تاثیر دوچرخه ثابت بر ذهن انسان

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 11 : 5 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در این که رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت موجب تناسب اندام می شود هیچ تردیدی نیست؛ اما جالب است بدانید این ورزش نسبتاٌ سبک بر ذهن کاربر تاثیرات مثبتی می گذارد و به اصطلاح ذهن را تیز می کند.این تمرین استرس های روانی را از بین برده و مانع افسردگی می شود. بسیاری از پزشکان انجام تمرین دوچرخه سواری در صبح را به بیماران خود توصیه می کنند؛ در واقع دوچرخه ثابت دستگاهی است که ورزش دوچرخه سواری را شبیه سازی کرده و کمک می کند فرد بتواند در فضای محدود منزل یا باشگاه این ورزش را انجام بدهد و از فواید آن بهره ببرد.

تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه به مدت 30 دقیقه بر روی دوچرخه ثابت رکاب می زنند؛ در مقایسه با افرادی که ورزش نمی کنند نه تنها شرایط جسمانی بهتری دارند، بلکه به لحاظ روحی نیز برتری آن ها به اثبات رسیده است. با انجام ورزش بر روی دوچرخه ثابت می توانید ذهن خود را رشد بدهید؛ در واقع این تمرین برای مغز مانند یک کود عمل می کند. رکاب زدن ظرفیت ماهیچه های چهار سر ران، ماهیچه های همسترینگ و ماهیچه های سرینی عقب ران را تقویت می کند و بر قشر خاکستری مغز نیز تاثیرات مثبتی دارد.

هنگامی که بر روی این دستگاه هوازی مشغول تمرین هستید، سلول های عصبی بیشتر وادار به کارمی شوند؛ زمانی که این سلول های عصبی یا نرون ها به صورت فعال می شوند، تولید پروتئین و مشتقات آن مانند BDNF و Noggin بیشتر شده و سبب تشکیل سلول های مغزی جدید می شود، بنابراین شما تعداد نرون های مغز را تا 2 الی 3 برابر افزایش داده اید و مغز فرصت می یابد خود را بازسازی کند.

از طرفی پیام هایی که بین سلول های مغزی ارسال و دریافت می شوند، آزاد شده و سلول های مغزی جدید و قدیم سریع تر و بهتر با یکدیگر ارتباط بر قرار خواهند کرد؛ این رشد ذهنی که با رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت یا دوچرخه متحرک ایجاد می شود، با بالا رفتن سن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در حالی که پیر می شویم مغزمان نیز کوچک می شود و با کوچک شدن مغز ارتباطات میان سلول ها ضعیف تر می شود؛ در حقیقت تمرین با دوچرخه ارگان های مختلف بدن را بازسازی کرده و از آن ها محافظت می کند. دانشمندان معتقدند، کسانی که 3 ماه به صورت روزانه با دوچرخه ثابت تمرینات ورزشی انجام داده اند در مقایسه با قبل خود 3 سال به لحاظ روحی و فکری جوان تر شده اند؛ البته تاثیرات این ورزش بر روی پوست صورت و بدن نیز نمایان می شود.

دوچرخه ثابت دستگاهی است که منجر می شود شما یک ذهن بزرگ تر با ارتباطات بیشتر داشته باشید و بهتر بتوانید کار کنید. افراد بزرگسالی که با دوچرخه ثابت یا متحرک رکاب می زنند دارای مهارت های ذهنی بیشتر بوده و سطح تمرکز بالاتری دارند و راحت تر می توانند به حل مشکلات بپردازند.

بی تحرکی بدترین بلایی است که زندگی ماشینی امروز بر سر انسان ها آورده؛ این مشکل عامل بسیاری از بیماری ها شناخته شده است. دوچرخه ثابت علاوه بر این که فعالیت بدنی را افزایش داده، منجر می شود پاهای زیبا و خوش فرمی داشته باشید؛ به داشتن ذهنی روان تر و هوش بیشتر نیز کمک خواهد کرد. عقیده اغلب دانشمندان این است که رکاب زدن مزایای احساسی زیادی دارد. این تمرین موجب ترشح هورمون هایی می شود که خلق و خوی انسان را بهبود بخشیده، اضطراب را از میان می برد و مقاومت فرد را در برابر استرس و غم افزایش می دهد.

این هورمون ها سروتونین و دوپامین هستند و احساس سرخوشی به انسان می دهند؛ در صورتی که بیش از 30 دقیقه به رکاب زدن ادامه بدهید علاوه براین دو هورمون اندروفین و کانابینویدها نیز آزاد شده و به طور کلی حالت بدن عوض می گردد. اگر تمرینات ورزشی با این دستگاه را به صورت روزانه و منظم انجام بدهید قضیه بهتر شده و هومون هایی مانند کوروتوزول و آدرنالین نیز در بدن بیشتر می شوند؛ در نتیجه استرس ها تا حد چشمگیری کاهش می یابند و ایمنی بدن افزایش خواهد یافت.

بهترین برنامه این است که حداقل پنج روز در هفته و در هر جلسه به مدت 45 الی 60 دقیقه بر روی دوچرخه ثابت به صورت تناوبی رکاب بزنید؛ به این صورت که 1 الی 2 دقیقه با نهایت توان و سرعت خود رکاب بزنید و 1 دقیقه با رکاب زدن آهسته ریکاوری انجام بدهید و بعد دوباره سرعت را افزایش بدهید و این چرخه را تا پایان مدت تمرین تکرار کنید.

برخی از دوچرخه ثابت ها به صورت نشسته یا مبله هستند؛ با این نوع دستگاه کاربر در قسمت ماهیچه های پا و کمر احساس آرامش بیشتری می کند؛ در واقع این نوع دوچرخه ثابت ها به افراد مسن و آسیب دیده توصیه می شود.افراد جوان بهتر است از دوچرخه ثابت های زین دار استفاده کنند که بتوانند گاهی بر روی آن ها ایستاده رکاب بزنند و عضلات خود رابیشتر به کار بگیرند.

معمولاٌ مقاومت رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت به صورت مگنتی یا الکترومگنتی برای انجام تمرینات دشوار و آسان قابل تنظیم می باشد. با افزایش مقاومت، نیروی بیشتری به عضلات وارد می شود و پاها عضلانی تر می شوند؛ اما وقتی با مقاومت کم و با سرعت زیاد رکاب می زنید چربی های ناحیه ران، باسن و شکم از بین می روند و در واقع ورزش لاغر انجام داده اید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :