطر برای دستیابی به کاهش وزن خصوصاً در ناحیه شکم بسیار مفید می باشد.

البته باید گفت که یکی از مهمترین عوامل موثر در رسیدن به کاهش وزن سن افراد است.بنابراین هرچه سن شخص بالاتر باشد و چربی های بدن او قدیمی تر،کاهش وزن دیرتر و سخت تر صورت می گیرد و نیاز به پشتکار و تلاش بیشتری دارد.ورزش با دوچرخه ثابت برای افراد در سنین مختلف و شرایط جسمی متفاوت بدون اشکال است و هر کسی می تواند برای رسیدن به کاهش وزن و تناسب اندام از آن استفاده نماید.

افرادی که اندام بسیار چاقی دارند یا به اصطلاح دچار چاقی مفرط اند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری هایی نظیرمشکلات قلبی، تنفسی، دیابت، آرتروز و انواع مختلف سرطان هستند.اما این افراد می توانند با انجام ورزش و استفاده از دوچرخه ثابت خود را از ابتلا به این بیماری ها دور کنند؛ حتی قبل از اینکه به کاهش وزن دست یابند.

برای افرادی که مایلند هر چه زودتر موفق به کاهش وزن شوند باید در کنار ورزش با دوچرخه ثابت از یک رژیم غذایی مناسب با کالری کم استفاده کنند به این ترتیب بدن از ذخیره چربی خود استفاده کرده و زودتر موفق به کاهش وزن می شود.

همان گونه که می دانید استفاده از ورزش به همراه رژیم غذایی نقش مهمی در کاهش وزن افراد دارد. بنابراین در صورت استفاده از هریک از آنها بدون دیگری به نتیجه دلخواه خود دست نمی یابید.اگر چه ورزش به تنهایی هم در تقویت عضلات، زیبایی و تناسب اندام موثر است؛ اما برای کاهش وزن باید از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. استفاده از دوچرخه ثابت ورزشی برخلاف تصور عده ای علاوه بر تاثیر زیادی که بر روی عضلات تحتانی بدن دارد موجب تقویت و عضلانی شدن ماهیچه های شکم نیز می گردد.

ترازو تنها اطلاعی دقیق از وزن تان را به شما می دهد و با آن نمی توانید از چاقی یا لاغری خود مطلع شوید، در حقیقت ترازو وسیله ای جهت تعیین چاقی و لاغری افراد نمی باشد. زیرا ورزشکاران حرفه ای به علت حجم زیاد عضلاتشان وزن زیادی دارند.بطور کلی هرچه عضلات بدن فردی بیشتر باشد وزن او بالاتر است و این دلیل بر چاقی او نیست.در واقع چاقی نشان دهنده حجم زیاد چربی هاست نه عضلات.

کسانی که اندام های عضلانی تری دارند سوخت و ساز بدنشان نیز بیشتر است. بنابراین سخت تر چاق می شوند. بعلاوه وجود عضلات، استحکام استخوانها را بالاتر برده و فرد دیرتر دچار آسیب دیدگی ها و یا شکستگی استخوان می گردد.

برای پیشگیری از پوکی استخوان ورزش کردن در هر سنی از جوانی تا میانسالی و پیری واجب و ضروری می باشد. ورزش کردن سبب افزایش تراکم استخوانها شده و از بروز پوکی استخوان در سنین بالاتر در افراد پیشگیری می کند.

دانشمندان معتقدند که استفاده 30 دقیقه ای از دوچرخه ثابت میزان ترشح اندروفین را در مغز افزایش می دهد.که این هورمون علاوه بر افزایش حس شادابی در افراد درد را در هر قسمت بدن کاهش می دهد.این هورمون برای کسانی که به استفاده از خوردنی های شیرین علاقه مندند بسیار موثر است و وجود آن مانع از اشتهای افراد به خوردن مواد غذایی شیرین می شود.به علاوه اندروفین سبب افزایش مقاومت بدن در برابر بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و ... می باشد.هرچه شدت تمرین خود را بیشتر انتخاب کنید مغز شما حجم اندروفین بیشتری ترشح می کند.

استفاده از یک موسیقی ورزشی پرانرژی در زمان رکاب زدن با دوچرخه ثابت ترشح اندروفین را بالا می برد و سبب تقویت حافظه می شود.بعلاوه موجب افزایش دقت و سرعت عمل شما در موارد مهم و تصمیم گیری هایتان می شود.

همه افراد باید سعی کنند تا در زمان انجام ورزش به ویژه ورزش های هوازی نظیر دوچرخه ثابت به نوع تنفس خود توجه کنند.تنفس صحیح و عمیق بسیار مورد اهمیت است و موجب دفع سموم و زائدات بدن می شود. کار با دوچرخه ثابت نیز که از جمله ورزش های هوازی است سبب افزایش اکسیژن مصرف شده توسط شما می گردد و با بالا بردن سوخت و ساز، چربی سوزی و کاهش وزن را به دنبال دارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :