با تردمیل چگونه کالری می سوزانیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در صورتی که به چربی سوزی و کاهش وزن می اندیشید باید ورزش هوازی را به عنوان ضروری ترین بخش برنامه خود در نظر بگیرید. این گونه تمرینات اگر به شکل اصولی و صحیح انجام بشود،علاوه بر تناسب اندام و لاغری تاثیرات مثبت بسیاری به همراه دارد که مهم ترین آن ها بهبود وضعیت قلبی-عروقی بدن است.

دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل همچون ورزش ایروبیک عضلات و ماهیچه های بدن را تقویت کرده و سبب سوزاندن کالری اضافه می شود. ورزش هوازی به فعالیتی گفته می شود که در مدت زمان نسبتا طولانی، با شدت متوسط به صورت مکرر انجام بشود، ضربان قلب را بالا ببرد و اکسیژن زیادی وارد بدن بکند و سوخت و ساز را افزایش بدهد.گوش دادن به موسیقی پر انرژی در هنگام ورزش با دستگاه هوازی همچون تردمیل یک ضرورت است؛ چون این کار انرژی ورزشکار را بیشتر می کند و باعث می شود بتواند به صورت ریتمیک گام بردارد و از مزایای ورزش ایروبیک بهره مند بشود.

با انجام تمرینات ورزشی بر روی تردمیل می توانید در 1 ساعت بیشتر از 600 کالری از بسوزانید. این دستگاه هوازی موجب اصلاح و تقویت عضلات پا، ران و باسن می شود. بیشتر خانم ها در این نواحی بدنشان توده های اضافه چربی دارند.

دویدن بر روی تردمیل شش و قلب انسان را نیز تقویت می کند و منجر به کوچک شدن شکم می شود. در صورتی که در منزل به تردمیل خانگی به ورزش می پردازید، جهت سرگرم شدن هنگام تمرین می توانید تلوزیون تماشا کنید. تماشای تلوزیون و گوش دادن به موسیقی حواس فرد را از خستگی ناشی از تمرین پرت می کند و باعث می شود کاربر مدت طولانی تری به ورزش مشغول بشود.

تنها با راه رفتن بر روی تردمیل در یک ساعت می توان 360 کالری سوزاند. با ایجاد شیب 2 درجه بر روی این دستگاه پیاده روی در فضای بیرون شبیه سازی می شود. اگر پیاده روی را به صورت روزانه انجام بدهید، پاها فرم می گیرند و شکم کوچک خواهد شد. می توانید برای ایجاد تنوع، گاهی شیب دستگاه را تا جایی که امکان دارد افزایش بدهید؛ بدین ترتیب ورزش تپه نوردی و راه رفتن بر روی شیب سربالا شبیه سازی می شود.

در صورتی که در چند ماه گذشته به صورت مداوم به ورزش مشغول شدید و به طور منظم تمرین انجام داده اید؛ اما نتیجه مطلوبی کسب نکرده اید، باید بعضی از اشتباهات را اصلاح کنید.

- شدت تمرین ورزشی، مقدار چربی که در مقابل کربوهیدرات می سوزد را تعیین می کند. هرچه سطح تمرین شدیدتر باشد، مصرف کربوهیدرات افزایش می یابد. تمرینات هوازی در سطح متوسط چربی سوزی را بیشتر می کند.

برخی از مواد غذایی مانند شکلات از ترکیب چربی و کربوهیدرات تشکیل شده اند. ولی کاهو به هیچ وجه چربی ندارد؛ در نتیجه بر اساس فعالیتی که انجام می دهید، مواد غذایی با سرعت متفاوتی تجزیه می شوند. به طور کلی غذاهایی مانند مرغ سوخاری، غذاها پرادویه، مرکبات و شکلات دیر هضم می شوند؛ اما مواد قندی زود هضم و زود جذب می باشند. کربوهیدرات ها به دو دسته خوب و بد تقسیم می شوند. کربوهیدرات های خوب سریع هضم نمی شوند و از افزایش قند خون و انسولین پیشگیری می کنند و باعث می شوند فرد پس از خوردن آن ها تا مدت طولانی تری نسبت به غذاهای دیگر احساس سیری داشته باشد. مواد غذایی که حاوی کربوهیدارت های خوب هستند شامل غلات، لوبیا، میوه ها و سبزیجات می شود؛ کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند می بایست از این مواد غذایی بیشتر استفاده کنند.

- میزان تعرق در هنگام تمرین بر روی تردمیل به یک سری عوامل خارجی بستگی دارد؛ عرق کردن افراد با یکدیگر متفاوت است. معمولا افرادی که متناسب تر و سالم تر هستند در حین ورزش عرق بیشتری می ریزند؛ چون بدن آن ها کارآیی بالاتری برای متعادل کردن دما دارد؛ اما زیاد عرق ریختن، نشانه کاهش وزن نیست. بدن با عرق ریختن آب از دست می دهد؛ بنابراین کسانی که زیاد عرق می کنند، می بایست مایعات بیشتری بنوشند تا آب از دست رفته جایگزین بشود. در حین دویدن بر روی دستگاه تردمیل، یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس تشنگی کردید چند جرعه آب بنوشید. این کار به اکسیژن رسانی بیشتر کمک کرده، دمای بدن را متعادل نگه می دارد و سوخت و ساز را افزایش می دهد؛ در نتیجه بدن انرژی بیشتری آزاد می کند.

اغلب تردمیل های مدرن و پیشرفته امروزی به مانیتور دیجیتالی مجهز هستند که سرعت، زمان، کالری مصرف شده، مسافت، شیب دستگاه و ضربان قلب کاربر را نمایش می دهد. این اطلاعات ارزشمند برای طراحی یک الگوی ورزشی مناسب اهمیت زیادی دارد. مصرف انرژی دقیقا همان چیزی است که شما برای کاهش وزن به آن نیاز دارید و هر چه مسافت بیشتری را طی کنید، مصرف انرژی افزایش می یابد. سرعت نیز در این زمینه بی تاثیر نیست؛ اما داشتن سرعت زیاد ممکن است کاربر را زود خسته کند؛ بنابراین بهتر است به صورت تناوبی بر روی این دستگاه به تمرین بپردازید؛ یعنی به مدت 1 الی 2 دقیقه با نهایت توان خود بر روی دستگاه بدوید و بعد 1 دقیقه با آهسته راه رفتن استراحت فعال داشته باشید و همین چرخه را تا پایان مدت تمرین ادامه بدهید.

در میان رشته های مختلف ورزشی، ورزش هایی شما را به مرحله چربی سوزی می رسانند که هوازی باشند. ورزش هوازی به تمریناتی گفته می شود که در مدت نسبتا طولانی، با شدت متوسط انجام بشود. سعی کنید جلسات ورزش شما حدود 45 دقیقه طول بکشد. اگر هنوز این توانایی را به دست نیاورده اید که 45 دقیقه مداوم به فعالیت ورزشی بپردازید، می توانید در 2 نوبت 20 دقیقه ای تمرینات را به صورت تناوبی انجام بدهید، در فواصل بین این زمان ها می توانید طناب بزنید یا دراز و نشست انجام بدهید؛ با چنین روشی اصل تنوع تمرین نیز رعایت می شود. تمرینات با وقفه کالری سوزی را افزایش می دهند.

- هرگز با شکم گرسنه یا خیلی پر بر روی تردمیل یا هیچ دستگاه دیگری ورزش نکنید. 2 ساعت قبل از شروع تمرین یک غذای سبک میل کنید. در صورتی که تمرینات به روش صحیح و اصولی انجام بشود تا 24 ساعت بعد از ورزش چربی سوزی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. 30 دقیقه قبل از ورزش یک عدد میوه یا مقداری لبنیات کم چرب بخورید. شیر شکلات کم شیرین برای سوختگیری پس از ورزش بسیار مناسب است. این نوشیدنی به بازسازی ماهیچه ها کمک می کند و بسیار مفید است. البته شیر شکلات های حاضری معمولا با شیر پرچرب و شکر زیاد درست شده اند؛ بنابراین بهتر است شیر شکلاتتان را خودتان درست کنید و شکر زیادی به آن اضافه نکنید.

- چنانچه در یک وعده غذایی زیاده روی کرید و رژیم خود را شکستید، ناامید نشوید. همیشه این فرصت وجود دارد که از نو شروع کنید. ورزش حتی اگر با کاهش وزن همراه نباشد به سلامتی کمک می کند. همین که یک فعالیت بدنی را آغاز کرده اید، یعنی یک کار خوب برای بدن خود انجام داده اید. ورزش علاوه بر این که تناسب اندام به همراه می آورد، بسیاری از مشکلات و اختلالات روانی مانند کم خوابی، افسردگی، اشتهای کاذب و... را از بین می برد و پوست را جوان و شاداب می کند. گذشته از همه این ها با ورزش بدن در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می شود. اگر 5 روز در هفته و در هر جلسه بیش از 30 دقیقه بر روی تردمیل بدوید و راه بروید، پس از سه ماه تغییرات مثبت چشمگیری در بدن خود مشاهده خواهید کرد. رضایت از شکل بدن سبب می شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و اعتماد به نفستان بالا برود.معمولا افرادی که ورزش می کنند روابط اجتماعی بیشتر و بهتری با دیگران بر قرار می سازند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :