با ورزش فشار خون خود را تنظیم کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بالا رفتن فشار خون با نداشتن فعالیت بدنی مناسب ارتباط مستقیم دارد؛ در حقیقت با ورزش می توان فشار خون را کنترل کرد. افزایش سن، خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و انجام تمرینات ورزشی به صورت منظم و حداقل 3 روز در هفته تا حد زیادی این عارضه را کنترل می نماید.

همان طور که می دانید قلب یک عضله است و همچون عضلات دیگر بدن با انجام تمرینات ورزشی تقویت می شود؛ قوی تر شدن قلب به این معنی است که با هر تپش خون بیشتری در رگ ها جریان پیدا می کند؛ بنابراین قلب با فشار کمتری ناچار به تلمبه زدن می شود و فشاری که به شریان ها وارد می شود، کاهش می یابد؛ در نتیجه فشار خون پایین می آید. ورزش می تواند فشار خون را حدود 4 الی 9 میلی متر جیوه پایین بیاورد و بعضاً به اندازه بعضی از داروهای فشار خون موثر می باشد.

فعالیت بدنی مناسب و اصولی نیاز به مصرف داروها را کاهش می دهد و حتی ممکن است از بین ببرد. فشار خون 12 بر روی 80 میلی متر جیوه کاملاً طبیعی است؛ ورزش علاوه بر این که از بروز اضافه وزن جلوگیری می کند، مانع افزایش فشار خون نیز می شود؛ البته برای دست یابی به این هدف باید 3 ماه به صورت منظم به انجام تمرینات ورزشی مشغول بشوید.

ورزش های کششی و قدرتی قسمت اصلی یک برنامه تناسب اندام محسوب می شوند؛ ولی در این میان همه ورزش ها، تمرینات هوازی بیش از هر فعالیتی منجر به کاهش فشار خون می شود؛ ورزش هوازی به فعالیت بدنی گفته می شود که در زمان نسبتاً طولانی و در سطح متوسط انجام می گیرد؛ این گونه تمرینات ضربان قلب را بالا برده و موجب می شود اکسیژن رسانی به بدن افزایش یابد؛ اکسیژن بیشتر سوخت و ساز را افزایش داده و باعث چربی سوزی خواهد شد.

کارهایی مانند جاروب زدن، چمن زنی و بالا رفتن از پله نیز ضربان قلب را بالا ببرد؛ ولی این فعالیت ها هوازی نیستند و بدن را به مرحله چربی سوزی نمی رسانند؛ چون در مدت کمتر از 20 دقیقه انجام می گیرند. زمان در تمرینات هوازی یک فاکتور تعیین کننده به شمار می آید و در واقع مرز میان فعالیت هوازی و بی هوازی را مشخص می سازد.

دویدن، راه رفتن، شنا، دوچرخه سواری، اسکیت، تنیس و... ورزش های هوازی شناخته شده اند؛ افرادی که به بیماری های قلبی- عروقی و فشار خون بالا دچار هستند در هنگام انجام تمرینات ورزشی می بایست به ضربان قلب خود توجه داشته باشند. این افراد نباید ضربان قلبشان از 75 درصد حداکثر ظرفیت بالاتر برود. می توانید برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلب خود از یک فرمول کلی استفاده: عدد سن- 220 عدد برای رسیدن به نتایج مطلوب باید بیشتر روزهای هفته حداقل به مدت 30 دقیقه تمرینات ورزشی انجام بدهید؛ به همین علت ورزش با دستگاه های هوازی همچون تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... توصیه می شود؛ این گونه وسایل ورزش را قابل دسترسی می کنند.

اگر فرصت کافی ندارید می توانید تمرینات ورزشی خود را در دو بخش 15 دقیقه ای انجام بدهید؛ مثلاً 15 دقیقه در صبح و 15 دقیقه در بعد از ظهر به ورزش بپردازید.تمرینات بدنسازی با وزنه در ابتدا احتمالاً فشار خون را افزایش می دهد؛ اما با گذشت زمان خطر بالا رفتن فشار خون از بین می رود؛ در مجموع ورزش با وزنه شانس وارد شدن آسیب های ورزشی را افزایش می دهد؛ این تمرینات را باید به روش صحیح و در سطح ملایم شروع کنیم.

در هنگام تمرین با وزنه به هیچ وجه نفس خود را حبس نکنید؛ این کار ممکن است فشار خون را تا حد خطرناکی بالا ببرد؛ اگر در حین تمرینات ورزشی احساس سیاهی رفتن چشم و سرگیجه پیدا کردید، تمرین را متوقف کرده و روی زمین دراز بکشید و پاها را با تکیه دادن به میز یا دیوار بالاتر از سطح قلب نگه دارید. سیگار کشیدن، چاقی، بالا بودن کلسترول و سابقه خانوادگی احتمال مبتلا شدن به فشار خون بالا را افزایش می دهد. هرگز برای مدت طولانی از وضعیت سلامتی خود بی اطلاع نمانید؛ کسانی که بیش از 40 سال سن دارند باید به صورت منظم فشار خون خود را چک کنند و مراقب باشند فشار خونشان بالا نرود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :