با کمک تردمیل مانع کم تحرکی شوید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 28 مرداد 1397 در ساعت 19 : 24 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

طی تحقیقات به عمل آمده در سال های اخیر مشخص شده است که کم تحرکی و نداشتن فعالیت جسمانی باعث کاهش عمر و افزایش مرگ و میر خواهد شد. کم تحرکی به این معنا نیست که شما دائما در گوشه ای بنشینید و کل روز هیچ حرکتی نکنید؛ حتی کارمندانی که ساعت ها در محل کار خود پشت میز می نشینند و هیچ فعالیتی ندارند نیز از خطرات و عوارض کم تحرکی در امان نخواهند بود.

عوارض نداشتن فعالیت های فیزیکی در طی روز در حدی است که آن را با کشیدن سیگار برابر دانسته اند. تحقیقات به عمل آمده نشان داده است در صورتی که هر فرد در روز کمتر از 5000  قدم که برابر با 3 کیلومتر می باشد پیاده روی نداشته باشد، زندگی بی تحرکی داشته و در خطر بیماری های ناشی از کم تحرکی خواهد بود.

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که با نداشتن فعالیت های فیزیکی فرد به آن دچار خواهد شد، چاقی است. چاقی خود به تنهایی باعث بروز انواع بیماری ها بوده که با بی توجهی به آن، ممکن است زندگی هر شخص را به آسانی در معرض خطر قرار دهد. این دسته از افراد به خاطر نداشتن فعالیت در طول روز، کالری مصرفی را نمی سوزانند و به همین دلیل چربی های اضافه در بدن آن ها انباشته خواهد شد. با این حال زیاد هستند افرادی که با توجه به تمامی این موارد باز هم از انجام حتی یک پیاده روی ساده روزانه سرباز می زنند.

با بیماری هایی که سر منشاُ آن ها کم تحرکی است آشنا شوید

  • دیابت: در تعریف این بیماری می توان گفت که دیابت در اثر قطع تولید انسولین در بدن اتفاق می افتد و ترشح این هورمون است که باعث می شود نشاسته، مواد قندی و غیره در بدن تبدیل به انرژی شود. به همین دلیل در صورت ترشح نشدن هورمون انسولین در بدن یا مقاوم شدن بدن در برابر انسولین، سوخت و ساز طبیعی دچار اختلال می شود. یکی از اصلی ترین دلایل بروز دیابت در افراد را به کم تحرکی و چاقی نسبت داده اند که در ابتلا به این بیماری نقش موثری خواهد داشت. دیابت خود زمینه ساز انواع بیماری های قلبی و کلیوی، سکته مغزی، نابینایی و مرگ زودرس می باشد.
  • فشار خون بالا: از بیماری های شایعی است که در اثر چاقی و نداشتن فعالیت فیزیکی بروز خواهد کرد. در این بیماری، خونی که از قلب به بدن ارسال می شود با فشار زیادی در رگ های خونی جریان یافته و در اثر برخورد خون با دیواره های سرخرگ این فشار افزایش می یابد. قلب برای جلوگیری از این حالت و حفظ گردش خون به صورت طبیعی، بیشتر فعالیت خواهد کرد. بنابراین افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند حتی در حالت استرحت نیز ضربان قلب آن ها بالا خواهد بود. با گذشت زمان فشار خون بالا در فرد باعث بروز بیماری های دیگر از جمله سکته مغزی، بیماری های قلبی و کلیوی خواهد شد.
  • تصلب شرایین یا عروق کرونر: در این بیماری که بیشتر با نام تصلب شرایین شناخته می شود، رگ هایی که عمل خون رسانی به ماهیچه قلب را انجام می دهند، توسط لخته و رسوبات چربی تنگ و مسدود می شوند. این بیماری فرد را به راحتی در معرض سکته قلبی و نیز بیماری های قلبی قرار خواهد داد که از مهمترین دلایل بروز آن می توان به چاقی و کم تحرکی افراد اشاره نمود.
  • سایر بیماری ها: علاوه بر چندین بیماری که در بالا ذکر شد، بیماری های دیگری مانند: سرطان سینه، رحم، تخمدان و کیسه صفرا در بانوان و همچنین سکته مغزی، بیماری های قلبی- عروقی، بیماری های کلیوی و غیره در اثر نداشتن تحرک و فعالیت های فیزیکی بروز خواهند کرد.

چگونه مانع کم تحرکی شویم؟

داشتن تحرک بسیار ساده است و فقط کافی است که اراده کنید و در طی روز شروع به قدم زدن نمایید. یکی از بهترین راه هایی که باعث افزایش فعالیت های جسمانی در اشخاص، مخصوصا افرادی که از چاقی رنج می برند خواهد شد، تهیه یک دستگاه ورزشی هوازی است که می توان گفت در بین آن ها تردمیل بیش از پیش موجب فعالیت شده و نیز پیاده روی را شبیه سازی می نماید.

استفاده از تردمیل های خانگی بسیار مناسب افرادی است که به دلیل کم تحرکی به چاقی مبتلا شده و هر لحظه در خطر ابتلا به انواع بیماری ها می باشند که می توان با استفاده از آن فعالیت فیزیکی را در طی روز به آسانی افزایش داد. برای آن دسته از افرادی که از کم تحرکی و چاقی رنج می برند، تردمیل بسیار کارآمد بوده و علاوه بر این فرد با دیدن آن در خانه به انجام ورزش و دویدن بر روی دستگاه ترغیب خواهد شد.

فعالیت های جسمانی مانند: پیاده روی و دویدن در طول روز فواید بسیاری دارد که یکی از آن ها رسیدن به تناسب اندام است که خود باعث سلامت ذهن و جسم خواهد شد. به همین دلیل افرادی که روزانه تنها به مدت 10 دقیقه بر روی تردمیل راه می روند علاوه بر سلامتی و رسیدن به تناسب اندام که نقطه مقابل چاقی است، خود را از ابتلا به بیماری هایی که در اثر کم تحرکی به وجود می آیند مصون نگه خواهند داشت.

فواید فعالیت فیزیکی، پیشگیری و درمان بیماری ها در اثر کم تحرکی

افرادی که در طول روز به فعالیت می پردازند و با استفاده از تردمیل پیاده روی می کنند، به آسانی با بیماری های شایع که در اثر چاقی مانند: دیابت، پرفشاری خون و تصلب شرایین به وجود می آیند مبارزه خواهند کرد. تاثیر دویدن بر روی تردمیل در درمان دیابت به این صورت است که ورزش روزانه با این دستگاه هوازی، موجب کاهش چربی های اضافه بدن شده و همین امر میزان حساسیت بدن به تولید انسولین را بهبود می بخشد. در نتیجه فرد می تواند به راحتی دیابت را کنترل کرده یا حتی در مواقعی که بیماری حاد نیست با استفاده از پیاده روی روزانه آن را درمان کند.

در درمان فشار خون بالا با استفاده از تمرین بر روی تردمیل، این دستگاه تاثیر زیادی بر کارکرد ماهیچه قلب و تنظیم جریان گردش خون در شریان های خونی خواهد شد که تا حد قابل قبولی در کنترل این بیماری که البته بیشتر در سنین بالا رخ می دهد موثر است. البته باید اشاره کرد که این تمرین فقط باید پیاده روی بسیار سبک بر روی دستگاه باشد و از فشار بیش از حد به بدن و دویدن با سرعت و شدت بالا خودداری نمایید. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، استفاده متداوم از تردمیل باعث استحکام استخوان ها خواهد شد که برای بانوان بسیار مفید است. با تمرینات پی در پی با این دستگاه ورزشی هوازی و دویدن بر روی آن، استخوان ها بیش از پیش متراکم شده و همین امر سبب می شود تا بانوان از ابتلا به پوکی استخوان در امان بمانند.

شما می توانید با تهیه یک دستگاه تردمیل خانگی و استفاده روزانه از آن به شرط داشتن رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب مورد نیاز بدن و داشتن برنامه تمرینی دقیق به اهداف خود دست یابید. فقط کافی است که بخواهید و اراده کنید و خیلی راحت خود را از کم تحرکی و عوارض ناشی از آن دور نمایید تا همیشه بدنی سالم داشته باشید. فراموش نکنید کم تحرکی و نداشتن فعالیت های فیزیکی باعث ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد که ما در این مقاله شما را با گوشه ای از آن آشنا نمودیم.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :