درمان واریس با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 11 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیماری واریس در واقع همان گشاد شدن سیاه رگ ها یا تورم ورید است. این بیماری شایع ترین بیماری عروقی جهان است که حدود 20 درصد مردم به آن مبتلا می شوند. سیاه رگ واریسی به صورت رگ های دراز، گشاد و پر پیچ و خم در اندام تحتانی به چشم می خورد.واریس موجب تورم و برآمده شدن رگ ها شده و ضمن بد منظرگی دردهای شدیدی به همراه می آورد.

این عارضه در میان زنان 40 الی 50 ساله بیشتر دیده می شود و پشت قوزک پا و پایین ساق پا را فرامی گیرد. این بیماری در درجات وخیم مانع رسیدن مواد مغذی به پوست و ماهیچه ها می شود و حتی ممکن است زخم ایجاد بکند. عوامل مختلفی از جمله ایستادن های طولانی مدت، نارسایی گوارشی، اضافه وزن، لباس تنگ، یبوست مزمن، ایجاد فشار و اختلال در شکل سیاه رگ و خون رسانی نامناسب به بافت ها و عضلات می تواند موجب ایجاد این بیماری بشود.

اغلب برای درمان واریس پوشیدن جوراب های مخصوص و تنگ پیشنهاد می شود و بیمار در بیشتر مواقع باید طوری دراز بکشد یا بنشیند که پاها بالاتر از سطح قلب باشند.ورزش مهمترین فاکتوری است که به درمان و پیشگیری این بیماری کمک می کند؛ ولی افرادی که دچار واریس شده اند نباید هر ورزشی را انجام بدهند. در زمان اجرای تمرینات ورزشی خون زیادی از سمت ماهیچه های ساق پا به طرف قلب جریان پیدا می کند.

آن ها که معتقدند پا قلب دوم انسان است، اشتباه نمی کنند؛ زیرا در عضلات پشت ساق پا 3 دریچه وجود دارد که مانند یک تلمبه خون را به سمت بالا پمپاژ می کنند؛ هر چه پمپاژ خون از سمت پا به طرف قلب بهتر صورت بگیرد، احتمال بروز بیماری واریس کمتر می شود. انجام تمرین هوازی با دوچرخه ثابت یا اسکی فضایی، تمرینات کم برخوردی هستند که به بازگشت خون از طرف رگ های پا به سمت قلب کمک می کنند؛ همچنین فشار زیادی به استخوان ها و مفاصل وارد نمی کنند.

انجام تمرینات سبک هوازی مانند پیاده روی برای بهبود و پیشگیری از واریس توصیه می شود؛ راه رفتن نیز یک تمرین کم برخورد محسوب می شود؛ ضمن این که فشار زیادی به عضلات و مفاصل پا وارد نمی سازد؛ این تمرین ساده گردش خون را تسریع کرده و موجب بهبود عملکرد جریان خون می شود؛ در صورتی این روش به درمان بیماری منجر می شود که 5 روز در هفته و در هر جلسه حداقل به مدت 30 دقیقه به راه رفتن بپردازید.

جاگینگ یا دویدن نرم نیز در تسکین این بیماری موثر است؛ جاگینگ چه بر روی زمین و چه بر روی تردمیل، فواید زیادی به همراه دارد؛ در این ورزش تمامی ماهیچه ها و عضلات بدن به کار گرفته می شوند و استقامت قلبی – عروقی و استقامت عضلانی بالا می رود؛ از پوکی استخوان در سنین بالا پیشگیری می شود؛ میزان چربی های بیهوده در بدن کاهش می یابد؛ از استرس های روانی روزانه کاسته می شود و اختلالات خواب از میان می روند.ولیکن می بایست توجه داشته باشید؛ برای کسانی که به واریس مبتلا هستند خوب نیست با سرعت زیاد بر روی سطوح سخت مانند آسفالت خیابان بدوند؛ مخصوصا اگر اضافه وزن داشته باشند.

تمرینات ورزشی نباید به مفاصل آن ها ضربه وارد کند و عضلات را تحت فشار قرار بدهد؛ به همین دلیل دویدن روی تردمیل برای آن ها ایمن تر از دویدن در محیط بیرون است؛ چون سطح تسمه تردمیل نرم بوده و انعطاف پذیری بیشتری دارد؛ تردمیل های مدرن امروز اغلب به ضربه گیرهای متعددی مجهز هستند که فشار بر روی عضلات، مفاصل و ستون فقرات را تا 80 درصد کاهش می دهد.

افرادی که به واریس مبتلا هستند و اضافه وزن هم دارند، باید به طور کلی دویدن را کنار بگذارند و به تمرینات سبک تری مانند رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت بپردازند.ورزش با وزنه به این گونه افراد کمک چندانی نمی کند. وقتی وزنه ای را با دست بلند می کنید، فشار زیادی به ورید وارد می شود و خون در مسیر بازگشت به قلب به ورید اجوف در ناحیه شکم می ریزد. با این عمل فشار زیادی به شکم وارد شده و در اصطلاح فرد مجبور به زور زدن می شود؛ در واقع بلند کردن وزنه مانع بازگشت خون به قلب شده و در زمان مناسب از شکم به سمت پاها باز می گردد.

تمرین با وزنه در صورتی برای واریس بی ضرر است که در حین آن خوب و عمیق نفس بکشید تا گردش خون بهبود پیدا کند؛ این تمرینات برای کاهش وزن و لاغری کار زیادی انجام نمی دهند.به افرادی که به بیماری واریس دچار هستند و اضافه وزن دارند، توصیه می کنیم هر چه زودتر وزن خود را کم کنند؛ چون زمانی که همراه با خود وزن زیادی را حمل می کنند، به این بیماری دامن می زنند؛ به همین دلیل به آن ها ورزش هوازی توصیه می شود و می توانند برای تناسب اندام بیشتر در کنار ورزش هوازی تمرینات با وزنه هم انجام بدهند.

تمرین هوازی به فعالیت بدنی گفته می شود که در زمان نسبتاً طولانی با شدت متوسط انجام بشود. انجام تمرین با دوچرخه ثابت، اسکی فضایی، دویدن نرم، پیاده روی، شنا و... ورزش های هوازی هستند که باعث درمان این بیماری می شوند. حرکات ورزشی مانند، اسکوات فول رنج، دراز و نشست، لانگز و نشستن های طولانی مدت در یوگا باعث وخامت این بیماری می شوند. در صورتی که به انجام این تمرینات علاقمند هستید می بایست آن ها را کنار ورزش هوازی انجام بدهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :