تاثیر موسیقی در ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در زمان دویدن یا راه رفتن بر روی سطح تردمیل یا زمین، رکاب زدن بر روی دوچرخه متحرک یا دوچرخه ثابت و بسیاری دیگر از ورزش های هوازی، گوش دادن به موسیقی یک ضرورت است نه یک کار تفریحی و فانتزی؛ زیرا کوبش سازها و ترانه ها و ریتم موسیقی به فرد انرژی می دهد و هماهنگ شدن با ریتم های تند موسیقی، سرعت ورزشکار را افزایش می دهد.

اخیراً تحقیقات زیادی در مورد نقش موزیک در فعالیت بدنی و ورزش انجام گرفته است؛ محققان به این نتیجه رسیدند که انجام برخی از ورزش ها بدون موسیقی ممکن نیست؛ در بیشتر تمرینات هوازی موزیک تاثیر به سزایی دارد. موسیقی در ذهن و بدن انسان یک نوع برانگیختگی ایجاد می کند؛ همچنین حواس فرد را از خستگی و درد ناشی از فعالیت به سوی ملودی و ریتم خود جلب می کند؛ در نتیجه ورزشکار متوجه گذشت زمان نمی شود؛ بنابراین متابولیسم بهبود یافته و استقامت افزایش پیدا می کند.

در واقع موسیقی نوعی دوپینگ مجاز به شمار می آید و سرعت تمرینات ورزشی را بیشتر می کند. سطح تمرین عموماً با بالا بردن 3 فاکتور زمان، سرعت و مقاومت افزایش می یابد. برای آن که اثر موسیقی بیشتر بشود، می بایست به موارد خاصی توجه نمایید؛ مثلاً موزیکی گوش بدهید که برای شما خاطره برانگیز است، ترانه موسیقی باید برای شما دلنشین باشد و ایجاد انگیزه بکند.سلیقه موسیقیایی افراد با هم تفاوت دارد؛ ممکن است موسیقی که شما را به هیجان می آورد برای دیگری جذاب نباشد؛ ذائقه موسیقیایی به فرهنگ، سن، شخصیت فردی، سواد موسیقی و بسیاری از چیزهای دیگر مربوط می شود.

دستگاه های ورزشی مدرن و پیشرفته ای در بازارهای وجود دارند که به اپلیکیشن یا ابزارهای خاصی مجهز هستند که ورزشکار می تواند توسط آن ها موسیقی انتخاب کند که با ضربان قلبش هماهنگ بشود و به راحتی با ریتم آن پیش برود؛ انجام تمرینات ورزشی به طور ریتمیک با فواید ورزش ایروبیک همراه است.مشاهدات در سالن های اسپینینگ نشان داده زمان که برای ورزشکاران موسیقی پر انرژی پخش می کنند، سرعت رکاب زدن آن ها خود به خود بیشتر می شود.

روانشناسان این مسئله را مورد بررسی قرار دادند، موسیقی ورزشی دو ویژگی پراهمیت دارد؛ یکی از آن ها سرعت و ضرب آهنگ است؛ تقریباً همه مردم با شنیدن موسیقی پر ضرب قسمتی از بدن خود را مانند سر یا دست به صورت منظم و هماهنگ با ریتم موسیقی به حرکت در می آورند؛ چون خاصیت این نوع موسیقی این است که در بدن جنبش ایجاد کند. حرکت دادن بدن با ریتم موسیقی یک واکنش غریزی می باشد؛ به هر حال موسیقی پرضرب و تند در افراد برانگیختگی ایجاد می کند.

انسان دارای یک پسند درونی و خواست است که با ریتم موسیقی همراه می شود و به این طریق می تواند سرعت تمرین را تا چند برابر بالا ببرد. بیشتر مردم علاقه دارند روی تردمیل با ریتم موسیقی که 160 ضربه در دقیقه دارد ورزش کنند؛ قابلیت پخش موسیقی که در تردمیل های مدرن وجود دارد به کاربر کمک می کند سرعت خود را با سرعت و شتاب موزیک هماهنگ کند؛ برای یک مسافت 7 دقیقه ای موسیقی با 180 ضرب در دقیقه مناسب به نظر می رسد.

محققان متوجه شدند بهترین هماهنگی بدن با موزیک هنگامی رخ می دهد که ریتم موسیقی 145 ضرب در دقیقه باشد؛ احتمالاً ریتم های تندتر انگیزش بیشتری ایجاد نخواهند کرد.سرعت دستگاه های هوازی پیشرفته امروزی به صورت اتوماتیک و تنها با فشار یک دکمه قابل تنظیم است، بنابراین ورزشکار مجبور نیست برای هماهنگ سازی زیاد تلاش کند. موسیقی مناسب باعث تشویق فرد به ادامه تمرین می شود و اجازه نمی دهد به خستگی جسمانی توجه نماید.

سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ بنابراین زمان و سرعت هر کس با دیگری متفاوت می باشد. موسیقی هوشیاری مغز را نسبت به میزان تلاش کاهش می دهد؛ به طوری که فرد متوجه خستگی نمی شود؛ این به نفع ورزشکار است؛ زیرا یک مقدار فشار استقامت و قدرت بدنی را افزایش می دهد.

ضربان قلب شاخص مناسبی برای تعیین زمان استراحت یا افزایش سرعت و فشار و سطح تمرین محسوب می شود؛ با بالا رفتن ضربان قلب، فرد عمیق تر و تندتر نفس می کشد؛ اکسیژن رسانی به بافت های بدن بیشتر می شود و به افزایش سوخت و ساز منجر می شود؛ در نتیجه چربی سوزی سریع تر رخ می دهد؛ همچنین تعرق افزایش می یابد؛ در صورتی که همراه با فعالیت شدید تنفس عمیق و مناسب نداشته باشیم در بدن اسیدلاکتیک ترشح می شود.

اسیدلاکتیک ماده ای است که در هنگام ورزش در قسمت های مختلف بدن، بخصوص در پهلوها احساس گرفتگی و درد شدید ایجاد می کند. رساندن آب کافی به بدن، تنفس صحیح و عمیق و حفظ رطوبت در طی ورزش و تغذیه مناسب از ترشح این ماده دردناک ممانعت می کند.با گوش دادن به موسیقی لذت بخش در حین تمرین ورزشی، می توانید برای خود یک خاطره دلپذیری بسازید و از ورزش کردن لذت ببرید؛ این کار بعضی از استرس های روانی را از میان می برد؛ در صورتی که بتوانیم در موقع گوش دادن به موسیقی با عواطف و احساسات خواننده هم ذات پنداری کنیم، انگیزش موسیقی افزایش یافته و لذت بخش تر خواهد شد.

دانشمندان بر این باورند که با توجه به نواحی مختلفی که در مغز وجود دارد حواس به طور متفاوتی پردازش می شوند؛ زمانی که مغز در حال دریافت اطلاعات از یک حس است، از آن برای درک احساسات دیگر کمک می گیرد؛ در نتیجه حرکات بدن و موسیقی در ذهن با هم ترکیب می شوند؛ به همین علت وقتی فرد ثابت نشسته است با شنیدن موسیقی مورد علاقه اش در نواحی مختلف مغز فعالیت الکتریکی رخ می دهد و بدن با موسیقی همراه می شود.

این موضوع مربوط به گرایش غریزی حرکت دادن بدن با شنیدن موسیقی است.زمانی که ناگهان صدای بلندی می شنوید، قبل از آن که مغز فرصت داشته باشد آن صدا را پرداز کند و علت ایجاد آن را متوجه بشود شما از جا می پرید؛ در حقیقت نورون های حرکتی و نورون های شنیداری با هم ارتباط دارند؛ در نتیجه هر کجا موسیقی هست، حرکت هست. صدای بلند و بم انرژی زیادی طلب می کند، ریتم تند حرکات سریع را می طلبد و مغز با این واکنش ها به یاد ما می آورد موسیقی مصداق گسترده ای از بدن انسان است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :