ده دقیقه دویدن در روز چه فایده هایی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 29 مرداد 1396 در ساعت 12 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

جالب است بدانید که تنها با 5 تا 10 دقیقه دوی نرم در روز سه سال به طول عمر خود اضافه می کنید،همچنین اگر میخواهید انرژی تان بیشتر شود و بدنبال آن کاهش وزن داشته باشید از همین امروز دویدن را شروع کنید،حتی با وجود خستگی بعد از آن با نفس نفس زدن، تند شدن ضربان قلب و درد عضلات آنقدر احساس سرزندگی می کنید که در مواقعی دیگر تجربه آن را نخواهید داشت.در اینجا به چند فواید دویدن اشاره می کنیم تا بدانید چه اندازه برای سلامتی تان مفید می باشد.

انگیزه برای دویدن:

گاهی اوقات به دلیل گرما یا سرما و یا شرجی بودن هوا بیرون رفتن برای دویدن سخت است یا مشکلی به وجود می آید، اما اگر برای دویدن سرحال نیستید حتی پیاده روی هم می تواند تاثیرات مثبتی برایتان داشته باشد.اگر خیلی وقت است که ورزش را کنار گذاشته اید می توانید از پیاده روی های منظم شروع کنید، مسئله دویدن به تنهایی سخت نیست بلکه داشتن انگیزه برای بیرون رفتن و همیشگی بودن این روال می باشد، دویدن باید همیشگی باشد اما نه اینکه به یک مسئله ناخوشایند روزانه تان تبدیل شود!

عواملی هستند که می تواند دویدن را برایتان مفرح و جذاب کند

اگر در محیط بیرون هستید طور دیگری به مسیرتان توجه کنید نه مثل سابق ، یک نگاه واقعی به اطراف داشته باشید، به مناظر اطراف ، افراد دیگری که می دوند و هر چیز جالبی که از کنارش میگذرید توجه کنید ویا میتوانید با گوش دادن موسیقی فضای بهتری ایجاد کنید.

همچنین می توانید هنگام دویدن با خودتان مسابقه بگذارید و تا مجبور شوید در زمان های خاصی تند تر بدوید، اگر این امر را تکرار کنید و خودتان را مجبور به سریع تر دویدن کنید زودتر به هدفتان خواهید رسید ، این در حالی است که اگر مدت زمان دویدن بیشتر شود ولی سرعت افزایش پیدا نکند به بدنتان آسیب میزند.اگر طبق روال پیش بروید قطعا احساس بهتری پیدا می کنید و در مسافت های طولانی تر هم موفق خواهید شد.

دفع گرما از طریق تعریق

انسان می تواند از طریق تعریق گرمای بدن را دفع کند واز این رو می تواند مدت زمان بیشتری را بدود چرا که انسان استخوان بندی سبک و محکمی را دارد.قبیله هایی در آفریقا هنوز هم هستند که برای شکار طعمه آن قدر آن را دنبال کرده تا طعمه از گرما و خستگی از پا بیفتد، شاید ما نتوانیم مانند آنها بدویم ولی دویدن در مسافت های کوتاه یا پیاده روی در طولانی مدت هم تاثیرات عالی برای سلامتی مان دارد.اگر دویدن جزئی از برنامه روزانه تان باشد و بتوانید به دویدن عادت کنید و برایتان جذاب و مفرح باشد از نظر روحی و جسمی احساس خوشایند و بهتری خواهید داشت.

با دویدن حافظه تان را تقویت کنید

اگر حافظه تان ضعیف شده است یا احساس می کنید دچار فراموشی شده اید ما دویدن را به شما پیشنهاد می کنیم چرا که تحقیقات انجام شده در "کلینیک مایو" حاکی بر این است که ورزش هایی همانند دویدن و پیاده روی منظم خطر مبتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش می دهد و به تقویت حافظه کمک می کند.همچنین نتایج تحقیقات پژوهشی در انجمن سرطان آمریکا نشان می دهد که ورزش های ساده همچون پیاده روی و دویدن، ابتلا به برخی سرطان ها مثل سرطان سینه و سرطان کولون را به میزان 30% کاهش می دهد.

دویدن باعث تقویت استخوان ها و مفاصل

بی تحرکی باعث تخریب غضروف ها می شود و برای تقویت مفاصل و استخوان ها ادغام ورزش های قلبی عروقی با بدنسازی بسیار مفید است، اگر برای باشگاه رفتن فرصت ندارید باید بدانید دوی نرم برای تقویت استخوان ها و مفاصل بسیار به شما کمک می کند.

از دیگر فواید دویدن

هنگامی که می دوید و عرق می کنید همین تعریق باعث می شود که سموم بدن دفع شوند اما اگر دفع نشوند باعث مشکلات پوستی و آکنه خواهند شد.اگر میخواهید به کاهش وزن برسید و تناسب اندام داشته باشید، ابتدا با دوی نرم در مدت کوتاه شروع کنید که هر ساعت دوی نرم در حدود 750 تا 800 کالری را می سوزاند.

همانطور که میدانید امروزه به دلایل مشغله فراوان همه ی ما دچار استرس هستیم و جالب است بدانید با سه الی چهار مرتبه دویدن در هفته باعث کاهش بسزایی از استرس می شوید، محققان بر این باورند که دویدن علاوه بر کاهش استرس خطر ابتلا به فشار خون بالا را نیز کاهش می دهد.

شما می توانید درهر زمان و هر مکان دلخواهی به دویدن بپردازید زیرا یکی از ورزش های ساده و بی دردسر می باشد، هر زمانی که وقتش را دارید میتوانید به پارک نزدیک خانه بروید یا در گردش های آخر هفته تان، روی تردمیل در منزل و غیره به این ورزش سالم بپردازید.

نتیجه تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان می دهد افرادی که از نظر بدنی فعال تر می باشند از افراد بی تحرک بیشتر عمر می کنند.دویدن را می توان به صورت دسته جمعی هم انجام داد زیرا یک ورزش دسته جمعی نیز می باشد که می توانید ساعاتی با دوستان یا عزیزانتان باشید و یک تفریح سالم باهم داشته باشید و میتوانید با یکی از اعضا خانواده تان این ورزش را شروع کنید تا سطح سلامت آنها را هم افزایش دهید، اما نگران نباشید اگر همراهی پیدا نکردید چرا که در پارک ها همیشه همراهان خوبی میابید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :