توانبخشی زانو با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

زانو یکی از بزرگترین مفصل های بدن و همچنین یکی از پیچیده ترین اعضای آن است. این قسمت از بدن به دلیل تحمل وزن، بسیار مستعد آسیب دیدگی می باشد. از این رو تا جایی که ممکن است باید در سالم نگه داشتن زانو و صدمه ندیدن آن کوشا بود.

امروزه خیلی از افراد از درد زانو یا ساییدگی مفاصل این ناحیه رنج می برند. شاید روش های زیادی را برای درمان درد به کار برده اند، اما یکی از درست ترین کارها این است که حتی الامکان با رعایت مواردی از جمله مصرف موادی که حاوی کلسیم است یا ورزش کردن بتوان استخوان ها را تقویت کرد تا از بروز آسیب جلوگیری شود.

اصولا افراد ورزشکار مانند دوندگان یا دوچرخه سواران با بیماری هایی از این قبیل کمتر روبرو می شوند و علت آن، تداوم در ورزش و استحکام استخوان های آن ها به واسطه تمرین روزانه است. درست است؛ ورزش کردن به صورت روزانه استخوان های شما را مستحکم کرده و علاوه بر آن سلامتی تان را تضمین می کند.

گذشته از تمامی مسائل، بروز آسیب و صدمه حتی در صورت پیشگیری نیز در بعضی مواقع رخ خواهد داد و در این صورت باید به فکر درمان بود. امروزه از بیشتر دستگاه های ورزشی در مصارف پزشکی استفاده می شود و افرادی که از مشکلات حرکتی رنج می برند با دستور پزشک خود باید از دستگاه هایی مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت و الپتیکال استفاده کنند.

مقوله امروز راجع به توانبخشی زانو با دوچرخه ثابت است. افرادی که از آسیب زانو رنج می برند ناخواسته با تضعیف تاندون، ماهیچه و رباط های این ناحیه و همین طور بی ثباتی مفصل روبرو خواهند شد. طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، مشخص شده است که تمرین با دوچرخه ثابت باعث تقویت عضلات و مفاصل زانو می شود وهمچنین موجب استحکام و انعطاف در حرکات مفاصل خواهد شد.

ماهیچه های چهارسرران از اصلی ترین محافظان زانو هستند که با تقویت آن ها زانو در امان خواهد بود. داشتن یک برنامه تمرینی دقیق با دوچرخه ثابت، موجب تقویت ماهیچه های چهارسرران می شود و آن ها را تغذیه و پرورش می کند. وقتی شما با دوچرخه ثابت تمرین می کنید و در انجام آن تداوم دارید باعث قدرتمند شدن این نواحی شده و زانوها راحت تر می تواند وزن را تحمل کنند که به موجب آن این عضو مهم بدن کمتر صدمه خواهد دید.

در زمان استفاده از دوچرخه ثابت شما باید ارتفاع زین را تنظیم نمایید مخصوصا در مواقعی که از دستگاه در جهت درمان زانو و مصارف پزشکی استفاده می نمایید. ارتفاع باید مقداری باشد که زانو های شما به صورت افقی بر روی رکاب قرار گیرد. وقتی بر روی صندلی دستگاه می نشینید با قرار دادن پا بر روی رکاب خواهید فهمید که میزان خمیدگی زانو هایتان در چه حد است و باید آن را در زاویه 90 درجه قرار داده و صندلی را تنظیم کنید.

اگر زین خیلی پایین باشد فشار زیادی به قسمت های جلوی زانو مانند عضله چهارسرران وارد می شود و در صورتی که زین بالا باشد قسمت های همسترینگ در پشت زانو دچار کشش می شوند و ممکن است درد پشت زانو را ایجاد کند.

یکی از بهترین روش های تنظیم صندلی این است که وقتی روی زین می نشینید و کف پا یتان را بر روی پدال قرار می دهید و آن را در پایین ترین سطح یعنی ساعت شش می گذارید، زانو هایتان باید زاویه ای 25 یا 30 درجه داشته باشد.

صندلی باید طوری تنظیم شود که به سمت عقب یا جلو گرایش نداشته باشد و کاملا صاف باشد زیرا جلو و عقب بودن صندلی تاثیر زیادی در نیروهای وارده به زانو دارد. وقتی زین زیادی به سمت عقب برود موجب کشیده شدن و درد در قسمت خارجی زانو (درست بالای مفصل) می گردد.

یکی از روش های تنظیم جلو و عقب بودن زین این است که بر روی آن نشسته و پا را روی پدال قرار داد و زانوها را در وضعیت ساعت 3 تنظیم کرد. ساق پا زمانی که پا بر روی پدال است باید به صورت عمودی قرار گیرد. در طول تمرین با دوچرخه ثابت پوشیدن کفش ورزشی مناسب را فراموش نکنید و پس از اینکه کاملا توانستید بر روی صندلی دستگاه مسلط و راحت باشید شروع به رکاب زدن نمایید.

افرادی که دوچرخه ثابت خانگی را در جهت توانبخشی زانو استفاده می کنند، اصولا در اوایل تمرین به میزان 10 دقیقه در روز آن هم با مقاومت خفیف شروع به رکاب زدن بر روی دوچرخه می کنند.  پس از مدتی می توانند هر روز یک دقیقه به رکاب زدن خود اضافه کنند تا به مدت 20 دقیقه در روز برسند. با تقویت زانوها می توانند کم کم مقاومت تمرین را افزایش دهند.

توصیه های لازم برای افرادی که از دوچرخه ثابت در جهت توانبخشی زانو استفاده می کنند این است که در زمان استفاده از این دستگاه در صورت درد یا بیشتر شدن نشانه های مصدومیت حتما تمرین را متوقف نموده و با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :