اشتباهاتی که با دوچرخه ثابت انجام می دهیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 20 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی محسوب می شود که توسط آن می توانیم برای سلامتی، چربی سوزی و تناسب اندام تمرینات مناسبی انجام بدهیم؛ اما متاسفانه اکثر اوقات فرصت کافی برای رفتن به فضای مناسب و انجام این ورزش نشاط بخش را نداریم؛ به همین علت دوچرخه ثابت به عنوان اولین دستگاه هوازی طراحی و تولید شد.

دوچرخه ثابت دستگاهی است که ورزش دوچرخه سواری را در محیط کوچک و محدود منزل و باشگاه شبیه سازی می کند؛ افرادی که به هر دلیلی نمی توانند با دوچرخه متحرک در محیط بیرون ورزش کنند، می توانند تمرینات خود را بر روی دوچرخه ثابت انجام بدهند و از فواید بی شمار آن بهره مند بشوند.

انجام تمرین توسط دوچرخه ثابت بسیار راحت است؛ ولیکن بعضی از کاربران در حین تمرین با این دستگاه مرتکب اشتباهاتی می شوند که کارآیی تمرین را کاهش می دهد.رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابتی که به درستی تنظیم نشده یک کار اشتباه است؛ اگر فقط شما از دوچرخه ثابت شخصی خود استفاده می کنید، نیازی نیست هر دفعه دوچرخه تنظیم بشود؛ ولی وقتی در باشگاه تمرین انجام می دهید و یا دوچرخه ثابت خود را با افراد دیگر شریک هستید، باید هر بار از تنظیم دقیق دوچرخه برای بدن خود اطمینان حاصل کنید؛ این کار چندان وقت گیر نیست.

روی دوچرخه بنشینید و دستگیره ها را بگیرید؛ وقتی که رکاب در پایین ترین حالت قرار دارد باید زانو کمی خم باشد؛ اگر کمی پس از شروع تمرین در قسمتی از بدن احساس ناراحتی کردید؛ یعنی تنظیم دوچرخه صحیح نیست و باید مجدداً آن را تنظیم نمایید؛ این کار را همان ابتدا از فروشنده بیاموزید و یا به کمک مربی انجام بدهید.

در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت شلوار بلند نپوشید؛ لباس ورزشی می بایست راحت باشد؛ اما شلوار گشاد ممکن است به پدال گیر کند و اذیت شوید؛ در صورت امکان سعی کنید شلوارک بپوشید.دسته های دوچرخه را با دست نفشارید؛ این کار باعث می شود فشار غیرضروری به شانه ها، مچ دست ها و پشت وارد بشود؛ دسته ها برای این هستند که توسط آن ها تعادل خود را حفظ نمایید؛ نباید وزن بدن را روی دسته ها بیندازید.

کمی باسن را عقب بیاورید تا وزن بالاتنه روی این قسمت متمرکز بشود؛ دست ها را به راحتی روی دسته گذاشته و سعی کنید مشت ها را باز نگه دارید. در صورتی که زین دوچرخه به صورت عمودی تنظیم می شود، توجه داشته باشید صندلی بیش ازحد بالا و پایین نباشد؛ زمانی که زین بالا قرار می گیرد، ناچار هستید برای پایین بردن پدال ها، باسن را جلو و عقب ببرید؛ بنابراین حرکت کند می شود و به دلیل ضرباتی که به کشاله ران وارد می شود، احتمال آسیب دیدگی افزایش می یابد.

برای آن که بدانید ارتفاع دوچرخه برای قد شما مناسب است، کنار دوچرخه ایستاده و کف دست خود را بالای استخوان لگن نگه دارید، به طوری که با سطح زمین موازی باشد؛ در این حالت باید دست تان با صندلی در یک راستا باشد؛ در غیر این صورت ارتفاع زین دوچرخه ثابت با قد شما متناسب نیست و می بایست ارتفاع را کاهش بدهید.

وقتی مقاومت دستگاه را در برابر رکاب زدن طوری بالا می برید که سطح تمرین از آمادگی جسمانی شما بیشتر می شود، نمی توانید خوب رکاب بزنید و با ضرب آهنگ موسیقی هماهنگ بشوید؛ بنابراین حرکت کند می شود و برای به حرکت درآوردن پدال ها ناچار خواهید بود بدن خود را به سمتی که پا در حال رکاب زدن هست متمایل؛ این رفتار نادرست باعث ضعف عضلات خواهد شد؛ زیرا در واقع به جای این که مفاصل و عضلات اصلی را به کار بگیرید، مرکز بدن درگیر می شود.

انجام حرکات اشتباه و ادامه دادن به آن طی مدت طولانی، فرم بدن را به هم می ریزد و احتمال آسیب دیدگی های ورزشی را بیشتر می کند؛ هرگاه احساس کردید مقاومت به اندازه ای زیاد شده که بدن را به حرکات اضافه وامی دارد، آن را کاهش بدهید.مقاومت بسیار کم نیز حرکت پدال زدن را خطرناک می کند؛ در هر صورت شما به چند درجه مقاومت نیاز دارید تا حرکات کنترل بشوند و مفاصل پرت نشوند؛ درغیر این صورت احتمال دارد زانوها از پدال جدا شده و به دسته یا ترمز برخورد کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :