افزایش طول عمر توسط تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 20 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پزشکان و متخصصین علم ورزشی معتقدند اگر فردی روزانه 30 دقیقه بدود 15 سال بر عمر مفیدش اضافه می شود. بی شک ورزش برای انسان، سلامت روح و جسم به همراه دارد.با بالا رفتن سن متابولیسم بدن کند می شود و اغلب افراد در این شرایط به اضافه وزن دچار می شوند، اختلالات گوارشی و یبوست مزمن از جمله مشکلاتی است که بیشتر افراد مسن با آن دست به گریبان هستند. ورزش منظم و روزانه مانع کاهش سوخت و ساز می شود؛ همچنین ورزش حجم عضلات بدن را افزایش می دهد.

عضلات بافت مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند؛ بنابراین هر چه در بدن توده عضلانی بیشتری وجود داشته باشد، کالری سوزی بهتر می شود. در حقیقت ورزش بدن را عضلانی کرده و کاهش وزن زودتر رخ می دهد و موجب می شود تناسب اندام سریع تر اتفاق بیفتد.

کسانی که ورزش را در برنامه روزانه خود جا داده اند و به صورت منظم و مستمر به آن می پردازند، پس از مدتی ماهیچه ها، عضلات و بافت های همبند شان تقویت می شود. بافت همبند از پوست و دیگر بافت های نرم همچون رباط ها، وترها، کپسول های مفصلی و بافت غیر انقباضی داخل عضلات حمایت می کند؛ ورزش با تقویت این قسمت ها موجب جوان ماندن فرد می شود؛ ولیکن امروزه به دلائلی مانند مشغله های فراوان شغلی و خانوادگی، کمبود وقت، نامساعد بودن آب و هوا، آلودگی ها و در دسترس نبودن فضای مناسب برای ورزش، اغلب مردم نمی توانند این فعالیت مفید را انجام بدهند، به همین علت وجود دستگاه های ورزشی خانگی همچون تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... ضروری به نظر می رسد. این دستگاه ها ورزش را برای همه اعضای خانواده قابل دسترسی می کنند.

ورزش روند پیری در سلول ها و کروموزم های بدن را به تاخیر می اندازد؛ با افزایش سن کروموزم ها کوتاه می شوند، دانشمندان معتقدند کوتاه شدن تلومر می تواند دلیلی بر پیری نه تنها در یک سلول بلکه در یک موجود زنده باشد؛ البته پیری یک مسئله پیچیده است و به فاکتور های مختلفی بستگی دارد؛ به هر حال انجام تمرینات ورزشی از این کوتاه شدن حداقل برای مدتی جلوگیری می کند و موجب طول عمر می شود.همه بافت های همبند و پوست در سرتاسر زندگی انسان در حال بازسازی و تغییر هستند؛ زمانی که سن افزایش می یابد به دلیل تغییراتی که در ترکیب و ساختار بافت همبند ایجاد می شود پوست کمتر بازسازی می شود.

بیشترین و ضروری ترین ترکیب در پوست کلاژن است. کلاژن به نوعی پروتئین گیاهی گفته می شود که قابلیت کش سانی و انعطاف پذیری دارد؛ ولی با مسن شدن تولید این ماده در بدن به شکل چشمگیری کاهش یافته و سبب شل شدن پوست می شود. جالب است بدانید ورزش در سطح متوسط همواره به سفت شدن پوست کمک می کند؛ چون ساخت ماهیچه ها و ماتریس همبند با این روش افزایش پیدا می کند.

در میان سالی از چربی نواحی باسن و ران ها کم شده و تجمع چربی در ناحیه شکم افزایش می یابد. چاقی شکمی پرخطرترین نوع چاقی محسوب می شود؛ چون احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون و بیماری های قلبی- عروقی و دیابت را بالا می برد؛ پس تا زمانی که جوان هستید سعی کنید چربی های اضافه را از بین ببرید.دویدن بر روی سطح زمین با تردمیل منجر به ترشح هورمون اندروفین در بدن می شود. این ماده مسکن طبیعی بدن شناخته شده و استرس را از انسان دور می سازد؛ همچنین باعث ایجاد نشاط و سرزندگی می شود تا آن جا که برخی از متخصصین معتقدند دویدن به اندازه ورزش یوگا آرامش بخش می باشد.

تنفس در هنگام تمرینات ورزشی اهمیت فوق العاده ای دارد؛ زیرا سبب تامین اکسیژن مورد نیاز می گردد؛ در صورتی که اکسیژن کافی به بدن نرسد، اسیدلاکتیک ترشح خواهد شد، این ماده قند کافت ایجاد درد، کوفتگی و گرفتگی در بدن می کند. زمانی که بر روی تردمیل راه می روید و یا می دوید برای دقایقی بر تنفس خود تمرکز کنید و عمیق و منظم نفس بکشید. بعد از پایان تمرین میوه ها و سبزیجاتی که به رنگ سبز تیره هستند مانند کاهو، خیار، کرفس و... بخورید؛ این مواد هم کم کالری هستند و هم حاوی کلاژن می باشند.

ورزش مستمر و منظم به اندازه هیپوکمپوس و حافظه ارتباط دارد و مهارت های ذهنی را افزایش می دهد. قلب که یک بافت عضلانی است با ورزش مانند بافت های دیگر بدن تقویت می شود و با هر پمپاژ خون بیشتری به سرتاسر بدن می فرستد؛ بنابراین فشار خون پایین آمده و تری گلیسرید کاهش می یابد؛ به این ترتیب لایه چربی در رگ ها نیز از بین می رود و احتمال خطر حمله های قلب تا حد زیادی کاسته می شود.هرگز برای ورزشکار شدن دیر نیست؛ از همین امروز تصمیم بگیرید و از فواید بی شمار این فعالیت بهره مند بشوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :