با فواید اسپینینگ آشنا شوید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 12 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این روز ها مد شده در هر خانه ای که وارد شوید با یک دستگاه ورزشی هوازی روبرو خواهید شد، اما آیا این دستگاه ها واقعا تاثیر گذارند؟ آیا باعث می شوند که شما سریعا به هدف تان دست یابید؟ اصولا هدف اصلی هر فرد از تهیه دستگاه های ورزشی خانگی مانند: تردمیل ، دوچرخه ثابت یا الپتیکال رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن است. اما شک نکنید که با تداوم در استفاده از این دستگاه ها به آن چیزی که می خواهید، دست می یابید.

باید اشاره کرد که برای تناسب اندام فقط کار با دوچرخه ثابت کافی نیست و بهتر است همزمان با استفاده از این دستگاه رژیم غذایی مناسب و برنامه تمرینی داشته باشید. با این حال هستند افرادی که بدون رعایت این نکات نیز فقط با تمرینات دائم بر روی دوچرخه ثابت به اهداف خود خواهند رسید و علت آن داشتن اراده است.

اسپینینگ یا دوچرخه ثابت یکی از دستگاه های ورزشی هوازی است که باعث کالری سوزی و عضلانی شدن اندام های ران و ساق پا و نیز شکم خواهد شد. در این مقاله می خواهیم شما را با فواید تمرینات دائم با اسپینینگ آشنا نماییم تا انگیزه استفاده روزانه از این دستگاه در شما زنده شود.           

شکمی صاف و عضلانی

 یکی از مزایای دوچرخه ثابت این است که می توانید هنگام تمرین به بدن فرمی ثابت دهید که تاثیر به سزایی در شکل گیری عضلات خواهد داشت. پس از مدتی تمرین با دستگاه به خوبی یاد می گیرید که با چگونه قرار گرفتن بر روی آن و تمرینات پی در پی دارای شکم شما صاف و همچنین عضلانی خواهید شد. اصلا یکی از فواید اسپینینگ آب کردن چربی های شکمی و پهلو است که موجب می شود این قسمت از نواحی بدن فرمی دلخواه گرفته و کاملا صاف شود.

در تمرین با اسپینینگ برخلاف دوچرخه متحرک، ریتم بالا تنه کمک می کند که حرکات پایتان در زمان تمرین یک ریتم ثابت داشته و زمانی که در حالت صاف یا خم به سمت فرمان قرار می گیرید و رکاب می زنید به خوبی روی ماهیچه های شکم تان تاثیر می گذارد و برای این فرم گیری شما نیاز به زمان دارید و پس از تداوم در تمرین با دوچرخه اسپینینگ به خوبی تغییر در عضلات شکم را حس می کنید.

پاهایی خوش فرم

به دلیل اینکه بر روی دوچرخه ثابت نقطه اصلی بدن برای انجام تمرینات، پاها می باشد پس از مدتی تداوم در ورزش با دستگاه به خوبی حس خواهید کرد که پاهای شما فرم دلخواه را به خود گرفته است. پا زدن دائم بر روی دوچرخه ثابت باعث می شود چربی های اضافی به خوبی از بین رفته و پاهایی تراشیده و خوش فرمی نصیب تان شود.

پس از اینکه به خوبی چربی های نواحی ران و باسن را با استفاده دائم بر روی دوچرخه ثابت از بین بردید، حال وقت آن است که با شدت بخشیدن به تمرینات خود و افزایش سختی ورزش بر روی دوچرخه ثابت، اقدام به عضلانی کردن ماهیچه های ران و باسن کنید. این کار به راحتی انجام خواهد شد فقط کافی است تمرینات مورد نیاز برای تقویت این نواحی را با شدت انجام دهید.

ماهیچه قلب را تقویت کنید

اسپینینگ ورزشی هوازی است که به شدت باعث افزایش گردش خون در بدن خواهد شد. به همین دلیل ماهیچه قلب با افزایش گردش خون فعالیت بیشتری داشته و خون را با سرعتی بیشتری به سرتاسر بدن ارسال خواهد کرد. وقتی شما بر روی دوچرخه ثابت تمرین می کنید بدن اکسیژن نیاز دارد و با گردش خون اکسیژن مورد نیاز تامین خواهد شد.

بنابراین با این عمل ظرفیت شش ها نیز افزایش یافته و به موجب افزایش گردش خون علاوه بر ماهیچه قلب، شش ها نیز به خوبی تقویت خواهند شد. ورزش اسپینینگ به دلیل اینکه انرژی را از ذخایر بدن تخلیه می نماید، باعث استقامت عضلانی در افراد می شود که البته برای افزایش استقامت باید تمرینات کاردیو انجام داد و به همین دلیل است که آن را به دو گروه استقامت و قلبی- عروقی تقسیم کرده اند.

کالری سوزی کنید

در صورتی که شما در زمان استفاده از دوچرخه ثابت، از برنامه دقیقی پیروی کنید خواهید توانست به طور روزانه 500 کالری بسوزانید. یکی از تاثیر گذارترین عوامل در چربی سوزی داشتن رژیم غذایی مناسب است. باید بدانید که چه غذاهایی را مصرف کنید و سعی نمایید میزان کالری دریافتی شما با کالری که تصمیم به سوزاندن آن دارید تناسب داشته باشد.

علاوه بر رژیم غذایی مناسب، باید در انجام تمرینات نیز تنوع ایجاد کنید. به این صورت که تمرینات کاردیو را به ورزش روزانه خود بیفزایید. این تمرین در از بین بردن چربی های اضافی بسیار موثر بوده و باعث می شود با تداوم در انجام ورزش به کاهش وزنی ایده آل دست یابید. همچنین افزایش شدت تمرینات علاوه بر عضله سازی موجب کالری سوزی نیز خواهد شد.

هورمون سرخوشی را تولید کنید

یکی از روش های تولید هورمون سرخوشی یا اندورفین بوسیله دوچرخه ثابت این است که با سرعت و شدت شروع به رکاب زدن می کنید و ناگهان سرعت را کاهش می دهید. به موجب این کار علاوه بر ترشح هورمون سرخوشی، لذت بیشتری از انجام تمرینات با دستگاه خواهید برد. از مزایای تمرین با دوچرخه ثابت این است که بدون مصرف هیچ گونه قرص شادی آور، پس از انجام تمرین حس و حال خوبی به شما دست داده و موجب افزایش انرژی مثبت در شما خواهد شد.

گذر زمان را متوجه نمی شوید

با توجه به این که اکثر افراد در کودکی دوچرخه متحرک داشته اند می توان گفت با استفاده از دوچرخه های ثابت، روزهای خوش تداعی شده و همین امر موجب لذت بیشتر افراد هنگام تمرین با این دستگاه خواهد شد. بنابراین وقتی شما با دوچرخه ثابت تمرین می کنید، هم لذت می برید و هم به دلیل این لذت گذر زمان را متوجه نخواهید شد.

این دستگاه همچنین در باشگاه های ورزشی نیز بسیار کارآمد بوده و اکثر کلاس های اسپینینگ به صورت جمعی و گروهی برگزار می گردد که همین امر باعث می شود در طول تمرین همه افراد با هیجان به تمرین رکاب زدن بپردازند و این خود موجب فراموش شدن گذر زمان و نیز ایجاد انگیزه بیشتر در افراد خواهد شد.

اسپینینگ علاوه بر این که فواید بسیاری دارد که در بالا ذکر شد، در زمینه های پزشکی نیز بسیار کارآمد بوده و استفاده های درمانی دارد که باید زیر نظر پزشک معالج از آن استفاده شود. اسپینینگ یا دوچرخه ثابت می تواند روش خوبی برای سوزاندن کالری و تقویت عضلات ران و ساق پا باشد. این دستگاه هوازی حتی می تواند در فصول سرما که ورزشکاران حرفه ای در استراحت به سر می برند گزینه ی مناسبی برای انجام تمرینات باشد و از خشک شدن عضلات جلوگیری کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :