بعد از ورزش نیز حواستان به بدن تان باشد!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 بهمن 1397 در ساعت 18 : 51 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام دادن ورزش برای بدن جهت حفظ و ارتقای سلامتی ما بسیار اهمیت دارد. بسیاری از افراد گمان می کنند بعد از اینکه ورزش را انجام دادند می توانند به کارهای عادی روزانه خود برسند و لازم نیست هیچ گونه مراقبت و تمهیداتی را انجام دهند. برنامه های ورزشی که انجام می دهید می تواند بر روی میزان کالری که می سوزانید و راه رسیدن به لاغری تان کمک زیادی کند اما باید قبل و بعد از ورزش نیز اقداماتی را انجام دهید تا به نتایج دلخواه تان برسید.

می دانید که برای اینکه سطح سلامتی خود را در حد متناسب نگه داریم یا حتی آن را ارتقا دهیم باید روزانه ورزش کنیم حتی اگر این ورزش پیاده روی ساده ای باشد و فقط در طی روز مدت زمانی را پیاده روی انجام دهید. اگر نمی توانید به باشگاه بروید باید برای خود دستگاه هوازی خانگی تهیه کنید و روزانه ورزشی هر چند کوتاه را انجام دهید. یکی از بهترین دستگاه های هوازی تردمیل است که به شما این امکان را می دهد تا شما بتوانید برای نیم ساعت هم که شده پیاده روی ساده ای انجام دهید. تردمیل با داشتن برنامه های از پیش تعیین شده به شما کمک می کند تا به صورت اصولی در هر ساعت از شبانه روز پیاده روی انجام دهید و شاهد نتایج خوب آن باشید.

بهتر است برای اینکه نتیجه بهتری از ورزش بگیریم به بدن فرصتی برای ریکاوری دهیم و البته این را بدانید که برای این که بتوانیم نتیجه‌ ورزش را بیشتر کنیم باید بعد و قبل از ورزش کارها و تمهیداتی را انجام دهیم تا شاهد نتایج بهتری در بدن مان شویم، به یاد داشته باشیم  این اقدامات و کارهایی که قبل و بعد از ورزش باید انجام دهید در حد کیفیت ورزش شاید بیشتر مهم هستند.

توصیه‌هایی برای شما در این مقاله می آوریم می‌تواند به شما کمک می کند تا کاهش وزن بیشتری داشته باشید و زودتر به نتایج دلخواه تان برسید. بهتر است بعد از انجام دادن ورزش استراحت مناسبی داشته باشید. خوب بخوابید، خوابیدن در کل به کاهش وزن شما کمک زیادی خواهد کرد. در زمان خواب بافت‌های عضلانی شما استراحت خواهند کرد و کم کم ترمیم می شوند و کمک می کند تا هورمون رشد به درستی کار خود را انجام دهد.

جالب است بدانید کمبود خواب در بدن نیز سبب افزایش وزن خواهند شد. بدن زمانی که خسته است موادی ترشح می‌کند که نیاز شما را به قند بیشتر خواهد کرد و به همین دلیل ولع شما به خوردن غذا بیشتر خواهد شد و تا انرژی لازم برای انجام دادن کارهای روزانه خود را داشته باشید. اگر ورزش سنگینی انجام داده اید سعی کنید بقیه روز را فعالیت آرامی داشته باشید تا خون بتواند به عضلات شما برسد و کم کم از دردهای عضلانی شما کم شود و سیستم عصبی تان فعال شود. می توانید برای بقیه روزتان یوگای سبکی را امتحان کنید تا به آرامش خوبی برسید یا کمی پیاده روی آرامی را انجام دهید.

بعد از ورزش باید به تغذیه خود نیز توجه داشته و به فکر میان وعده خوبی برای خود باشید. اگر بتوانید میان وعده ای حاوی پروتئین مصرف کنید به ارتقای سلامتی و رشد عضلات تان کمک کرده اید و بهتر است به سراغ تخم مرغ، شیر کم چرب و ... بروید. با بیشتر آب خوردن بدن فعال تری خواهید داشت و سوخت و ساز شما بیشتر خواهد شد و بهتر است بدانید آب میزان پتاسیم بدن هم کاهش می دهد که برای جبران آن نباید به سراغ خوراکی های نمک دار رفت و مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم همچون موز بهترین گزینه برای تامین پتاسیم بعد از ورزش است.

همانطور که قبلا هم گفته شد کربوهیدرات یکی از ملزومات تغذیه ای بعد از انجام حرکات و تمرینات ورزشی است اما برای تامین آن نباید به سراغ شیرینی ها رفت که نتیجه ای جز چاقی ندارند. سرد کردن بدن بعد از ورزش را فراموش نکنید و بدن را یک باره در اوج رها نکنید تا دچار شوک ناگهانی شود. زمانی که بر روی تردمیل می دوید و راه می روید باید تمرینات را آرام کرده و تا تعداد ضربان قلب تان کمتر شود و سپس بایستید.

حتی 5 دقیقه هم برای این کار کافی است و بعد از آن شروع به انجام حرکات کششی کنید. حرکات کششی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی بدن تان انجام دهید. با انجام دادن این تمرینات انقباض عضلات را برطرف کنید و کشش های بدی که به وجود آمده اند را برطرف نمایید. حرکات کششی سبب می شوند که عضلات بزرگتر، قوی تر شوند و شما هم سالم تر باشید و حتی از این طریق کارهای روزانه تان را راحت تر انجام دهید. با انجام دادن حرکات کششی جریان خون در مفاصل و بافت راحت و با سرعت بیشتری حرکت می کند. با انجام دادن این تمهیدات هم بدن سالمی خواهید داشت و هم به هدف نهایی خود تناسب اندام ایده آل مناسب می رسید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :