درمان بیماری زنان با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه در میان زنان و حتی دختران جوان بیماری های تنبلی تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار شایع است. این دو بیماری با هم متفاوت هستند؛ اما علائم مشابهی دارند و هر دو در شدیدترین حالت به نازایی منجر می شوند.

در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تخمدان پر کیست، به دلیل اختالالات غدد درون ریز تخمک گذاری انجام نمی شود؛ بیماری pcos یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیشتر در خانم های چاق دیده می شود که 75 در صد آنان دچار نازایی هستند.علائمpcos آکنه، ریزش موی سر،رویش موهای زائد در زیر چانه یا قسمت های دیگر بدن، چاقی شکمی، بی نظمی در قاعدگی و در نهایت ناباوری می باشد.

تجمع چربی در ناحیه شکم خانم ها، سطح هورمون زنانه را کاهش داده و منجر به ترشح هورمون مردانه تستوسترون می شود که از بارداری پیشگیری می کند؛ در واقع ترشح این هورمون محیط بدن زنان را تبدیل به محیطی مردانه می کند و تخمک گذاری مختل می شود. بی نظمی در قاعدگی، ابتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول غیر نرمال، بیماری های قلبی و... از دیگر عوارض بیماریpcos شناخته شده است.

برخی از پزشکان به این بیماران نگرانی واهی می دهند که هیچ گاه باردار نمی شوند؛ در حالیکه این مسئله قطعیت ندارد. کاهش وزن و افزایش تحرک در درمان این بیماری نقش بسیار موثری دارد.

بانوان مبتلا به pcos ، با افزایش فعالیت بدنی و انجام ورزش منظم و مستمر می توانند به خود کمک کنند. دویدن و راه رفتن یک ورزش هوازی است که به کاهش سطح قند خون و مقاومت به انسولین منجر می شود. اما به دلیل مشغله زیاد و نامناسب بودن محیط و آب و هوا، این بیماران نمی توانند هر روز برای انجام تمرینات ورزشی از منزل خارج بشوند، به همین خاطر توصیه می کنیم یک یا چند دستگاه هوازی خانگی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت و اسکی فضایی تهیه کنند و به صورت روزانه به انجام ورزش بپردازند. ورزش های هوازی یک عنصر اساسی درمان برای بیماری تنبلی تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک محسوب می شود.

زنانی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند، ممکن است دچار یائسگی زودرس بشوند. از دست دادن قدرت باروری تنها یکی از مشکلاتی است که یائسگی زودرس به همراه دارد؛ یک سال پس از یائسگی پوکی استخوان به سرعت اتفاق می افتد. گر گرفتگی، احساس گرمای شدید، ناراحتی عصبی، افسردگی و... از دیگر عوارض یائسگی محسوب می شود. با این همه نباید تصور کنید کاری از دست شما ساخته نیست؛ تغییر سبک زندگی یک روش موثر برای پیشگیری از این بیماری ها و عوارض ناشی از آن ها می باشد. تحرک بیشتر و تغذیه مناسب در این راه بسیار موثر است؛ به همین دلیل این روزها بر ورزش بانوان بسیار تاکید می شود.

تمرین با دستگاه های هوازی، به ویژه تردمیل، یکی از بهترین راه های درمان به شمار می آید. اگر یک خانم مبتلا به pcos یا تنبلی تخمدان که قاعدگی منظمی ندارد، به مدت 3 ماه هر روز بیش از 30 دقیقه بر روی دستگاه تردمیل بدود یا راه برود، خواهد دید که این اختلال بر طرف می شود.

متخصیص بیمارهای زنان و زایمان معتقدند، این گونه بیماری ها درمانی به جز افزایش تحرک ندارند و زنانی که ورزش را به صورت یک برنامه روزمره در زندگی خود گنجانده اند در هنگام اقدام به بارداری با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد و در طی دوران حاملگی کمتر دچار اضافه وزن بیش از حد، فشار خون بالا و مشکلات گوارشی می شوند.

یکی از عمده ترین علت های نازایی زنان عدم تحرک کافی شناخته شده است. علاوه بر این انجام تمرینات ورزشی هوازی همچون دویدن و پیاده روی سبب تقویت عضلات و ماهیچه ها می شود و با بالا رفتن سن این عضلات با استحکام بیشتری در کنار استخوان ها و بافت های همبند باقی می مانند و از پیری زودرس جلو گیری می کنند.

عضلات بافت بسیار ارزشمندی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و سبب افزایش سوخت و ساز می شوند. هر چه سوخت و ساز بیشتر باشد کاهش وزن و تناسب اندام سریع تر اتفاق می افتد.

افراد کم تحرک خیلی زود تراکم استخوان خود را از دست می دهند که این مسئله منجر به بیماری خاموش پوکی استخوان می شود و با یک زمین خوردگی ساده یا فشار خفیف ممکن است استخوان شان بشکند. شکستگی استخوان در افراد مسن به راحتی درمان پذیر نیست و گاهی جبران ناپذیر می باشد. این بیماری در میان زنان سفید پوست آسیایی و خصوصا آن هایی که یائسه شده اند بیشتر مشاهده می شود. پوکی استخوان درمان خاصی ندارد و تنها با انجام فعالیت های ورزشی و تغذیه مناسب می توان از بروز آن پیشگیری کرد.

ما به خانم ها توصیه می کنیم ورزش را در سنین جوانی آغاز کرده و تا همیشه ادامه بدهند. وجود یک تردمیل خانگی، به تداوم در این راه کمک می کند.

همچنین ورزش عمر را طولانی تر کرده و عملکرد سیستم قلبی- عروقی را بهبود می بخشد. پس از 30 دقیقه دویدن مغز هورمون اندروفین آزاد می کند که سبب نشاط و سرزندگی می شود و اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد؛ این هورمون خلق و خوی انسان را نیز بهبود می بخشد.

دویدن به اندازه ورزش یوگا آرام بخش می باشد و اختلالات خواب را از میان می برد. اکثر کسانی که داروی خواب استفاده می کنند، دچار اضافه وزن هستند. ورزش هوازی بسیاری از بیماری ها و حتی بیماری های زنانه را درمان می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :