انجام تمرینات ورزشی با شیب تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل دستگاه ورزشی هوازی است که توسط آن می توان به کاهش وزن، تناسب اندام، چربی سوزی، بهبود وضعیت قلب- عروقی، بهبود سیستم تنفسی و تقویت سیستم ایمنی دست یافت.تردمیل در سالن های بدنسازی و باشگاه های ورزشی طرفداران بسیاری دارد و در بحث ورزش با دستگاه های ورزشی خانگی بیشترین آمار را به خود تعلق داده است. ورزشکاران مجرب می توانند به کمک تردمیل روزانه حدود 1000 کالری بسوزاند و طی مدت کمی عضلات پشتی خود را ساخته و اندامی متناسب داشته باشند.

شیب تردمیل در واقع مقاومت دستگاه محسوب می شود و با افزایش آن عضلات پا سفت تر شده و خوش فرم می شوند. شدت و مدت تمرین تعیین کننده تغییراتی است که در بدن به وجود می آید؛ سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد مربوط می شود و هر چه ورزشکار بیشتر ورزش کند، آمادگی جسمانی بالاتری به دست می آورد.

ورزش با تردمیل ماهیچه ها و عضلات گوناگونی را درگیر می کند؛ همانند ماهیچه های سرینی ران؛ ماهیچه سرینی ران از سه ماهیچه تشکل یافته است؛ سرینی بالا، سرینی پایین و سرینی میانی؛ وظیفه ماهیچه سرینی بالا این است که حالت گرد ماهیچه ها را حفظ کند؛ سرینی پایین برای دور کردن پا به کار گرفته می شود؛ ماهیچه سرینی میانی مفصل ران را تا لحظه حرکت ثابت نگه می دارد.

عضلات سرینی به پا کش می دهند و زمانی که در هنگام راه رفتن و یا دویدن با شیب زیاد رو به رو می شوید، این عضلات ناچار می شوند بیشتر فعالیت کنند؛ زیرا زمانی که پای راست را جلو می گذارید پای چپ عقب می ماند؛ در این هنگام ماهیچه های سرینی در حال سفت و شل شدن می باشند.ادامه دادن به حرکت روی تردمیل در حالی که شیب بیش از 5 درصد دارد ماهیچه های سرینی را فعال تر می کند؛ برای آن که ماهیچه های ران بیشتر درگیر بشوند، در حین راه رفتن فشاری که وارد می شود را بر روی پاشنه های پایتان متمرکز کنید؛ مانند زمانی که روی زمین گل آلود گام برمی دارید.

راه رفتن بر روی سطح شیب دار سبب می شود بدن فرم مناسبی پیدا کند که در اصطلاح به آن آرایش بدن می گویند؛ در واقع هر چه مقاومت در برابر فعالیت بیشتر باشد عضلات درگیر را سفت تر می شوند؛ همچنین گام برداشتن روی سطح شیب دار موجب می شود کالری بیشتری در طی تمرین بسوزانید و حتی چربی سوزی در زمان استراحت پس از تمرین نیز همچنان ادامه خواهد داشت.گام برداشتن روی شیب زیاد قدرت بدنی را بالا می برد و منجر می شود فرد انرژی بیشتری صرف کند؛ این مسئله کمک می کند چربی های اضافه بدن آب بشوند و جای خود را به عضلات بدهند.

بعضی از متخصصین ورزش تمرین های هوازی 60 دقیقه ای را توصیه می کنند و معتقدند این تمرینات باید در بیشتر ایام هفته انجام بشوند.قبل از انجام این تمرینات هوازی باید 5 دقیقه برای گرم کردن بدن خود وقت صرف کنید و پس از پایان برنامه نیز حداقل 5 دقیقه با سرعت آهسته راه بروید تا ضربان قلب به حالت عادی بازگردد.

برای گرم کردن بدن پیش از تمرین با شیب تردمیل، ابتدا 3 دقیقه روی سطح صاف راه بروید؛ سپس 2 دقیقه بر روی همان سطح آهسته بدوید؛ آنگاه شیب دستگاه را هر 5 دقیقه 2 درصد بیشتر کنید تا شیب به 12 درصد برسد؛ در شیب 12 درصد به مدت 10 دقیقه راه بروید و بعد 2 درصد شیب را کم کنید و هر 5 دقیقه این کار را تکرار نمایید تا سطح تردمیل کاملاً صاف بشود. روش دیگری هم وجود دارد؛ در این شیوه می توانید 2 دقیقه روی سطح صاف راه بروید؛ سپس شیب دستگاه را به 8 الی 12 درصد برسانید، در این حالت 2 دقیقه به راه رفتن ادامه بدهید.

ایجاد فاصله در انجام تمرین ورزشی و تکرار آن به صورت تناوبی موجب کالری سوزی بیشتر می شود و ماهیچه های ران به شکل دلخواه فرم می گیرند. با این شیوه می توانید در کوتاه ترین زمان بیشترین نتایج را به دست بیاورید. عضله سازی منجر به تناسب بیشتر اندام می شود؛ زیرا عضلات بافت ارزشمندی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و سوخت و ساز را افزایش می دهند؛ بدن برای نگداری عضلات ناچار است کالری بیشتری بسوزاند.

تمرین با شیب زیاد به کسانی که دچار پارگی رباط های قدامی و عوارض زانو شده اند توصیه می شود. اگر در هنگام تمرین در ناحیه زانوها احساس درد زیاد و سوزش کردید، تمرین را متوقف کرده و شیب دستگاه به صفر برسانید و در اولین فرصت با پزشک مشورت کنید.در صورتی که برنامه ی ورزشی شما طوری است که باید مدام شیب تردمیل را تغییر بدهید، بهتر است با دستگاه هایی ورزش کنید که مجهز به شیب برقی هستند؛ شیب برقی با فشار یک دکمه و به صورت اتوماتیک تا 10 الی 20 درجه قابل تنظیم می باشد و کار با آن برای ورزشکار بسیار ساده است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :