با دوچرخه ثابت زانوهای سالم و قوی داشته باشید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

زانو بزرگ ترین مفصل بدن است که سه استخوان ران، درشت نی و کشکک را به هم متصل می کند. دو نوع بافت اختصاصی به نام منیسک میان درشت نی و ران وجود دارد که به آن ساختار غضروف زانو هم می گویند؛ اما در واقع منسیک ها با غضروف که سطح مفصل را می پوشاند متفاوت هستند و مانند ضربه گیر عمل می کنند؛ وزن بدن بر روی این ناحیه متمرکز می شود؛ در نتیجه زانو عضو پیچیده و آسیب پذیری است.

زمانی که زانو آسیب می بیند اغلب سعی می کنیم با استراحت، یخ گذاشتن بر روی آن و ماساژ این ناحیه را درمان کنیم ؛ ولی بهترین راه پیشگیری از آسیب در این منطقه ورزش کردن است. رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت زانوها را تقویت کرده و از بروز مصدومیت جلوگیری می نماید. کسانی که از قبل آسیب دیده اند باید در مورد انجام این تمرین با پزشک خود مشورت کنند.

معمولاً کسانی از دردهای زانو رنج می برند که تاندون ها، ماهیچه ها و رباط های ضعیفی دارند؛ بنابراین مفصل بی ثبات می شود؛ تحقیقات نشان داده رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت ساختار مفصلی و عضلات این ناحیه را تقویت می کند و باعث استواری بیشتر آن ها می شود؛ ضمن این که انعطاف پذیری و دامنه حرکات را افزایش می دهد.

عضلات چهارسر که در جلوی ران قرار دارند به تاندون چهارسر متصل هستند؛ زمانی که این عضلات منقبض می شوند زانو را راست می کنند؛ مانند زمانی که از وضعیت نشسته برمی خیزید و می ایستید؛ وزن بدن بر روی مفصل ران و عضلات چهارسر قرار می گیرد؛ به همین دلیل تغذیه و پرورش این قسمت ها تاثیر به سزایی در سلامتی دارد.

نوع حرکت پدال دوچرخه به گونه ای است که مفصل لولایی زانو را به کار می گیرد و هیچ نیروی چرخشی و فشار اضافه ای به این ناحیه وارد نمی کند؛ در نتیجه این عضو بسیار مهم تقویت شده و صدمه ای نمی بیند.حرکت رکاب ها بر روی دوچرخه ثابت و دوچرخه متحرک مانند هم هستند و هر دو از ماهیچه های چهارسر ران محافظت می کنند؛ با این تفاوت که دوچرخه ثابت ایمنی بیشتری دارد و به حفظ تعادل نیازی نیست؛ همچنین دوچرخه ثابت ورزش دوچرخه سواری را در محیط کوچک باشگاه و منزل امکان پذیر می کند؛ در حالی که برای دوچرخه سواری باید حتماً به مکان مناسبی بروید.

تنظیم دوچرخه ثابت برای قد و قامت کاربر ضروری است و کسانی که با این دستگاه قصد توانبخشی دارند باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند. ارتفاع دوچرخه باید طوری باشد که وقتی یکی از پدال ها در پایین ترین حالت قرار می گیرد زانو کمی خم باشد.زین دوچرخه نیز می بایست با سطح زمین در حالت موازی قرار بگیرد. نشیمنگاه را جوری بر روی دوچرخه ثابت تنظیم کنید که زانوها زاویه 90 درجه داشته باشند؛ در صورتی که سر زین به سمت بالا یا پایین متمایل باشد به زانو، کمر یا ساق پا فشار وارد می شود.

افرادی که با دوچرخه ثابت به توانبخشی زانو می پردازند نباید تمرینات پر شدتی انجام بدهند؛ در صورتی که دچار ضعف عضلات و مفصل زانو هستید تمرینات خود را از 10 دقیقه شروع کنید و با گذشت زمان مدت را افزایش بدهید تا به 20 دقیقه برسید؛ زانوها به تدریج مقاومت تر می شوند.در صورتی که در حین تمرین درد شدید و سوزش احساس کردید تمرین را متوقف کنید و کمی راه بروید؛ اگر این حالت تکرار شود باید به پزشک مراجعه کنید.هنگامی که سطح آسیب دیدگی زانو بسیار شدید نباشد با تمرین توسط دوچرخه ثابت درمان خواهد شد و جای نگرانی وجود ندارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :