تقویت عضلات با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت از دستگاه های ورزشی هوازی است، که علاوه بر کالری سوزی در بدن باعث تقویت عضله ها می شود. تنها کافی است اصول کار با این دستگاه را یاد بگیرید تا بتوانید هم کالری های اضافی را از بین ببرید و در کنار آن به تقویت عضلات تان بپردازید.

کارشناسان ورزش معتقدند با اینکه دوچرخه ثابت نسبت به تردمیل از مصرف اکسیژن کمتری برخوردار است، با این حال طرفداران زیادی دارد، زیرا از هیجان بالایی برخوردار بوده، فضای کمتری را اشغال می نماید و بی صدا نیز می باشد.

دوچرخه ثابت در عضله سازی چهار سر ران، ساق پا و لگن تاثیر به سزایی دارد. اما به یاد داشته باشید قبل از تمرین با این دستگاه یا هر وسیله ورزشی دیگر، بدن خود را گرم نمایید تا از آسیب به خود حین تمرین جلوگیری نمایید، علاوه بر این پس از اتمام ورزش، به سرد کردن بدن بپردازید تا از آسیب به عضلات و مفاصل جلوگیری نمایید.

اشخاصی که هدفشان ساختن پایی خوش فرم و قدرتمند می باشد، بهتر است از کار با این دستگاه بی بهره نمانند. علاوه بر این دوچرخه ثابت به علت بکارگیری دست ها حین تمرین باعث تقویت اندام فوقانی به خصوص قفسه سینه، کتف و شانه ها می شود. این دستگاه به دلیل داشتن مگنت موجب بالا بردن مقاومت می شود، که معمولا تا 8 درجه قابل تنظیم است.

شما به آسانی می توانید با تغییر مقاومت در دوچرخه ثابت، شدت تمرینات خود را افزایش یا کاهش دهید، که این ویژگی در وسایل هوازی بسیار مهم می باشد، به این دلیل که اجرای تمرینات با وقفه به تقویت سیستم قلب و عروق نیز کمک خواهد کرد و از این جهت افرادی که تازه کار بوده یا افراد مسن و آسیب دیده، بهتر است از تمریناتی با شدت کمتر پیروی کنند تا از صدمه به خود جلوگیری نمایند.

برخی از متخصصان ورزشی استفاده از دوچرخه ثابت نسبت به دوچرخه متحرک را به اشخاصی که مشکل دارند از جمله: کسانی که اضافه وزن داشته، افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند و مشکلات تعادلی یا بینایی دارند توصیه می نمایند. به این دلیل که دوچرخه متحرک باعث ایجاد خطر برای این دسته از افراد خواهد شد، برای مثال فردی که از پوکی استخوان رنج می برد، در صورت زمین خوردن با دوچرخه متحرک ممکن است دچار صدمات جبران ناپذیری شود، به همین جهت استفاده از دوچرخه ثابت برای این افراد توصیه می شود.

البته در برخی بیمارانی که از درد جلو زانو رنج می برند، استفاده از این دستگاه جایز نمی باشد. اما در مواردی هم امکان استفاده برای این اشخاص می باشد زیرا دوچرخه ثابت هم در ارتفاع زین و مقاومت قابل تنظیم خواهد بود، زیر نظر پزشک بدون اینکه دچار درد و عوارض دیگری شوند، می توانند تمرینات را در جهت بهبودی درد زانو انجام دهند. علاوه بر این متخصصان توصیه می کنند در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت برای جلوگیری از کشیدگی کشاله ران، از شرت ورزشی بالشتک دار استفاده نمایند تا از این مشکل جلوگیری شود.

پوشیدن کفش ورزشی مناسب حین تمرین با دوچرخه ثابت ضروری می باشد، تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود. قبل از شروع ورزش زین را متناسب با قد خود تنظیم نمایید و مطمئن شوید وقتی بر روی دستگاه می نشینید، پدال در پایین ترین نقطه قرار داشته باشد و زانو هایتان کمی خم شود. برای تنوع در ورزش گاهی بر روی دستگاه بایستید و مقاومت آن را بالا ببرید، با این کار شما بالا رفتن از تپه را شبیه سازی می کنید و سعی کنید در زمان تمرین عضلات شکم خود را تو بکشید و شکم را بیرون ندهید. تمرکز در تمرینات را فراموش نکنید و عمل دم و بازدم را به خوبی انجام دهید و حتما قبل، حین و پس از ورزش از نوشیدن آب قافل نشوید.

پس از هر تمرین ورزشی در صورت امکان دوش بگیرید، تا از گرفتگی عضلات جلوگیری کنید. استفاده از دوچرخه ثابت آمادگی جسمانی را در افراد بالا می برد، بهتر است برای دستیابی به چربی سوزی تمرین خود را بیشتر از 30 دقیقه انجام دهید و از سری تمرینات اینتروال پیروی کنید، تا متابولیسم بدن خود را افزایش دهید. عضله سازی در خانم ها به دلیل اختلافات هورمونی با آقایان متفاوت می باشد، به همین دلیل است که بدن خانم ها زیاد عضلانی نشده و بیشتر این تمرینات موجب فرم گیری و سفت شدن بدن آنان خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :