استفاده از شیب تردمیل چه فوایدی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 29 مرداد 1396 در ساعت 12 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل دستگاه هوازی است که معمولا برای لاغری و تناسب اندام به کار می آید ایجاد شیب به روی آن باعث می شود تا کاربر کالری و چربی بیشتری سوزانده و عضلات بیشتری بسازد.امروزه تردمیل های مدرن دارای برنامه سیستم تغییر شیب به صورت خودکار هستند که این امر موجب آگاهی ورزشکار از وضعیت عمومی خود می شود.

برنامه تنظیم شیب تردمیل این امکان را برای ورزشکار فراهم می سازد تا شدت سرعت دویدن را متناسب با میزان ضربان قلب کاهش یا افزایش دهد. میزان ضربان قلب در حالت طبیعی بین 70 تا 85 بوده و اگر بیش از 99 افزایش یابد امکان بروز مشکلات قلبی عروقی نیز بالا رفته و فرد را دچار آسیب های جدی همچون سکته قلبی می کند.

به طور کلی با استفاده از مانیتورهای موجود در تردمیل ها میتوان به میزان سرعت و درجه شیب دسترسی کامل داشت. استفاده از شیب در تردمیل به منظور بالا بردن میزان و شدت ورزش و دویدن به روی دستگاه است. هنگامی که میزان شیب دستگاه را افزایش می دهید ؛باید دست های خود را از دستگیره ها رها کنید و به دویدن ادامه دهید.توجه داشته باشید که تکیه دادن به دستگیره ها و یا نگه داشتن آنها سرعت و کیفیت عملکردتان را کاهش می دهد.

بالا بردن شیب دستگاه به انجام حرکات ورزشی و تناسب اندام کمک می کند زیرا موجب سفت شدن ماهیچه های پشت پا و ران ها شده و همچنین میزان مقاومت بدن و پاها را بالا می برد و در نهایت آمادگی و مقاومت جسمانی بدن را افزایش می دهد.

توصیه می شود هنگامی که از دستگاه تردمیل استفاده می کنید قبل از بالا بردن شیب دستگاه ابتدا به روی سطح صاف با سرعت مشخص و متناسب راه رفته سپس شیب را تغییر دهید این کار موجب شده تا توانایی کاربر در هنگام استفاده از دستگاه بیشتر باشد و مدت زمان طولانی تری را به ورزش بپردازد.زمانی که قصد دارید شیب تردمیل را افزایش دهید باید به نکاتی توجه کنید که به میزان سلامتی شما نیز بستگی دارد. به طور مثال افرادی که زانو درد یا دردهای عضلانی دارند نباید از شیب تند با سرعت بالا حرکت کنند.

هنگام استفاده از تردمیل به خصوص با شیب امکان بروز مشکلات عضلانی نیز وجود دارد. از جمله میتوان به بروز مشکلاتی در ناحیه ی عضلات اندام تحتانی و پشت ران ها اشاره کرد.چرا که هنگام دویدن به روی دستگاه بیشترین میزان فشار به روی پاها و مچ ها می شود که موجب ایجاد آرتروز و ساییدگی استخوان و غضروف ها می شود.

کسانی که عادت به کار کردن با تردمیل را ندارند دچار سرگیجه و یا عدم تعادل می شوند بنابراین ممکن است در ساعات و یا روزهای ابتدایی نتوانند با ایجاد شیب در تردمیل به پیاده روی ادامه دهند. برای اینگونه افراد بهتر است که با ایجاد آمادگی و حفظ تعادل به روی تردمیل کم کم میزان شیب دستگاه را بالا برده و به ورزش بپردازند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :