با ورزش هوازی خود را با نشاط کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 24 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

حتماً برای شما هم پیش آمده بعضی از روزها وقتی از خواب بیدار می شوید یا در طی روز به خاطر فشارهای روانی و استرس ها احساس ناامیدی، افسردگی و اضطراب بر شما غلبه می کند؛ در چنین شرایطی بهترین چاره ورزش کردن است؛ چون فعالیت بدنی با شدت متوسط پس از مدت نسبتاً طولانی موجب ترشح هورمون اندروفین می شود؛ اندروفین محرک مغز است که استرس را کاهش می دهد و احساس نشاط و سرزندگی به وجود می آورد. در هنگام افسردگی برای این که بانشاط بشوید ممکن است کارهای دیگری به ذهنتان برسد؛ ولی به خاطر داشته باشید ورزش علاوه بر این که راهی به سوی شادابی است شما را متناسب، جوان و زیبا نگاه می دارد.

نیازی نیست با انجام تمرینات دشوار خود را آزار بدهید و این کار را سخت بگیرید؛ پیاده روی یک تمرین ساده و سبک محسوب می شود که اغلب اوقات می توان آن را انجام داد؛ گرچه امروزه به دلیل گرفتاری های متعدد شغلی و خانوادگی، نامساعد بودن آب و هوا و گاهی آلودگی هوا انجام این تمرین ساده در محیط بیرون غیر ممکن می شود؛ دقیقاً به همین علت دستگاه های هوازی خانگی و باشگاهی وارد بازار شدند و مورد استقبال قرار گرفتند.

با وجود دستگاه های ورزشی خانگی مانند دوچرخه ثابت، تردمیل ، اسکی فضایی و ... ورزش قابل دسترسی شده است و هر زمان از شبانه روز که فرصت داشته باشید می توانید به انجام این فعالیت بسیار مفید بپردازید. حتی وقتی حوصله ندارید برای ورزش از منزل بیرون بروید، می توانید توسط این دستگاه ها ورزش کنید تا حال و هوایتان عوض بشود؛ البته ورزش کردن در فضای سرسبز و محیط بیرون انسان را سرزنده تر می کند.

بیشتر مردم علاقه ای به تمرینات یکنواخت و تکراری در باشگاه های ورزشی ندارند.باغبانی، پیاده روی، دوچرخه سواری، اسکیت سواری، شنا و... فعالیت های هوازی هستند که روحیه انسان را بهتر می کنند؛ ولی با فرارسیدن فصل سرما و آلودگی هوا انجام این گونه فعالیت ها در فضای بیرون دشوار شده است؛ به همین دلیل برای این که از مزایای ورزش بی بهره نمانید، می توانید با این دستگاه ها ورزش کنید.

اندروفین مسکن طبیعی بدن شناخته شده است؛ همچنین یک ماده ضد درد محسوب می شود؛ همان طور که قبلاً هم گفتیم این ماده با تحریک مغز آزاد می شود و باعث بی حسی عصب های منتقل کننده درد می شود؛ پس از ترشح این ماده فرد احساس نشاط و خرسندی پیدا می کند؛ نتیجتاً استرس ها از میان می روند؛ در صورتی که مایل هستید شاداب به نظر برسید به هر طریقی که می توانید ورزش کنید.

هر تحرک و فعالیت بدنی از بی حرکتی بهتر است؛ ورزش همچنین باعث بهبود وضعیت روحی می شود و تناسب اندام به همراه می آورد؛ تناسب اندام نیز سبب می شود فرد از ظاهر خود رضایت داشته باشد؛ رضایت از شکل ظاهری موجب افزایش اعتماد به نفس شده و فرد را اجتماعی تر می کند.تمرینات ورزشی باید به گونه ای باشند که ضربان قلب را افزایش بدهند و باعث شوند فرد سریع تر و عمیق تر نفس بکشد؛ بدین ترتیب اکسیژن بیشتری وارد بدن شده و سوخت و ساز بیشتر می شود؛ در نتیجه فرد خوش اندام تر خواهد شد و برای انجام سایر فعالیت های روزانه انرژی بیشتری به دست می آورد.

دانشمندان معتقدند در بدن افرادی که دو هفته به طور منظم و مستمر ورزش می کنند تغییرات شیمیایی رخ می دهد که موجب می شود به داشتن تحرک علاقمند بشوند؛ بنابراین ورزش فقط در دو هفته نخست کمی سخت است؛ پس از این مدت چنان به ورزش عادت خواهید کرد که اگر روزی ورزش نکنید، انگار چیزی کم دارید.

زمانی که به شدت غمگین و افسرده هستید یا دچار استرس های شدید روانی شده اید، بدن کورتیزول ترشح می کند؛ کورتیزول هورمونی است که در واکنش به استرس ترشح شده و موجب اختلالات گوناگونی می شود؛ این ماده به مرور زمان به ارگان های گوناگون بدن آسیب می رساند.انجام تمرینات شدید که با تمرینات متوسط ترکیب شده اند سطح کورتیزول را کاهش می دهد و بدن از آسیب هایی که این ماده مسبب آن است در امان می ماند. اگر می خواهید برای ورزش انگیزه بیشتری داشته باشید، یکی از دوستان یا اعضای خانواده را با خود همراه کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :