تردمیل خانگی با تردمیل باشگاهی چه فرقی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 5 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یکی از پرطرفدارترین دستگاه های ورزشی است که برای انجام تمرینات هوازی و تناسب اندام بسیار مناسب می باشد. اغلب افراد به منظور کاهش وزن از این وسیله استفاده می کنند. تردمیل در دو نوع تردمیل باشگاهی و تردمیل خانگی تولید و عرضه می شود.

همان طور که از نام آن ها پیداست، تردمیل خانگی در منازل مورد استفاده قرار می گیرد و تردمیل باشگاهی در باشگاه های بدن سازی یا دیگر اماکن ورزشی به کار می آید. هر دو نوع تردمیل تسمه متحرکی دارند که در زیر پای کاربر به حرکت در می آید و فرد می تواند مدت طولانی بر روی آن بدود بدون آن که جابه جایی صورت بگیرد.

تردمیل های امروزی معمولا مجهز به یک صفحه مانیتور دیجیتال هستند که اطلاعات مفیدی مانند سرعت، زمان تمرین، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را در اختیار او قرار می دهند و با این اطلاعات ورزشکار می تواند الگوی ورزشی مناسبی را طراحی کند. البته بیشتر آن ها در حافظه خود چندین برنامه ورزشی از پیش تعیین شده دارند و به صورتی دستی نیز قابل برنامه ریزی می باشند. در همه آن ها سرعت و شیب قابل کنترل است. با افزایش 3 فاکتور سرعت، زمان و شیب می توان سطح تمرین را بالا برد. معمولا افراد در 3 سطع خفیف، متوسط و شدید ورزش می کنند و شدت تمرین بستگی به آمادگی جسمانی فرد دارد.

هرچه ورزشکار از آمادگی جسمانی بیشتری برخودار باشد، می تواند تمرینات پرشدت تری را پشت سر بگذارد. البته تردمیل های باشگاهی با انواع خانگی تفاوت هایی دارند.

1- تفاوت در کاربرد؛ همان طور گه کفتیم تردمیل خانگی برای استفاده در منزل طراحی شده و تردمیل های باشگاهی نیز برای مصرف باشگاهی هستند. زیرا تردمیل باشگاهی برای حجم ورزش زیاد مناسب می باشند. در سالن ورزشی افراد زیادی در رفت و آمد هستند و اغلب مایلند برای مدتی بر روی تردمیل راه بروند یا بدوند. اما در منزل یک یا چند نفر در زمان محدودی بر روی این دستگاه می روند؛ بنابراین تردمیل باشگاهی باید بتواند حجم زیاد ورزش را تحمل کرده و زمان زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.

2- تفاوت در قدرت موتور؛ با توجه به مطالبی که گفته شد تردمیل باشگاهی می بایست قدرت موتور بیشتری داشته باشد تا برای حجم زیاد ورزش به کار بیاید. این عامل بر روی قیمت دستگاه نیز تاثیر گذار است.

3- تفاوت در تحمل وزن دستگاه؛ تردمیل های باشگاهی معمولا برای تحمل وزن های بالا طراحی شده اند؛ زیرا ممکن است افراد سنگین وزن به باشگاه بیایند و مایل باشند از این وسیله استفاده کنند. تردمیل باشگاهی باید بتواند وزن های بسیار سنگین را متحمل بشود. کسانی که برای منزل خود تردمیل می خرند، بهتر است انتخاب خود را با توجه به سنگین وزن ترین عضو خانواده انجام بدهند تا این دستگاه برای همه اعضای خانواده قابل استفاده باشد.

4– تفاوت در قیمت تردمیل ها، مشخصا هر چه امکانات دستگاه بیشتر باشد گران قیمت تر خواهد بود. قدرت موتور، وزن قابل تحمل، اطلاعات مانیتور و سایر امکاناتی که این دستگاه می تواند داشته باشد، در قیمت آن موثر است و معمولا تردمیل های باشگاهی گران تر هستند؛ زیرا از قدرت موتور و تحمل وزن بالای برخودارند. البته بعضی از انواع بسیار با کیفیت تردمیل های خانگی از نظر قیمت با انواع باشگاهی تفاوت چندانی ندارند.

5- تفاوت در امکانات دستگاه ؛ معمولا تردمیل های باشگاهی قابلیت های بیشتری دارند که این مسئله بر قیمت تردمیل نیز تاثیر می گذارد. ولی برخی از ترمیل های خانگی نیز قابلیت های فراوانی دارند و از این لحاظ با تردمیل های باشگاهی قابل مقایسه هستند.

به هر حال شما می توانید یک تردیمل باشگاهی را به منزل ببرید و به عنوان تردمیل خانگی مورد استفاده قرار بدهید؛ چون ظرفیت این دستگاه بسیار بالا است، اما نمی توانید یک تردمیل خانگی را در باشگاه استفاده کنید؛ چون در این صورت خیلی زود فرسوده شده و آسیب می بیند.

کسانی که تصمیم دارند با تردمیل به کاهش وزن و تناسب اندام دست پیدا کنند، باید ورزش را به طور منظم و مستمر ادامه بدهند و درهفته بیش از 4 جلسه و در هر جلسه، حدود 45 دقیقه به تمرین بپردازند. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند تردمیل خانگی داشته باشند. امروزه 60 در صد مردم دنیا به خرید تردمیل خانگی رو آوردند و این آمار رو به افزایش است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :