با ورزش اصولی لاغر شویم

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش یک راه اصولی برای کاهش وزن و تناسب اندام است؛ ولیکن همین شیوع اصولی نیز برای خود قوانین و راه کارهایی دارد؛ نباید با انجام تمرینات سخت و شدید انتظار داشته باشیم طی مدت کوتاهی لاغر بشویم. فرایند کاهش وزن و تناسب اندام چه با ورزش و چه با رژیم غذایی، به تدریج اتفاق می افتد. البته ترکیب این دو روش فرایند لاغری را سریع تر می کند.

کاهش وزن با کاهش ذخایر چربی در بدن انجام می پذیرد. چربی منبع تامین انرژی و سوخت بدن محسوب می شود و آنقدر بی ارزش نیست که تصمیم بگیریم به سرعت آن را دور بریزیم؛ به همین علت چربی های بدن چندان قابل دسترسی نمی باشند و در حالت عادی توان سوختن سریع را ندارند؛ یعنی با کمترین فعالیت بدنی چربی ها نمی سوزند. دقیقا به همین خاطر برای کاهش وزن، ورزش هوازی توصیه می شود.

ورزش هوازی به تمریناتی گفته می شود که در مدت نسبتا طولانی با شدت متوسط انجام می پذیرد. در 20 دقیقه اول ورزش بدن فقط قند می سوزاند و پس از اتمام قند موجود به سراغ ذخایر چربی می رود. شدت تمرین در سوخت و ساز بدن موثر است و ضربان قلب شاخص مهمی برای تعیین سطح تمرین می باشد. وقتی بر روی دستگاه ورزشی همچون تردمیل تمرین می کنید، تعداد ضربان قلب بر روی صفحه مانیتور دستگاه نشان داده می شود. در هنگام راه رفتن بر روی سطح زمین نمی توانید تعداد ضربان قلب یا مقدار کالری مصرف شده و یا حتی مسافت طی شده دقیق را محاسبه کنید و الگوی ورزشی مناسبی را طراحی کرده و پیش ببرید.

افرادی که ورزش می کنند، نباید فکر کنند هر چقدر می خواهند می توانند بخورند و لاغر بشوند. انسان وقتی وزن کم می کند که بیش از آنچه کالری دریافت کرده، کالری بسوزاند. در صورتی که فراهمی انرژی بیش از مصرف آن باشد، دچاراضافه وزن می شویم؛ بنابراین ورزش در کنار تغذیه مناسب موثر واقع می شود. لزومی ندارد با رژیم های سخت و طاقت فرسا خود را آزار بدهید. مواد غذایی پر کالری را کمتر بخورید و چیزهای نابجا که مواد غذایی اصلی محسوب نمی شوند مانند نوشابه، تنقلات، سس، شربت، وعده های نیمه شب و ... ترک کنید.

زمانی که بر روی دستگاه ورزشی مانند تردمیل، ورزش می کنید در ابتدا همه توان و انرژی خود را هدر ندهید. چربی سوخت و ساز طبیعی ندارد؛ می بایست شدت ورزش را کنترل کنید. ابتدا 2 الی 3 دقیقه آهسته راه بروید، سپس برای چند دقیقه سرعت را افزایش داده تا ضربان قلب به 80 در صد حداکثر ظرفیت خود برسد؛ سپس دوباره سرعت را کاهش داده و استراحت فعال داشته باشید و پس از 1 دقیقه دوباره سرعت را بالا ببرید و به این ترتیب بدن خود را گرم کنید؛ همین چرخه را تا 30 دقیقه ادامه بدهید، این روش تناوبی باعث می شود اکسیژن زیادی وارد بدن شده و عملکرد سیستم قلبی- عروقی بهبود بیاید.

با انجام ورزش نمی توانید چربی سوزی را در یک محدوده خاص متمرکز کنید، چربی سوزی در همه قسمت هایی که ذخایر چربی وجود دارد، اتفاق می افتد و لاغری موضعی چه با ورزش و چه با محصولات تجاری تنها یک شعار است. گرچه حرکاتی مانند دراز و نشست، آن هم پس از تمرینات هوازی، وقتی بدن هنوز گرم است، به تقویت و سفت شدن عضلات شکم کمک می کند؛ اما این ورزش به تنهایی کاری برای لاغری انجام نمی دهد. امروزه بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند با محصولات گوناگون می توانند عضو خاصی از بدن را لاغر کنند. این ها چیزی جز تبلیغات تجاری سود جویانه نیست.

بعضی از افراد معتقدند چاقی آن ها منشاء ژنیتکی دارد و با ورزش بر طرف نخواهد شد؛ این باور اشتباه است. هر کس که به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد و کمتر از آنچه کالری از دست می دهد، غذا بخورد با ایجاد تعادل کالریکی منفی در بدن می تواند به کاهش وزن دست پیدا کند. گرچه همه افراد نمی توانند اندام ترکه ای داشته باشند؛ زیرا یک سری محدودیت های تیپی وجود دارد.

شدت و مدت تمرین ورزشی به آمادگی جسمانی و سن فرد مربوط می شود. 3 تا 5 جلسه ورزش در هفته برای تمام گروه های سنی مناسب می باشد. تازه کارها که از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار نیستند، نباید بیش از 20 دقیقه ورزش در سطح متوسط و خفیف انجام بدهند، این زمان به تدریج افزایش می یابد.

همان طور که گفته شد در 20 دقیقه اول، بدن بیشتر قند می سوزاند و پس از آن به سراغ چربی ها می رود. کسانی که قصد دارند به وسیله دستگاه های ورزشی وزن خود را کاهش بدهند، بهتر است مدت تمرین را به 1 ساعت برسانند. اگر دو یا چند دستگاه ورزشی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت، الپتیکال و... در اختیار شما قرار دارد، زمان تمرین را بین دستگاه ها تقسیم کرده و از همه آن ها استفاده بکنید. برای مثال 20 دقیقه با تردمیل تمرین کنید؛ 20 دقیقه با دوچرخه ثابت و دوباره 20 دقیقه با تردمیل، به این ترتیب در تمرینات تنوع لازم ایجاد می شود.

لاغر شدن با رژیم های غذایی سخت و بسیار کم کالری اشتباه بزرگی است؛ زیرا این کار بدن را با بحران انرژی مواجه می کند وسبب آسیب می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :