تاثیر دوچرخه ثابت در درمان افسردگی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 15 بهمن 1397 در ساعت 10 : 48 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اصولا افرادی که افسرده هستند، دارای یک سری علائم می باشند که باعث می شود حتی گاهی اطرافیان نیز به این موضوع پی ببرند. احساس خستگی ، حس پوچی یا بی ارزش بودن، بی علاقگی به فعالیت های فیزیکی، حس خود کوچک بینی، مشکلات خواب و ... تمامی این ها علائم بروز افسردگی می باشد.

افرادی که دچار افسردگی هستند، قبل از هر کاری باید به یک پزشک روانشناس مراجعه نمایند، پزشکان اصولا اولین گام برای درمان این بیماری را قرص های افسردگی می دانند و در کنار آن فرد را تشویق به انجام ورزش های پر فعالیت می کنند، زیرا معتقدند ورزش باعث کاهش این علائم در افراد خواهد شد. حتی تاثیر ورزش برای فرد افسرده بیشتر از داروی سرترالین در درمان موثر است. همچنین محققان بر این باورند افرادی که ورزش می کنند از بروز این بیماری پیشگیری می کنند.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید به سراغ ورزش های هوازی بروند زیرا فعالیت در این تمرینات زیاد بوده، موجب بالا رفتن آمادگی جسمانی در این بیماران خواهد شد علاوه بر این روی اعتماد به نفس و ذهن آن ها نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

با انجام ورزش، در بدن هورمون سرتونین که معروف به هورمون سر خوشی نیز می باشد، ترشح خواهد شد. کمبود این هورمون در بدن موجب حالت افسردگی، دردهای میگرنی، فشار خون بالا و بی خوابی در فرد می شود. حال ورزش کردن به طور منظم موجب افزایش این هورمون در بدن شده و باعث شادابی و سر زندگی می شود. به خاطر همین است که افراد بعد از ورزش احساس پر انرژی بودن و شادابی می کنند.

حال به این مقوله می پردازیم که تاثیر دوچرخه ثابت در درمان این بیماری چیست؟

دوچرخه ثابت از جمله دستگاه های ورزشی هوازی می باشد که موجب افزایش گردش خون در بدن شده، ضربان قلب را بالا می برد و به این ترتیب اکسیژن به تمامی بدن رسیده متابولیسم بدن را افزایش می دهد در این هنگام همانطور که در بالا گفته شد، این فعالیت بر روی دوچرخه ثابت موجب افزایش هورمون سرتونین یا سرخوشی شده باعث می شود که فرد افسرده از حالت بی حسی و ناخوشی خارج شود.

دید افراد در جامعه متفاوت می باشد، هنگامی که بیمار خود را با ورزش درمان کند بسیار متفاوت است تا با دارو درمان شود. وقتی برای یک بیمار افسرده داروی زیادی تجویز شود این دیدگاه به اطرافیان داده می شود که بیماری او بسیار سخت می باشد اما درمان با ورزش کاملا متفاوت است، درست است که اغلب پزشکان برای درمان افسردگی دارو را تجویز می نمایند اما انجام ورزش در کنار مصرف دارو بسیار موثر است زیرا باعث می شود که فرد پس از مدتی با کمک ورزش بتواند به راحتی قرص های تجویز شده را کنار بگذارد و درمان خود را با ورزش ادامه دهد.

ورزش باید از اساسی ترین گام های درمان افسردگی قرار گیرد زیرا مکمل دارو درمانی است. تمرین هر روزه در خانه با دوچرخه ثابت موجب تاثیر بر سیستم های عصبی مغز می شود و همانند داروی ضد افسردگی عمل می کند، همین ورزش باعث فعالیت شدید فرد در طول روز شده کم کم موجب از بین رفتن علائم افسردگی در او خواهد شد.

همچنین این بیماران از بی خوابی در شب نیز بسیار رنج می برند، اگر شما فقط یکبار در روز ورزش کرده باشید و فعالیت داشته باشید خواهید فهمید همین ورزش های هوازی در طول روز موجب شادابی شده و شب هنگام، خوابی راحت و آسوده را برایتان به ارمغان خواهد آورد و مشکل بی خوابی این افراد در شب به دلیل افسردگی باز هم با انجام همین ورزش هوازی به آسانی حل می شود.

بیماران افسرده پس از مدتی ورزش در خانه با دوچرخه ثابت می توانند ورزش پیاده روی در بیرون از خانه را آغاز کرده و تعامل خود با سایر افراد و دنیای بیرون را آغاز نمایند. پیاده روی در کنار تمرین با دوچرخه موجب افزایش روند درمان بهبودی این بیماران خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :