تاثیر تردمیل بر روی خواب

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 2 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

به طور کلی ورزش چه با دستگاه ورزشی و چه بدون دستگاه ورزشی، اگر درست و اصولی انجام بشود، اثرات مثبتی بر خلق و خوی انسان دارد؛ عادات نادرست غذایی را تغییر داده، افسردگی را درمان کرده و مانع اختلالات خواب می شود.

ویژگی خاص دستگاه های ورزشی و بخصوص تردمیل این است که حرکات اشتباه را اصلاح می کند. معمولا افراد بر روی این دستگاه ناچار هستند درست و اصولی گام بردارند؛ چون در غیر این صورت تعادل خود را از دست خواهند داد.

راه رفتن باعث می شود مغز هورمون اندروفین ترشح کند. همان طور که می دانید اندروفین، خلق و خوی انسان را بهتر کرده و میل زیاد به مصرف شیرینجات را از بین می برد.

دیر خوابیدن و نداشتن خواب کافی یکی از علل اضافه وزن است که این روزها در مورد آن زیاد بحث می شود. دانشمندان معتقدند، خواب ناکافی در بدن تولید لیپتین می کند. تنظیم و کنترل هورمون لیپتین برعهده هیپوتالاموس مغز می باشد. زمانی که سطح لیپتین افزایش می یابد، این ماده به گیرنده های هیپوتالاموس می چسبد و سبب می شود مغز پیام اشتباه بفرستد که میزان سوخت و ساخت کم شده است.

در واقع چون حس گرها مختل شده اند مغز این پیام اشتباه را به بدن مخابره می کند. گیرنده های لیپتین در همه قسمت های بدن وجود دارند؛ اما مرکز اصلی آن غده هیپوتالاموس می باشد. هر چه سطح لیپتین پایین بیاید، متابولیسم کمتر می شود؛ بالا رفتن سطح لیپتین نیز بدن را در مقابل این هورمون مقاوم خواهد کرد؛ بنابراین مغز تشخیص نمی دهد سطح چربی افزایش یافته است. با مقاومت در برابر لیپتین، میل به خوردن و چاق ماندن نیز بیشتر می شود؛ البته فقط این نیست؛ در این حالت توکسین ها و سایر هورمون های استرس زا نیز در بدن بیشتر می شوند. به همین خاطر می بایست سطح لیپتین را در بدن متعادل نگه بداریم. انجام تمرینات ورزشی راهی برای کنترل لیپتین و تنظیم خواب محسوب می شود.

معمولا ما در 3 سطح خفیف، متوسط و شدید ورزش می کنیم؛ تمرینات شدید، ترشحات هورمونی بدن را به طور گسترده ای تحریک کرده و سبب افزایش چربی سوزی و کاهش مقدار لیپتین می شود. در این بین تمرینات تناوبی یا اینتروال بهترین روش برای متعادل نگه داشتن سطح هورمون ها به حساب می آیند.

با دستگاه های هوازی مانند تردمیل به راحتی می توان به این گونه تمرینات پرداخت؛ زیرا بر روی تردمیل 3 فاکتور سرعت، زمان و شیب دراختیار کاربر قرار دارد و با افزایش یا کاهش هر یک از این 3 عنصر شدت تمرین تغییر می کند.

راه رفتن در صبح، کمک می کند فرد خواب بهتری داشته باشد. با تهیه یک تردمیل خانگی، همه افراد خانواده در هر زمان از شبانه روز که فرصت پیدا کنند، می توانند به انجام تمرینات ورزشی بپردازند. افرادی که در روز یک ساعت بر روی تردمیل راه می روند یا می دوند در واقع کار بسیار مفیدی برای بدن خود انجام داده اند. این فعالیت ساده به تقویت اراده انسان کمک می کند و سبب می شود فرد به رژیم غذایی خود پایبند بماند.

قدم زدن پس از صرف شام، برای بدن بسیار خوب است و به زود خوابیدن کمک می کند. افرادی که شب ها دیر به خواب فرو می روند، نیمه شب گرسنه شده و به سراغ یخچال می روند. همین مسئله می تواند یکی از علل بروز چاقی باشد. کسانی که مستعد به چاقی هستند، با این کار در هر دو هفته نیم کیلو اضافه وزن پیدا می کنند. اگر چنین عادتی دارید، هر چه سریع تر با ورزش سبک زندگی خود را تغییر داده و با تنظیم خواب خود عادات نادرست را کنار بگذارید.

بدن انسان هوشمند است و هر طور که آن را برنامه ریزی کنید، عمل می کند. پیاده روی در شب به بدن پیام می دهد که دیگر وقت خوردن گذشته و باید بخوابد. ولیکن در هنگام شب از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید؛ ورزش سنگین خواب را به تاخیر انداخته و اشتها آور است.

هرگاه دچار استرس و فشار روحی شدید به جای یخچال، به سراغ تردمیل بروید، با این کار می بینید راه رفتن تا چه حد استرس و فشارهای روانی را می کاهد. در هنگام ورزش به یک موسیقی پر انرژی گوش بدهید و با ریتم حرکت کنید. گام برداشتن ریتمیک همانند ورزش ایروبیک، وضعیت سیستم قلبی- عروقی را بهبود بخشیده و گردش خون را بهتر می کند. گاهی بر روی تنفس خود متمرکز شده و سعی کنید ریتمیک نفس بکشید. مثلا 3 ثانیه هوا را با بینی به داخل داده و در 2 ثانیه به سرعت از دهان خارج کنید. تنفس با بینی سبب می شود هوا با فیلترهای جلوی بینی تسفیه و پاک سازی بشود. 2 ساعت پس از صرف ناهار 30 دقیقه روی دستگاه تردمیل با سرعت زیاد و متوسط راه بروید. این تمرین برای سایر فعالیت های روزمره به شما انرژی می دهد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :