تغذیه مناسب در کنار ورزش

9 / 10
از 3 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب مردم تا حدود زیادی از منافع ورزش آگاه هستند و هر یک با هدف خاصی به سراغ این فعالیت مفید می رود.بعضی به چشم یک تفریح سالم به ورزش نگاه می کنند، برخی به دنبال سلامتی و طول عمر هستند و تعداد زیادی هم به دلیل تناسب اندام و کاهش وزن به ورزش رو می آورند. این که ما به چه منظوری ورزش می کنیم اهمیت زیادی دارد؛ اما در هر صورت هر حرکتی برای بدن مفید است و بهتر از بی تحرکی می باشد.

انجام تمرینات ورزشی به صورت منظم و مستمر کیفیت زندگی فرد را بالا می برد. کسانی که با ورزش به دنبال لاغری و تناسب اندام هستند باید نکات زیادی را بدانند و در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانند نتیجه مطلوبی به دست بیاورند؛ البته ورزش به طریقه و با حرکات اشتباه ممکن است به بدن آسیب برساند؛ بنابراین همه کسانی که ورزش می کنند باید پیش از هر کاری شیوه درست انجام تمرینات ورزشی را یاد بگیرند تا دچار آسیب ورزشی نشوند.

تغذیه مناسب قبل و بعد از تمرینات ورزشی یکی از ارکان ورزش محسوب می شود؛ خصوصا برای کسانی که به منظور تناسب اندام به ورزش می پردازند. ما بسیار از مردم می شنویم که در هفته چند روز به باشگاه می روند و تمرینات ورزشی را آن گونه که مربی خواسته است انجام می دهند؛ اما تغییر زیادی در بدن خود احساس نمی کنند؛ به همین دلیل تغذیه نقش بسیار موثری دارد.

تغذیه مناسب به هیچ وجه به معنی گرسنگی کشیدن و نخوردن نیست؛ چون ورزشکار در حین انجام تمرین ورزشی انرژی زیادی از دست می دهد و اگر به اندازه کافی گلیکوژن در عضلات و ماهیچه های خود ذخیره نکرده باشد، با بحران انرژی مواجه می شود.

تغذیه برنامه ریزی شده و اصولی به ورزشکار آرامش می دهد و آمادگی جسمانی او را بالا می برد. کسی که ورزش می کند نباید رژیم غذایی بخور و نمیر داشته باشد؛ بلکه باید طوری غذا بخورد که چربی های بدن راحت تر سوزانده بشوند و جای خود را به عضلات بدهند.عضلات بافت بسیار ارزشمندی است که انرژی بدن را تامین می کند و سوخت و ساز را افزایش می دهد.

تغذیه قبل از ورزش:

اغلب افراد گمان می کنند اگر پیش از ورزش چیزی بخورند ممکن است دچار حالت تهوع یا دل درد بشوند یا تصور می کنند اگر با شکم خالی تمرینات ورزشی انجام بدهند، چربی بیشتری می سوازنند و سریع تر لاغر می شوند.

این دو تصور غلط است؛ در حین ورزش معده نباید کاملا خالی یا خیلی پر باشد. اگر بلافاصله پس از خوردن غذا به ورزش مشغول شوید، در کار هضم اختلال ایجاد می شود؛ چون پس از صرف غذا خون به سمت دستگاه گوارش جریان می یابد تا دستگاه گوارش بتواند مواد غذایی را هضم کند؛ اگر در همین حالت به انجام فعالیت بدنی شدید بپردازید، خون به ناچار به سمت قسمت های دیگر بدن که در حال فعالیت هستند جریان می یابد.در 20 دقیقه اول تمرینات ورزشی بدن قندهای موجود را می سوزاند و اگر قند وجود نداشته باشد با شوک قندی مواجه می شویم.

بهترین زمان برای خوردن غذا 1 الی2 ساعت قبل از تمرینات ورزشی است که در آن صورت باید یک غذای سبک و حاوی کربوهیدارت بخورید. غذاهای سنگین که حاوی پروتئین، فیبر و چربی هستند به زمان بیشتری برای هضم نیاز دارند و پس از خوردن آن ها نباید 3 الی 4 ساعت به فعالیت بدنی شدید بپردازید.نوشیدن مواد کافئین دار مانند قهوه پیش از ورزش انرژی انسان را افزایش می دهد؛ زیرا کافئین یک محرک عصبی محسوب می شود و سوخت و ساز را نیز افزایش می دهد و به حفظ گلیکوژن کمک می کند.

تغذیه بعد از ورزش:

پس از تمرینات ورزشی هوازی که معمولا در زمان نسبتا طولانی با شدت متوسط یا به صورت تناوبی انجام می شود، بدن کالری زیادی سوزانده و آماده جذب است. در این شرایط حساسیت انسولینی بدن زیاد شده و به سرعت قند را از جریان خون می گیرد و در عضلات و سایر بافت ها ذخیره می کند و همین امر می تواند منجر به چاقی بیشتر بشود؛ بنابراین اگر هدف شما از ورزش لاغری و کاهش وزن است نباید بلافاصله پس از تمرین مواد قندی و پر کالری بخورید. از طرفی اگر خود را گرسنه نگه دارید در هنگام صرف وعده اصلی غذا، اشتها چند برابر می شود و ممکن است پرخوری کنید. در این زمان بهتر است سبزیجات و میوه های تازه بخورید. کسانی که تصمیم دارند با ورزش عضله سازی کنند و حجم بدن خود را افزایش بدهند، تا 1 ساعت پس از ورزش فرصت دارند تا با خورد مواد حاوی کربوهیدارت و قند مانند سیب زمینی و شکلات بافت عضلانی خود را بیشتر بکنند.

اگر در محیط بسته باشگاه یا منزل با دستگاه های هوازی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... به تمرینات ورزشی می پردازید باید به دمای بدنتان توجه داشته باشید. 30 دقیقه قبل از شروع تمرینات یک لیوان آب بنوشید و در حین تمرین نیز یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس تشنگی کردید جرعه جرعه آب بخورید، این کار دمای بدن را متعاد نگه داشته و سوخت و ساز را افزایش می دهد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :