در دوران بارداری با تردمیل ورزش کنید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بر خلاف تصور بسیاری از مردم ورزش در دوران بارداری، محدودیتی ندارند و بسیار مفید است؛ زیرا در این دوران بانوان تهدید به فشار خون بالا، اضافه وزن بیش از حد و ضعیف وخشک شدن عضلات کمر هستند. ورزش با دستگاه های هوازی همچون تردمیل، در مقایسه با پیاده روی در فضای بیرون برای زنان باردار ایمن تر است؛ چون تسمه تردمیل نرم تر و انعطاف پذیرتر از سطح زمین می باشد و در محیط منزل، نامساعد بودن آب و هوا تاثیری بر روی آن ها نمی گذارد.

متخصصین معتقدند، ورزش بند ناف جنین را که به مادر متصل است، قوی تر می کند. مادرانی که در طی زمان بارداری به اندازه لازم تحرک دارند، نوزادان سالم تری به دنیا خواهند آورد. این نتایج حتی با راه رفتن بر روی دستگاه تردمیل حاصل می شود.

همواره شدت تمرین ورزشی به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ این مسئله در مورد زنان باردار نیز صادق است؛ اما خانم های حامله می بایست جانب احتیاط را رعایت کنند و در حد اعتدال به ورزش بپردازند. ضربان قلب یک خانم باردار بر روی دستگاه تردمیل، نباید از 140 بار در دقیقه بیشتر بشود. بانوانی که پیش از حاملگی ورزشکار بودن با تمرین شدیدتر به این تعداد ضربان قلب می رسند و زنانی که قبلا به ورزش نمی پرداختند، شاید با راه رفتن نیز ضربان قلبشان به 140 نزدیک بشود. در هر صورت ضربان قلب شاخص مناسبی برای تعیین سطح ورزش می باشد.

بانوانی که قبلا هرگز با تردمیل ورزش نکرده اند و در دوران بارداری برای اولین بار به سراغ این دستگاه می روند، می بایست با 3 روز در هفته و در هر جلسه 30 دقیقه، تمرینات را آغاز کنند.

5 دقیقه پیش از ورزش برای گرم کردن بدن زمان بگذارید و پس از پایان تمرین نیز با آهسته راه رفتن و انجام حرکات کششی ملایم بدن خود را سرد کنید.

بر روی تردمیل پس از به دست آوردن تعادل، دسته ها را رها کرده و دست ها را در حالت 90 درجه در دو سوی بدن نگهدارید. اگر با رها کردن دسته ها تعادل خود را از دست می دهید، سرعت اشتباه است و باید آن را کاهش بدهید. ترکیب وزن بدن با حرکات دست سبب خواهد شد، ضربان قلب بالا برود و کالری بیشتری بسوزانید.

در هنگام پایین آمدن و بالا رفتن از تردمیل مراقب باشید تعادل پاها بر روی سطح متحرک دستگاه، از دست نرود. در حین ورزش، بر روی قسمت های ثابت دستگاه قدم نگذارید؛ زیرا ممکن است منجر به سر خوردن شما بشود. اگر احساس سرگیجه، ضعف و یا تنگی نفس کردید، ابتدا سرعت دستگاه را کاهش داده و بعد آن را متوقف بکنید. سرعت 1 تا3 کیلومتر در ساعت بی خطر می باشد و برای یک خانم باردار که ممنوعیت پزشکی ندارد مناسب است.

ما یک برنامه 30 دقیقه ای تناوبی ورزشی بر روی تردمیل را به بانوان باردار پیشنهاد می کنیم:

سرعت 3 کیلومتر در ساعت، 5 دقیقه - شیب صفر
سرعت 4 کیلومتر در ساعت، 2 دقیقه- شیب 2 درصد
سرعت 3 کیلومتر در ساعت، 2 دقیقه- شیب 2 درصد
سرعت 4 کیلومتر در ساعت، 3 دقیقه- شیب 2 درصد
سرعت 3 کیلومتر در ساعت، 2 دقیقه - شیب 2 درصد
سرعت 2.5 کیلومتر در ساعت، 3 دقیقه- شیب 4 درصد
سرعت 3 کیلومتر در ساعت،2 دقیقه- شیب 2 درصد،
سرعت 3 کیلومتر در ساعت،3 دقیقه- شیب 4 درصد
سرعت 2.5 کیلومتر در ساعت،3 دقیقه - شیب 2 درصد
سرعت 1 کیلومتر در ساعت، 5 دقیقه- شیب صفر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :