تردمیل دستگاهی برای دویدن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 7 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل با نام های دو درجا و دو برقی نیز شناخته شده و یک دستگاه هوازی محسوب می شود. تردمیل به ورزشکار امکان می دهد که در زمان نسبتا زیادی مسافت طولانی را بدود، در حالی که جا به جایی صورت نگیرد؛ به همین علت برای فضاهای کوچک طراحی شده و در انواع تردمیل باشگاهی و تردمیل خانگی موجود می باشد و طرفداران بسیاری دارد؛ به طوری که باشگاه ورزشی بدون تردمیل رونق خود را از دست می دهد.

تردمیل شامل یک تسمه پهن، موتور و بدنه می شود که تسمه آن با چرخش به دور غلطک امکان دویدن و راه رفتن با سرعت های متفاوت را به کاربر می دهد. دویدن مادر همه ورزش ها است و همه ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای برای افزایش سطح آمادگی جسمانی به انجام این تمرین می پردازند.

تردمیل های مدرن و پیشرفته امروزی مجهز به صفحه مانیتوری هستند که زمان، سرعت، مسافت طی شده، کالری سوزانده شده و ضربان قلب کاربر را نمایش می دهد و با استفاده از این اطلاعات بسیار مهم می توان یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کرد.

برخی از تردمیل ها در موارد پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند و توسط آن ها از بیماران تست ورزشی یا الکتروکاریوگرافی به عمل می آید و سلامت قلبی- عروقی ایشان بررسی می شود.

تردمیل در همه باشگاه های ورزشی بدن سازی پرکاربردترین دستگاه هوازی است. معمولا افراد برای کاهش وزن، تناسب اندام و ایجاد شادابی و نشاط این دستگاه را به کار می گیرند؛ ولیکن تردمیل فواید بسیاری دارد؛ این دستگاه با بالا بردن متابولیسم بدن چربی های اضافه را سوزانده و عضله سازی می کند. با 3 ماه تمرین منظم و مستمر بر روی این وسیله می توان به تقویت عضلات داخل و خارج باسن و ران، بدن سازی، تناسب اندام، بالا بردن سطح انرژی بدن، بهبود سایر فعالیت های بدنی، حفظ وزن ایده آل بدن، کاهش استرس، تصحیح خواب، درمان افسردگی و شادابی جسم و روح دست یافت.

قدرت موتور یک تردمیل خوب نباید کمتر از 1.5 اسب بخار باشد. برخی از تردمیل ها وزن بیش از 120 کیلوگرم را تحمل می کنند که معمولا قدرت موتور آن ها حدود 2 الی 3 اسب بخار است. نرم و بی سر و صدا بودن از دیگر مزایای تردمیل مرغوب محسوب شده و عرض تسمه نیز در کیفیت این دستگاه موثر می باشد.

بهتر است عرض تسمه تردمیل بیش از 40 سانتی متر باشد. دویدن بر روی تسمه عریض تر راحت تر است. بر روی تردمیل می بایست قدم های متوسط برداشته شود؛ اما تردمیل خوب باید گام های بلندتر را هم پاسخ گو باشد.

تسمه نقاله تردمیل در بخش زیرین با تخته دستگاه که شامل لایه های کتان همراه با تارهای کربن است در تماس می باشد؛ این لایه های کتان از ایجاد الکترسیته پیشگیری می کنند. بدنه تردمیل یا از جنس استیل است یا آلومینیوم؛ استیل محکم تر و سنگین تر بوده؛ اما امکان دارد در دراز مدت زنگ بزند. آلومینیوم زنگ نمی زند سبک تر است.

معمولا کف تردمیل مجهز به ضربه گیراست و از ایجاد سر و صدا و مزاحمت برای دیگران جلوگیری می کند. ضربه گیر ASA و ضربه گیر SDS نیز وجود دارد که از مفاصل و عضلات ورزشکار محافظت می کند.

در هنگام خرید علاوه بر قیمت به مصرف برق دستگاه، دارا بودن موتور AC، ضربه گیرها و چند لایه بدن تسمه دقت کنید و با در نظر گرفتن وزن خود یا سنگین ترین عضو خانواده خرید انجام بدهید. عرض تسمه باید با قد کاربر متناسب باشد؛ افراد قد بلندتر باید بر روی تردمیلی با عرض تسمه بیشتر بدوند.

معمولا تردمیل هایی که موتور قوی تری دارند، بزرگ تر هستند و فضای بیشتری اشغال می کنند. اگر به اندازه کافی فضا دارید؛ تردمیل بزرگتری بخرید.

شیب تردمیل برای دشوارتر کردن تمرین به کار می آید. شیب بعضی از تردمیل ها به صورت دستی و بعضی دیگر به صورت برقی و اتوماتیک فقط با فشار یک دکمه قابل تنظیم است. بدون شک کار با تردمیلی که شیب برقی دارد راحت تر می باشد. با بالا بردن شیب تا بیشترین درجه، ورزش کوه نوردی و تپه نوردی شبیه سازی می شود و می توان برای انجام این ورزش ها بدن را آماده کرد.

یک سری از تردمیل ها، چند کاره هستند؛ کار آیی اصلی تردمیل راه رفتن و دویدن می باشد ولی امروزه امکانات بسیاری به آن افزوده شده است. یعنی علاوه بر راه رفتن و دویدن بر روی آن می توان از ویبراتور برقی، پایه دراز و نشست، تخته شنا، کش ایروبیک، چرخ مسگری، وزنه و دسته های مخصوص شنا سوئدی استفاده کرد و ورزش کامل تری انجام داد. برای کسانی که به غیر از تردمیل مایل به خرید ابزار دیگر ورزشی هستند، تردمیل چند کاره مقرون به صرفه تر است؛ زیرا اگر هزینه همه ی این وسایل را با یک تردمیل تک کاره جمع کنید، می بینید تردمیل چند کاره ارزان تر درمی آید. ولیکن ورزشکاران حرفه ای از تردمیل های تک کاره پر قدرت استفاده می کنند؛ چون ترجیح می دهند پول خود را صرف یک دستگاه بهتر بکنند.

برخی از تردمیل ها قابلیت پخش موسیقی داشته و به گوشی های هوشمند همراه و تبلت متصل می شوند. بعضی دیگر حتی قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارند و با آن می توان ایمیل های خود را چک کرد یا وارد شبکه های اجتماعی شد و حتی بعضی تلوزیون دارند و در مانیتور آن ها می توان فیلم و برنامه های تلوزیونی را تماشا کرد.

نوع شیب دستی یا برقی،عرض تسمه، اطلاعات مانیتور، قدرت موتور، چند کاره بودن یا تک کاره بودن، برند و کشور سازنده قیمت تردمیل را تعیین می کند.

تردمیل برخلاف تصور ما یک واژه جدید نیست؛ در گذشته های دور تردمیل به وسیله ای گفته می شد که در یک فضای بسته حیوانی را بر روی یک تسمه نقاله قرار می دادند تا با راه رفتن تسمه را به حرکت در آورده و برای کشاورزی نیرو تولید بکند. دهقانان و کشاورزان این وسیله را برای روغن گیری، آسیاب و خرمن کوبی مورد استفاده قرار می دادند. بعدها این دستگاه در علم پزشکی برای ارزیابی بیماری های قلبی و ریوی یا همان کاردیولوژیستی و به کار آمد و امروزه به عنوان یک دستگاه ورزشی شناخته شده است.

البته تردمیل تا به امروز پیشرفت بسیاری داشته و با تکنولوژی و علم روز جهان همراه شده است، به طوری که علاوه بر اطلاعات ارزشمند مانیتور و نشان دادن ضربان قلب، برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف در حافظه خود دارد و ورزشکار به وسیله این برنامه ها می تواند بدون نیاز به مربی ورزش کند و الگوی مناسب خود را برای دویدن و راه رفتن طراحی نماید و حتی برنامه جدید خود را ذخیره سازی بکند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :