برخی از علائم هشدار دهنده در آسیب های ورزشی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 23 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیشتر مردم گمان می کنند انجام تمرینات ورزشی در سطح شدید منجر می شود مقدار بیشتری چربی از دست بدهند و سریع تر لاغر بشوند؛ این فرضیه که تمرینات دشوار سبب می شوند زودتر به اهداف ورزشی خود دست پیدا کنید تا حدودی صحیح است؛ هیچ چیز ارزشمندی بدون رنج و زحمت به دست نمی آید.احساس کمی درد و خستگی پس از تمرینات ورزشی طبیعی است؛ چون این نشان می دهد که عضلات و ماهیچه ها در حال قوی شدن هستند؛ اما بعضی دردها نشانه به وجود آمدن مشکل هستند و یک علامت هشدار دهنده به شمار می آیند.

تمرینات ورزشی که بیش از حد توان ما هستند و با آمادگی جسمانی ما تناسب ندارند ممکن است به بدن آسیب وارد کنند؛ بنابراین می بایست به این علائم توجه و دقت داشته باشیم. یک درد کلی و در حال رشد که ماهیچه ها را فرامی گیرد می تواند نشانه آن باشد که بدن با تمرین ورزشی به چالش کشیده شده است؛ ولیکن دردی که یک دفعه و با سرعت زیاد شروع بشود می تواند یک هشدار باشد. هیچ گاه تلاش نکنید از طریق انجام حرکات دشوار به بدن خود فشار وارد کنید؛ بهتر است فشار به وسیله تکرار و یا با سرعت انجام دادن حرکات ساده ایجاد بشود.

راه رفتن و دویدن به صورت روزانه و منظم بهترین ورزش های هوازی شناخته شده اند، این تمرینات شامل حرکات ساده ای است که در طول شبانه روز و در زندگی روزانه آن ها را انجام می دهیم؛ اما وقتی به مدت 45 دقیقه به راه رفتن ادامه بدهید؛ راه رافتن به یک تمرین ورزشی سودمند تبدیل می شود؛ بنابراین تکرار حرکات ساده یک تمرین ورزشی مناسب محسوب می شوند. زمانی که هنوز تازه کار هستید، لزومی ندارد با انجام حرکات ورزشی دشوار خود را آزار بدهید تا دلزده بشوید.

هرگاه در زمان انجام تمرین ورزشی در ناحیه خاصی مانند مفصل ران، زانو و شانه درد زیادی حس کنید نشانه آن است که مشکلی به وجود آمده؛ اگر این دردها غیر قابل تحمل باشند می بایست به پزشک مراجعه نمایید.

پیش از شروع تمرینات ورزشی باید برای گرم کردن بدن خود وقت بگذارید تا برای فعالیت بدنی شدیدتر و طولانی تر آماده بشوید؛ در حین تمرینات ورزشی به صورت منظم به بدن خود آب برسانید. کمبود آب غلظت خون را بالا می برد؛ غلظت خون در گردش خون اشکال ایجاد می کند. خون مواد مغذی و اکسیژن تازه را منتقل می سازد و به ارگان های مختلف بدن می رساند؛ در صورتی که خون به میزان کافی به همه ی بخش های بدن نرسد، سوخت و ساز در آن نواحی کم می شود و چربی سوزی کمتر اتفاق می افتد.

انجام تمرینات سخت و طاقت فرسا اثرات مثبت ورزش را خنثی می کند. در هنگام انجام تمرینات به فرم بدن خود توجه داشته باشید؛ اگر در یک جلسه تمرین فشار زیادی به بدنتان وارد کردید و در قسمت های کمر و زانو احساس درد ایجاد شد، چند روز ریکاوری داشته باشید و در صورتی که پس از این چند روز درد برطرف نشد با پزشک مشورت کنید.مهم ترین مسئله در مورد ورزش این است که آن را به صورت مستمر و منظم انجام بدهید تا بتوانید نتایج مطلوب را به دست بیاورید. داشتن یک برنامه اصولی و صحیح و پیش رفتن بر اساس آن منجر می شود تا 48 ساعت پس از تمرین ورزشی چربی سوزی همچنان ادامه پیدا کند.

اگر در هنگام انجام تمرین ورزشی در بازوها و آرنج احساس ارتعاش کردید، نشانه این است که دچار ضعف عضلانی هستید؛ البته برخی از لرزش ها طبیعی هستند. وقتی در طی تمرینات ورزشی بیش از اندازه خسته بشوید بدن حالت مناسب خود را از دست می دهد؛ این مسئله باعث می شود عضلات تحت فشار شدیدی قرار بگیرند که ممکن است به پارگی منجر بشود.

سطح تمرین ورزش می بایست با سطح آمادگی جسمانی فرد متناسب باشد؛ البته با انجام تمرینات ورزشی بیشتر، سطح آمادگی جسمانی بالا می رود و پس از مدتی فرد می تواند از پس تمرینات دشوارتر نیز بربیاید. هرگز در زمینه آمادگی جسمانی و ورزش خود را با دیگران مورد مقایسه قرار ندهید؛ افراد به لحاظ توانایی بدنی با یکدیگر تفاوت دارند.

دستگاه های ورزشی هوازی این امکان را فراهم می کنند که بتوانید به صورت مستمر و منظم ورزش کنید و دیگر مشکلاتی مانند نامساعد بودن آب و هوا، کمبود وقت، کمبود فضا و... مانع شما نمی شوند؛ به همین دلیل این دستگاه ها طرفداران فراوانی پیدا کرده اند.دستگاه های ورزشی خانگی انجام تمرینات ورزشی را برای همه اعضای خانواده امکان پذیر می کنند و به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :