به چه دلیلی دچار خستگی زودرس می شویم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 24 آذر 1395 در ساعت 11 : 36 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چنانچه از آن دسته افرادی هستید که در حین ورزش و فعالیت های روزانه زود خسته می شوید و حس می کنید توانایی مورد نیاز برای انجام کارهای خود را ندارید، می بایست این مسئله را مورد بررسی قرار بدهید. 

خستگی زودرس می تواند دلائل مختلفی داشته باشد که یک از مهم ترین آن ها کم آبی بدن است؛ زمانی که آب بدن کم می شود غلظت خون افزایش می یابد؛ در نتیجه قلب به سختی کار پمپاژ را انجام می دهد و خون به خوبی به همه قسمت ها نمی رسد؛ همچنین هر چه بیشتر عرق می ریزید بیشتر آب از دست می دهید.

در واقع الکترولیت های بدن بین سلول های عضلات ارتباط برقرار می کنند؛ در هنگام ورزش اگر بدن هیدراته نباشد تعادل الکترولیت ها به هم می خورد؛ در نتیجه زودتر از آنچه انتظار می رود انرژی خود را از دست می دهید. نوشیدن آب کافی در طول روز برای هیدارته نگه داشتن بدن و ایجاد تعادل در الکترولیت ها ضروری است؛ در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید و یک ساعت پیش از شروع تمرینات یک لیوان آب بخورید.

قبل و پس از هر جلسه تمرین وزن خود را اندازه گیری کنید؛ اگر بیش از 2 درصد وزن از دست بدهید، باید آب بیشتری بنوشید. گاهی نداشتن ریکاوری و استراحت کافی باعث می شود پس از هر تمرینی احساس ناتوانی و بی حسی داشته باشید؛ در این صورت شدت تمرین را زود بالا نبرید؛ به بدن برای ریکاوری فرصت بدهید؛ در غیر این صورت خیلی زود نسبت به ورزش دلزده شده و برنامه ورزشی شما با شکست مواجه می شود. 

بیش از 5 روز در هفته به انجام تمرینات ورزشی نپردازید و بعضی از روزها تمرینات سبک تری انجام بدهید. هرگز دو جلسه پشت سرهم تمرینات دشوار نداشته باشید.در صورتی که به موقع و به اندازه کافی نخوابید خیلی زود انرژی خود را از دست می دهید؛ گاهی گذراندن یک روز بد و خواب ناکافی دست به دست یکدیگر داده و بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؛ در چنین وضعیتی برنامه ورزشی خود را به بعد موکول کنید و بخوابید. 

اگر این مشکلات برای شما به طور مکرر پیش می آید باید سبک زندگی خود را تغییر بدهید و تا آنجا که امکان دارد عوامل استرس زا را از زندگی خود حذف کنید و تلاش کنید زودتر بخوابید؛ به هر حال سلامتی از هر چیز دیگری مهم تر است؛ شیوه ناصحیح زندگی بی شک آن را به خطر می اندازد. فشار زیاد در هنگام تمرینات ورزشی اثرات مثبت آن را از بین می برد؛ اگر فشار ورزش با فشار روانی همراه بشود بدن به فریاد درخواهد آمد؛ در نتیجه اگر در خواب، شغل، روابط و ... مشکلاتی دارید که موجب استرس می شوند، سریع تر مشکلات خود را رفع کنید.

گاهی ابتلا به آلرژی و آسم باعث می شود در ورزش با مشکلات تنفسی مواجه بشوید؛ در صورتی که هنگام ورزش نفس کم بیاورید خیلی زود خسته می شوید. در حین ورزش همه سلول های بدن به اکسیژن نیاز دارند؛ اگر در زمان ورزش با سرفه، خس خس سینه و احساس تنگی نفس در سینه رو به رو می شوید به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ امکان دارد به آسم ورزشی و انقباض برونش ناشی از ورزش مبتلا شده باشید؛ در این صورت در واکنش به فعالیت شدید راه های هوایی ریه تنگ می شود و احساس تنگی نفس پیدا می کنید. 

بعضی وقت ها افت PH خون احساس خستگی شدید به وجود می آورد؛ حس خستگی و ناتوانی در هنگام ورزش و پس از آن عادی است؛ این وضعیت به تدریج در فرد ایجاد می شود؛ حس خستگی از سطح کم شروع شده و پس از مدتی شدت پیدا می کند؛ چون بدن کربوهیدرات ها را سوزانده و یون های هیدروژن تولید کرده است. هر چه طولانی تر و شدیدتر تمرین انجام بدهید یون های هیدروژن زیادتری در بدن تولید می شود؛ بنابراین با افت PH و ترشح اسید بیشتر مواجه می شوید. 

زمانی که محیط بدن اسیدی می شود، همه چیز به یک باره افت خواهد کرد؛ در نتیجه آنزیم هایی که انرژی عضلات را تامین می کنند کارآیی خود را از دست داده و کند می شوید؛ هر چه بیشتر ورزش کنید آمادگی جسمانی بیشتری به دست خواهید آورد و این شرایط کمتر به وجود می آید؛ پس تا آن جا که می توانید فعالیت بدنی خود را افزایش بدهید.

کم خونی یکی از دلائلی است که باعث خستگی زودرس می شود. سلول های خون اکسیژن حمل می کنند؛ در صورتی که کم خونی داشته باشید، اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف بدن کم می شود و عملکرد بدن کند می شود.کمبود آهن یکی از علل کم خونی است، این مشکل در میان خانم ها شایع می باشد.برای جلوگیری از کم خونی باید گوشت قرمز و فرآورده های لبنی مصرف کنید. سرگیجه، کم خوابی، رنگ پریدگی پوست، گرفتگی عضلات پا و کوفتگی های مکرر از نشانه های کم خونی هستند. 

اغلب بانوان برای کاهش وزن تلاش می کنند کالری های دریافتی خود را کم کنند و البته راه صحیحی است؛ ولی بدن پیش از رسیدن به مرحله چربی سوزی مقداری کربوهیدارت لازم دارد؛ در نتیجه نباید قندها را کلاً از رژیم غذایی خود حذف کنید. بدن هر انسان بالغ روزانه به 1200 الی 1400 کالری نیاز دارد؛ در صورتی که کمتر از این مقدار کالری مصرف می کنید باید در نحوه تغذیه خود تجدید نظر کنید. 

کمبود گلیکوژن نیز موجب کسر انرژی می شود؛ اگر قند خونتان خوب است و با این وجود با خستگی زودرس مواجه می شوید، ممکن است دچار کمبود گلیکوژن باشید. ذخیره کربوهیدارت در کبد و عضلات در واقع همان گلیکوژن است؛ این ماده انرژی بدن را تامین می کند. زمانی که مدت تمرین طولانی می شود بدن گلیکوژن موجود در کبد را می سوزاند تا انرژی مورد نیاز را به دست بیاورد؛ در واقع بافت عضلانی بدن شما کاهش می یابد.

عضله بافت بسیار مهمی است و برای افزایش گلیکوژن عضلات باید تغذیه خود را اصلاح نمایید؛ برخی از نوشیدنی های ورزشی گلیکوژن مورد نیاز را تامین می کنند؛ شیر شکلات نوشیدنی بسیار خوبی برای ریکاوری است. بهتر است شیر شکلات را خودتان با شکر کم و شیر کم چرب درست کنید و در مدت ریکاوری بنوشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :