باید ها و نباید ها هنگام ورزش کردن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 29 مرداد 1396 در ساعت 12 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در طول زندگی انسان ها هزاران فعالیت مختلف انجام میدهند. این فعالیت ها میتواند فکری و یا بدنی باشد. هر نوع فعالیتی نیز نیازمند این است که فرد اصولی را هنگام انجام آن رعایت کند. برای مثال بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی، عبور از خطر عابر پیاده برای رد شدن از خیابان، سکوت در کتابخانه و هزاران مثال دیگر. همه این باید ها و نباید ها به انجام صحیح فعالیت های مختلف کمک میکند. در هنگام ورزش کردن نیز این اصول وجود دارد و فرد باید این اصول را رعایت کند تا بتواند نتیجه ی بهتری از تمرینات خود بگیرد و همچنین درصد آسیب دیدگی را کاهش دهد و آن را به صفر برساند.

باید ها و نباید ها طبق تجربه ی افراد در طی سالیان طولانی به دست امده اند و حاصل تلاش چندین نسل از افراد مختلف با تخصص های مختلف است. همانطور که نسل ما با پیشرفت در عرصه های مختلف اصول جدیدی برای انجام کار ها تدوین میکند، نسل قبل نیز همین کار ها را برای ما کرده است. اصول ورزش کردن به دو بخش تقسیم میشود. باید ها و نباید ها. در کنار این دو اصل حاشیه هایی هم وجود دارد که انجام آنها به سلیقه ی افراد بر میگردد.

باید ها

باید ها شامل توصیه هایی هستند که توسط پزشکان، مربی ها، متخصصین تغذیه و ... به ورزشکاران داده میشود تا با انجام آنها در مسیر ورزش کردن بازده بیشتری داشته باشند و خطر آسیب دیدگی کمتر شود. در ادامه به بعضی از مهمترین باید ها در ورزش کردن میپردازیم:

1- نرمش و گرم کردن قبل از شروع تمرینات

قبل از این که فعالیت ورزشی شروع شود فرد باید تمریناتی را برای گرم کردن انجام دهد تا بدن وی آماده ی انجام تمرینات ورزشی شود. اگر قبل از فعالیت های اصلی تمرینات کششی انجام نشود ممکن است در هنگام ورزش فرد دچار گرفتی یا پارگی عضلات شود. معمولا فعالیت های گرم کردن در مدت 15 دقیقه انجام میشود اما به طور کلی مدت گرم کردن برطبق مدت تمرینات اصلی تعیین میشود، هرچه مدت تمرینات اصلی بیشتر باشد باید زمان بیشتری به گرم کردن اختصاص داد. در کنار آمادگی بدن فعالیت های گرم کردن مزایای دیگری هم دارد که میتوانیم به انها اشاره کنیم.

• بهبود ضربان قلب و گردش خون
• رسیدن اکسیژن بیشتر به بدن
• کاهش احتمال گرفتگی عضلات
• ایجاد آمادگی ذهنی

2- انجام فعالیت های سرد کردن بعد از تمرین

سرد کردن بعد از تمرینات انجام میشود و اهمیت ان مانند گرم کردن است.

3- خواب به اندازه

خواب و استراحت برای بدن ضروری است و اهمیت آن در ورزش کردن دوچندان میشود. خوابیدن بدن را در حالت باز سازی فرو میبرد بنابراین میزان خواب باید مناسب باشد.

4- تغذیه ی مناسب

ورزش کردن بدون تغذیه صحیح بی فایده است. باید برنامه ورزشی مناسبی در کنار ورزش تدوین شود و رعایت آن بسیار مهم است.

5- تمرینات منظم

تمرینات ورزشی باید به صورت منظم و با برنامه انجام شود. برنامه ورزشی بی نظم بازده بالایی ندارد و بی فایده است. در این رابطه مربی ها میتوانند بسیار کمک کنند و برنامه ی مناسبی برای فرد تدوین کنند.

6- مشورت با مربی و متخصص

مربی ها متخصص ورزش هستند. آنها مانند استاد های دانشگاه در بخش ورزش هستند که باید هنگام ورزش با انها مشورت کرد و انجام فعالیت های درست را از انان یاد گرفت. این موارد مهم ترین نکاتی هستند که باید هنگام ورزش کردن به آنها توجه کرد و در واقع باید های ورزش کردن هستند.

نباید ها

نباید ها برعکس باید ها هستند و انجام آنها ممکن است فرد را به خطر بیندازد.

1- ورزش کردن بدون گرم کردن

در قسمت قبلی اهمیت گرم کردن توضیح داده شد.

2- انجام حرکات ورزشی بدون مشورت با مربی

3- عجله کردن در هنگام انجام تمرینات

تمرینات باید با آرامش انجام شوند و عجله کردن در انجام تمرینات ممکن است به عضلات فرد فشار بیاورد و باعث پارگی یا گرفتگی عضلات شود.

4- مصرف مواد غذایی چرب

افراد ورزش میکنند تا به تناسب اندام برسند و از شر چربی های اضافی راحت شود بنابراین مصرف خوراکی های چرب فقط زحمات فرد را به باد میدهد.

در این مقاله مهمترین باید ها و نباید ها نام برده شد و انجام آنها به فرد کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :